شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 13:09 منتشر شده در مورخ: 1399/05/16 شناسه خبر: 1634558
اقلیم تناقض ادعا و عمل؛

سیل بی آبی در جنوب شرق کشور موج می زند/ وعده های بی سرانجام دولت برای پایان عطش مردم زاهدان

سیل بی آبی در جنوب شرق کشور موج می زند/ وعده های بی سرانجام دولت برای پایان عطش مردم زاهدان
در حالی که قرار بود مشکل بی آبی تا نیمه مرداد ماه امسال در زاهدان رفع شود، اما این وعده مسئولان نیز عملی نشد و مردم این کلان شهر همچنان با معضل قطعی آب دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، 19 تیرماه بود که علیرضا قاسمی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان اعلام کرد که فاز چهارم آب شیرین کن زاهدان در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و قرار است به واسطه افتتاح این پروژه که ظرفیت آن ۱۵ هزار متر مکعب است تا نیمه مرداد ماه امسال تا حدود زیادی مشکلات بی آبی این کلان شهر رفع شود.
 
وی همچنین گفته بود که بخش اول این پروژه به ظرفیت هفت هزار و 500 مترمکعب تا اوایل مردادماه به بهره برداری می رسد، اما با وجود این که نیمه مرداد هم گذشته نه تنها کل فاز چهارم آب شیرین کن زاهدان افتتاح نشد، بلکه خبری از بهره برداری این بخش هم نیست و همچنان مردم مرکز پهناورترین استان کشور با بی آبی دست و پنجه نرم می کنند.
 
آن هم در شرایطی که کرونا در گوشه گوشه جهان جولان می دهد و نیاز مبرمی به آب برای رعایت پروتکل های بهداشتی وجود دارد، اما متاسفانه قطعی آب در این استان و به ویژه مرکز آن به امری عادی برای مسئولان امر و زخمی همیشگی برای مردم تبدیل شده است و این روزها قطعی های چند روزه را تجربه می کنند.

آب؛ فقط در نیمه های شب
 
پریسا عسکری، یکی از شهروندان زاهدانی ساکن در خیابان تختی زاهدان در این باره به خبرنگار ما گفت: هر روز از ساعت 6 صبح تا نیمه های شب آب قطع می شود، درست زمانی در لوله ها جریان پیدا می کند که همه خواب هستند، در واقع این معضل سرسام آور امانمان را بریده است.
 
وی ادامه داد: به دلیل بی آبی روزها حتی امکان روشن کردن کولر را نداریم، آن هم در شرایطی که هوا به شدت گرم است، برای مصارف ضروری نیز مجبور به تهیه آب از ایستگاه های تصفیه می شویم، اگر هم شب ها بتوانیم بیدار بمانیم مقداری آب ذخیره می کنیم تا در طول روز مشکل کمتری را احساس کنیم.
 
این شهروند اضافه کرد: ما بزرگترها شاید بتوانیم گرما و بی آبی را در کنار هم تحمل کنیم، اما دختر خردسالم به شدت گرمایی است و بد حال می شود، از طرفی مسئولان امر مدام توصیه می کنند که به دلیل تداوم شیوع کرونا مرتب دست ها و خریدهایتان را بشویید، اما وقتی آب نیست چگونه می توان از گزند این بیماری مصون ماند.

گلایه از وعده های عملی نشده
 
میثم براهویی، یکی دیگر از شهروندان زاهدانی نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: در روزهایی که بهداشت فردی مهمترین رکن حفظ سلامت جامعه است با قطعی آب در مناطق مختلف شهر زاهدان مواجه هستیم، در حالی که رعایت بهداشت فردی در توسط مردم مهمترین راه حل غلبه بر شرایط موجود و بهبود سلامت جامعه است.
 
وی اضافه کرد: متاسفانه قطعی آب مناطق مختلف ساعات زیادی از شبانه روز را به خود اختصاص می دهد که در این شرایط بحرانی مشکلات مضاعفی برای مردم و مشاغل فراهم کرده است.

این شهروند ادامه داد: این در حالی است که مسئولان امر از افتتاح فاز دیگری از آب شیرین کن زاهدان و رفع این مشکل در تابستان امسال خبر داده بودند اما گویا این وعده هم قرار نیست عملی شود، چراکه مشکلات پابرجاست و گاهی وخیم تر می شود.

بی آبی به شیوع کرونا دامن می زند

مریم زورقی، یکی دیگر از شهروندان هم بیان کرد: در حالیکه مردم به آب برای رعایت بهداشت نیاز پیوسته دارند، قطعی آب موجب نارضایتی مردم شده که در شرایط فعلی باعث شیوع هر چه بیشتر ویروس کرونا خواهد شد.
 
وی ادامه داد: با توجه به مشکلات اقتصادی در کشور، توان تهیه و استفاده از محلول ها و مواد ضدعفونی برای مدت های طولانی برای مردم وجود ندارد و طبق گفته مسئولین وزارت بهداشت، رعایت بهداشت با آب و صابون از مهمترین راه های پیشگیری از این بیماری است که متاسفانه آب هم در دسترس مردم اکثر مناطق شهر نیست.
 
این شهروند تصریح کرد: در خیابان بهشتی مدت هاست از ساعت 3 بامداد تا ۶ صبح فقط آب داریم و بقیه ساعات آب قطع است و هر چه بیشتر پیگیری می‌کنیم کسی جوابگو نیست، مسئولان امر هم عادت کرده اند فقط قول رفع مشکل بدهند، وعده هایی که هیچ گاه عملی نمی شود.

 افتتاح فاز 4 آب شیرین کن زاهدان؛ پشت سد تحریم ها
 
در همین راستا، حسینعلی شهریاری، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: زاهدان آب ندارد و وابسته به زابل است، بنابراین به طور قطع دچار مشکل می شود، قرار بود فاز چهارم آب شیرین کن این کلان شهر به منظور رفع مشکل بی آبی مردم تا 15 مرداد افتتاح شود، اما گویا هنوز خبری از بهره برداری از این طرح نیست.
 
وی با تاکید بر این که آب یکی از دغدغه های جدی مردم زاهدان است، ادامه داد: با وجود وعده مسئولان امر مبنی بر رفع این مشکل اما از آنجایی که تجهیزات مورد نیاز آب شیرین کن از خارج کشور تهیه می شود، ممکن است به دلیل تحریم ها دیر برسد.
 
شهریاری اضافه کرد: برای مشکل بی آبی زاهدان با وزیر نیرو نیز نشست هایی انجام و اقدام هایی آغاز شده است اما برخی طرح ها همچون انتقال آب از دریای عمان زمان بر است.

انتهای پیام/
 

https://newsromm.dana.ir/1634558
ارسال نظر
نظرات