شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کهکیلویه و بویراحمد
ساعت: 18:09 منتشر شده در مورخ: 1399/05/19 شناسه خبر: 1635236
یادی از شهدای نفت و گاز گچساران؛

روایت حماسه ای بی پایان در صنعت نفت گچساران/قلب تپنده ای که هیچگاه از حرکت باز نایستاد+تصاویر

روایت حماسه ای بی پایان در صنعت نفت گچساران/قلب تپنده ای که هیچگاه از حرکت باز نایستاد+تصاویر
شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران به عنوان دومین تولیدکننده نفت در جنوب از جمله شرکت‌های مهمی بود که نقش مهمی در اقتصاد کشور در دوران دفاع مقدس داشت و دشمن بعثی به قصد توقف صادرات محصولات این شرکت به خارج از کشور بارها این منطقه را هدف حملات هوایی قرار داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح زاگرس ،جنگ تحمیلی برای صنعت نفت نه با شلیک نخستین گلوله به پالایشگاه بزرگ نفت آبادان که با فتنه های تحریک آمیز آمریکا و متحدانش و کوردلی منافقان برای عملیات خرابکارانه در خطوط لوله و تاسیسات نفتی کشور ماه ها پیش از 31 شهریور 59 در مناطق نفتخیز جنوب آغاز شد.

از سوی دیگر عملیات حفاری شرکت ملی نفت ایران در مناطق مرزی غرب کشور با حملات ایذایی مختل و به دنبال آن با حمله مستقیم بعثی ها متوقف شد که در نتیجه آن، نیروهای دشمن برخی تجهیزات و دکل های نفت ایران را به داخل خاک عراق منتقل کردند،این حرکت دشمن نشان می داد که تنها راه ضربه زدن به میهن اسلامی را قطع شریان حیاتی اقتصاد و اخلال در روند تولید و صادرات نفت قرار داده است.

در این زمان تدبیر و هوشیاری امام راحل و شهامت، شجاعت و آمادگی کامل مدیران و کارکنان صنعت نفت در پاسداری و دفاع از تاسیسات سبب شد تا هرچند مراکز و واحدهای مهم صنعت نفت کشور به طور پی در پی مورد آماج حملات دشمن قرار گیرد اما هیچ گاه روند تولید و صادرات نفت در طول هشت سال جنگ تحمیلی متوقف نشود.

رژیم بعث عراق با جنگنده بمب افکن های سوپراتاندارد فرانسوی، موشک‎های اگزوسه و آرما، هواپیماهای میگ و سوخو روسی و گازهای خردل آلمانی و مین های ایتالیایی و بسیاری از سلاح های پیشرفته آن روزها پیوسته به تاسیسات و خطوط لوله نفتی کشورمان حمله می کرد و کارکنان صنعت نفت را مورد اصابت موشک های خود قرار می داد.

در طول سالیان جنگ، مدیران و کارکنان صنعت نفت در مناطق نفت خیز جنوب با وجود بیش از دو هزار و 500 حمله هوایی و موشکی لحظه ای چشم بر هم ننهادند و کمر خم نکردند و با جان دل تاسیسات و واحدهای نفتی در این مناطق را ایستاده و فعال نگه داشتند تا برنامه حفظ توان و پایداری تولید به میزان متوسط 3میلیون بشکه در روز پایدار بماند. 

تلمبه خانه اهواز (شهید مصاحب) پنج بار، تلمبه خانه شماره 1 امیدیه یک بار،  تلمبه خانه شماره 2 امیدیه یک بار،  تلمبه خانه گوره آ (گچساران) 10 بار، تلمبه خانه گوره بی (گچساران) 10 بار و نیز تلمبه خانه گوره سی (گچساران) 10 بار مورد اصابت موشک های دشمن قرار گرفت.

با این تفاسیر؛ شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران از جمله شرکت‌های مهمی است که نقش تاثیرگذاری در اقتصاد کشور در دوران دفاع مقدس ایفا کرد درحالی که دشمن بارها به قصد توقف صادرات محصولات این شرکت به خارج از کشور، بارها این منطقه را مورد هدف حملات هوایی قرار داد که با تلاش های شبانه روزی کارکنان صنعت نفت دشمن در رسیدن به اهداف خود ناکام ماند.

