شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 17:42 منتشر شده در مورخ: 1399/05/21 شناسه خبر: 1635953
وکیل روح الامینی ؛

مرتضوی دلیل و دفاع جدیدی ارائه نداد / پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی دور از انتظار بود

مرتضوی دلیل و دفاع جدیدی ارائه نداد / پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی دور از انتظار بود
وکیل سید عبدالحسین روح‌الامینی، درباره اولین جلسه دادگاه پس از پذیرش درخواست سعید مرتضوی برای اعاده دادرسی توضیح داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛شعبه 8 دادگاه کیفری یک تهران امروز جلسه بررسی درخواست اعاده دادرسی سعید مرتضوی، محکوم پرونده بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک را با حضور سعید مرتضوی و وکیل او، عبدالحسین روح‌الامینی و وکیل او و نیز وکلای سه شاکی دیگر این پرونده را برگزار کرد.

میرمجید طاهری، وکیل عبدالحسین روح‌الامینی و زهره حقیقی، در بیان چگونگی روند این دادگاه گفت: جلسه امروز در رابطه با رأی صادر شده از سوی شعبه 76 شعبه کیفری یک درباره محکومیت آقای مرتضوی برگزار شد. آقای مرتضوی که محکوم پرونده است، درخواست خود برای اعادع دادرسی را به دیوان عالی کشور ارائه داد و رئیس دیوان که ریاست شعبه اول آن را به عهده دارد، به استناد ماده 474 قانون آیین دادرسی کیفری با این درخواست موافقت کرد.
 
وی افزود: آن طور که در رأی مشاهده کردیم، سعید مرتضوی اسفند 98 درخواست خود را ادائه داد و همان ماه این درخواست مورد پذیرش قرار گفت و در فروردین‌ ماه هم برای رسیدگی به دادگاه کیفری یک ارجاع داده شد. البته ما از این موضوع اطلاع نداشتیم؛ چون طبق قانون در اعاده دادرسی فقط شخصی که خواهان هست از روند آن مطلع می‌شود. حدود 10 روز قبل از شعبه 8 کیفری یک، تماس گرفته و ما را در جریان این درخواست اعاده دادرسی قرار دادند. وقت رسیدگی هم امروز 21 مرداد تعیین شد.
 
طاهری درباره استناد دیوان عالی برای پذیرش درخواست اعاده دادرسی سعید مرتضوی گفت: دیوان عالی این درخواست را پذیرفته است و نمی‌توان گفت بر اساس چه استنادی بوده است؛ البته می‌توان این را در نظر گرفت که دادگاه نظر نهایی را در این باره اعلام می‌کند و الزامی ندارد که از دیوان عالی تبعیت و رأی آن را تأیید کند.
 
وی ادامه داد: پرونده بازداشتگاه کهریزک، پرونده‌ای نبود که با سرعت و زمان کوتاهی به نتیجه رسیده باشد. رسیدگی به آن شامل فرآیند طولانی و فراز و نشیب‌های زیاد بود و قضات متعددی روی آن اظهار نظر کرده بودند. یک بار هم به دیوان عالی رفته و برگشته بود و در آخر منتهی به صدور حکم شده بود.
 
طاهری افزود: از ذکر جزئیات جلسه امروز معذور هستیم اما دیوان به استناد ماده 474 این درخواست را پذیرفته که در واقع به نوعی مرور دوباره دادگاه است. در جلسه امروز برخی ایرادات قانونی که به ذهنمان رسید را بیان کردیم و درخواست‌هایی را از دادگاه مطرح کردیم؛ چون هنوز سابقه پرونده اصلی و مادر که قبلاً منتهی به صدور حکم شده بود به دادگاه ارجاع نشده است تا قضات آن را ببینند.
 
وی تأکید کرد: دفاعیاتی که از سوی آقای مرتضوی و وکیل او در دادگاه مطرح شد، همان مطالبی بود که در جلسات دادگاهی قبل مطرح شده بودند. ادعای اعاده دادرسی مرتضوی همان پرونده قبلی است و دلیل و دفاع جدیدی ارائه نداد.
 
طاهری درباره مواجهه عبدالحسین روح‌الامینی با سعید مرتضوی، گفت: از بین شاکیان (سید عبدالحسین روح‌الامینی و همسر ایشان خانم زهره حقیقی، جوادی‌فر و کامرانی) تنها آاقای روح‌الامینی در دادگاه بود و در مورد دیگران، وکلای آنها حضور داشتند. آقای روح‌الامینی هم همانند روز اول به دنبال اجرا شدن قانون هستند و درخواست دیگری ندارند.
 
وی درباره پیش‌بینی خود از سرنوشت این اعاده دادرسی گفت: احتمال می‌دهم جلسه تجدید شود چون بررسی مجدد پرونده زمان‌بر و نیازمند حضور دوباره است؛ مگر اینکه قاضی و دو مستشار شعبه 8 دادگاه کیفری یک، بخواهند با مطالعه پرونده نسبت به آن تصمیم‌گیری کنند.
 
وکیل عبدالحسین روح‌الامینی در پایان گفت: پذیرش درخواست اعاده دادرسی سعید مرتضوی مقداری دور از انتظار بود؛ چون پرونده یک فرآیند طولانی را طی کرده بود که منتهی به صدور حکم شد. به هر حال ما در چارچوب قانون دفاع خود را بیان می‌کنیم.
 
انتهای پیام / 
 منبع: تسنیم
https://newsromm.dana.ir/1635953
ارسال نظر
نظرات