 

هرچندتاسیسات حوزه نفتی در مناطق بهره‌برداری ۲ و۳، بی‌بی حکیمه ۱ و۲، پازنان ۲، گوره و چند راهه گناوه در سال‌های ۶۴ تا ۶۵ جمعاً ۵۶ بار مورد حمله و بمباران‌ هواپیماهای بعثی عراقی قرار گرفته است.

 

در بمباران تاسیسات نفتی ۱۹مردادماه سال ۶۶ توسط حزب بعث، در مناطق دشت بلوط و بی بی حکیمه جمعی از کارکنان شرکت نفت و گازگچساران به شهادت رسیدند؛اگرچه در این روز تاسیسات نفتی واحدهای بهره‌برداری شماره ۲ گچساران و بی‌ بی‌ حکیمه ۱ مورد حمله هواپیماهای متجاوز عراقی قرار گرفت و منجر به شهادت ۷ نفر از نیروهای خدوم و شاغل در تاسیسات صنعت نفت  وگازگچساران شد.

شهید علی نظر آسویار،شهید حسین بالدار،شهید علمدار امینی،شهید محمد تیموری آرخلو،شهید نادعلی زراعتی،شهید طاهرکرمی ارخلو وشهید فردوس کاظمی دربمباران تاسیسات نفت گچساران به شهادت رسید.

برگی از زندگی شهداء

شهید "علی نظر آسویار" در ۶ شهریور ماه سال ۱۳۵۸ متولد شد  و در ۱۹ مرداد ماه سال ۶۶ به شهادت رسید.

 

شهید "حسین بالدار"،این شهید والامقام در تاریخ چهارم اسفند ماه سال ۱۳۱۵ متولد شد و در جبهه حق علیه باطل در تاریخ ۱۹ مرداد ماه سال ۶۶ به  فیض شهادت نائل آمدند.

وصیت نامه شهید:الهی به  حق صفاتک  وبعز جلالک  واعظم  اسمائک وبنور  انبیائک  و  بعظمت  اولیائک وبدما شهدائک وبه  مناجات  فقرائک  اسئلک توفیق شهاده  فی سبیلک.

خدایا سوگند به صفات تو به شکوه وجلالت وبه بزرگترین مهتابت وبه فروغ پیامبرانت وبه عصمت دوستانت وبه خون های شهیدانت وبه مناجات نیازمندانت ازتو می خواهم توفیق شهادت در راهت راکه رهگشای شریعت است نصیبم فرمایی .پروردگارا فقط به  تو امیدوارم.

 

  پروردگارا در این شرایط حساس که همه ابر قدرتها و دست نشاندگان شکل گرفته مارایاری کن تا خون این جوانانمان هدر نرود.بار الها خودت  کمک کن تا  این کافران را ریشه  کن کنیم .

خدایا به  ما توفیق  ده تا به جبهه حق علیه باطل  برویم، خدایا تو خودت می دانی که  فقط برای رضای  تو وبرای اسلام می جنگیم. پروردگارا در لحظات آخرفراموشمان  نکن ومگذار فراموش کنیم تورا .

 شهید "علمدار امینی"، در تاریخ دهم آذر ماه ۱۳۳۵ متولد و در سال ۱۳۶۶ در19مردادماه به شهادت رسید.تحصیلاتش را تا ششم ابتدایی با موفقیت پشت سر گذاشته و بعد از آن وارد شرکت نفت شد که در یکی از حمله های حکومت بعثی در اثر بمباران تاسیسات نفتی به شهادت رسید.

 

شهید "محمد تیموری آرخلو"، درخانواده‌ای بسیار محروم دیده به جهان گشود میزان تحصیلات وی تا ششم قدیم بود.در سال ۱۳۵۶ به خدمت سربازی فرا خوانده شد بعد از اتمام خدمت در شرکت نفت مشغول کار شد فعالیت و همکاری دلسوزانه‌اش سبب شد که مورد توجه مسئولان قرار گیرد وی در ضمن خدمت درمنطقه نفت خیز گچساران در محل تاسیسات نفت منطقه بی بی حکیمه که مورد بمباران دشمن قرار گرفت ، شربت شهادت نوشید .

 

پیام شهید:ازهمسرم می‌خواهم همان طوری که تاحال زحمت کشیده بعد از من درنگهداری بچه‌هایم فعالانه کوشا باشد که اجر و مزد آن را از خدای بزرگ می‌گیرید.

شهید "نادعلی زراعتی زردخونی"،در تاریخ هشتم آبان ماه سال ۱۳۳۳ متولد و در سال ۶۶ در روز۱۹ مرداد ماه به شهادت رسید.شهید تا مقطع دوم راهنمایی درس خواند سپس به استخدام شرکت نفت درآمد ودر پی بمباران تاسیسات شرکت نفت به مقام شهادت نایل آمد .

 

فرزند شهید:چون من در هنگام شهادت ایشان چهار سال بیشتر نداشتم مادرم برایم تعریف کرده که یک روز قبل از شهادت وقتی به خانه آمدند فقط به آسمان نگاه می کردند و یک حال و هوای متفاوتی با بقیه روزهای دیگر داشتند و ما از این رفتار بسیار تعجب کرده بودیم و شب که می خواستند به سر کار بروند مادرم می گفت ما خواب بودیم همه ما را بوسیده بود و با حالتی خاص با مادرم خداحافظی کرده و به محل کار خود رفته بود مثل اینکه می دانسته یک اتفاقی می خواهد رخ بدهد و فردای آن روز من در کوچه بازی می کردم که هواپیمای عراقی از بالای شهر گذشت و صدای انفجاری هم از دور دست شنیده شد و بعد از چند لحظه دود غلیظی از منطقه دشت بلوط بلند شد من به خانه رفتم و مشغول شستن پاهایم بودم که دیدم مادرم ناراحت است و آرام و قرار ندارد تا اینکه چند ساعت بعد خبر شهادت پدرمان را برای ما آوردند.

شهید "فردوس کاظمی"،در تاریخ ۱۵ بهمن ماه سال ۲۹ متولد و در تاریخ ۱۹ مرداد ماه سال ۶۶ در بمباران تاسسیات نفت درمنطقه بی بی حکیمه به فیض شهادت رسید.

زندگی نامه شهید:شهید کاظمی به مسائل مذهبی بسیار پایبند بود و به ولایت فقیه و امام علاقه وافری داشت. ایشان چند بار به جبهه اعزام شد ولی آخرین بار در تاسیسات نفتی منطقه در حین خدمت بر اثر بمباران رژیم عراق به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

 

وصیت نامه شهید:بسم الله الرحمن الرحیم و لا تحسبن الدین فتلوا فى سبیل الله امواتا بل احیا عند ربهم یرزقون گمان مبرید آنانکه در راه خدا کشته شده اند مرده اند بلکه آنان زنده اند و نزد خدا روزى مى خورند . 

وظیفه انسانى و الهى خود دانستم که نداى حسین زمان خود را گوش فرا داده و در جبهه حق علیه باطل شرکت کنم و تا جان در بدن دارم در مقابل دشمن زبون مى جنگم و به قول امام بزرگوارمان جنگ جنگ تا رفع فتنه در عالم و تا ظلم در جهان است.

باید مبارزه کرد و جنگید و به قول صریح خداوند در کتاب قرآن مى فرماید : قاتلو هم حتى لاتکون فقنه بجنگید تا رفع فتنه ، راستى اگر کسى فکر کند .

باید این را بداند که روزى باید از این دنیا رفت ولى یک انسان مؤمن و مسلمان همیشه در پى آن است که خوب و سعادتمند زندگى کند و سعادتمند هم از این دنیا برود و راستى چه مرگى و چه مردنى بهتر از این است که در راه خدا کشته شویم و طبق آیه مذکور آنهائى که در راه خدا مى جنگند مرده نیستند و روزى آنان به خداست . 

شهید "طاهر کرمی ارجلو"در تاریخ دوم فروردین ماه سال ۱۳۱۸ متولد و در تاریخ ۱۹ مرداد ماه سال ۶۶ به شهادت رسید.ایشان از کارمندان فعال شرکت ملی نفت و دارای هشت فرزند بود در پی بمباران تاسیسات نفتی شهرستان گچساران آن عزیز و جمعی دیگر ازهمکارانش به درجه رفیع شهادت نائل گشتند.

 

پیام شهید:از همسر عزیزم می خواهم که زینب وار پیامم را به بچه هایم برساند و برای درس خواندن آنها آنچه می تواند کوتاهی نکند.

هوشنگ صیدالی،مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای بمباران تاسیسات شرکت نفت این شهرستان گفت: در ۱۹ مردادماه سال ۶۶ رژیم بعثی عراق تأسیسات نفتی واحدهای بهره‌برداری شماره ۲ و بی بی حکیمه ۱ شرکت نفت و گاز گچساران را مورد حمله قرار داد و در این حمله ۷ تن از کارکنان این شرکت به شهادت رسیدند.

وی ادامه داد: حماسه 8 سال دفاع مقدس از حساس‌‎ترین برهه‎‌های حیات مردم ایران است و این حادثه تاریخ ساز همواره در یاد ملت ایران و نسل‌‎های آینده ماندگار خواهد بود.

 

صیدالی تصریح کرد: کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با تقدیم ۳۱ شهید ضمن حضور در خطوط مقدم جبهه‎ها در سنگر اقتصاد و تولید یک لحظه درنگ نکردند و با این‎که تاسیسات نفتی، واحدهای بهره‎برداری، مخازن ذخیره‎سازی نفت وگاز، خطوط انتقال نفت و اسکله‎های صادراتی و دکل‎های حفاری زیر بمباران ها قرار داشتند، با عزم و اراده‎ای پولادین در راستای حفظ ظرفیت تولید و تامین نیازهای داخلی و صادرات نفت، همه همت و تلاش خود را بکار بستند.

میرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران خاطرنشان کرد: در روز ۱۹ مرداد و در این هجوم وحشیانه،  شهیدان فردوس کاظمی، نادعلی زراعتی، سید حسین بالدار، محمد تیموری، علمدار امینی، طاهر کرمی وعلی نظر آسویار به خیل شهیدان ۸ سال دفاع مقدس پیوستند.

صیدالی اظهار کرد: شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران به عنوان دومین تولیدکننده نفت در جنوب از جمله شرکت‌های مهمی بود که نقش مهمی در اقتصاد کشور در دوران دفاع مقدس داشت و دشمن بعثی به قصد توقف صادرات محصولات این شرکت به خارج از کشور بارها این منطقه را هدف حملات هوایی قرار داد که با تلاش‌های شبانه روزی کارکنان صنعت نفت دشمن در رسیدن به اهداف خود ناکام ماند.

 

مدیرعامل نفت و گاز گچساران با اشاره به وظیفه ما در قبال شهدا و جانبازان اظهار کرد: همه ما وظیفه داریم که یاد و خاطره آنان را زنده نگه داشته و فداکاری های آنان برای نسل جوان تشریح نماییم.

صیدالی با یادآوری آن روزها گفت:بسیاری از کارکنان صنعت نفت روزها و هفته ها در محل کار خود به صورت شبانه روز فعالیت داشتند تا بیرق این صنعت در این مدت افراشته باشد و به نوعی در خط مقدم، جبهه اقتصادی فعالیت خود را ادامه دادند و این موضوع امروز موجب سربلندی و افتخار صنعت نفت است.

 

امام خمینی(ره) نیز در پیامی به کارکنان صنعت نفت، پس از پایان یافتن جنگ، این چنین به اهمیت این صنعت در دو مقطع انقلاب و جنگ اشاره کردند: "ارزش مبارزه آنان (کارکنان صنعت نفت) با رژیم طاغوتی شاه در اعتصاب و بستن شیرهای نفت بر روی بیگانگان و وارد کردن ضربۀ قاطع بر آنان فراموش نخواهد شد. اما مهم‌ترازآن، اینکه در طول جنگ تحمیلی… با ارادۀ محکم، آبروی انقلاب را حفظ نموده و اسلام را و ایران را سرافراز نموده‌اند و در سخت‌ترین شرایط، تولید و صادرات نفت را در بالاترین حد نیاز حفظ کرده‌اند… . در اوج حملات دشمنان حتی یک روز هم تولید و صادرات نفت این کشور قطع نگردید".

 

شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران ۳۱ شهید والا مقام در زمان دفاع مقدس تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کردکه 13نفر از این عزیزان در بمباران های تاسیسات نفتی به درجه رفیع شهادت نائل گشتند. روحشان شاد ویادشان گرامی باد.

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1635236
ارسال نظر
نظرات