شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 15:35 منتشر شده در مورخ: 1399/05/14 شناسه خبر: 1633847
رئیس اداره میراث فرهنگی ایرانشهر:

مقدمات ثبت جهانی قلعه‌های "ناصری و بمپور" در حال انجام است

مقدمات ثبت جهانی قلعه‌های "ناصری و بمپور" در حال انجام است
عبدالحمید خدایاری گفت: مقدمات آماده‌سازی قلعه‌های ناصری ایرانشهر و بمپور برای ثبت جهانی در چشم انداز 25 ساله در حال انجام است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عبدالحمید خدایاری، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: قلعه ناصری مربوط به عصر ناصرالدین شاه قاجار با ابعاد 195 * 185 به وسعت 36 هزار مترمربع در قلب ایرانشهر واقع شده که در سال 75 به ثبت ملی رسیده است.

وی ادامه داد: طرح های زمینه سازی ثبت جهانی در بازه زمانی 25 سال آینده در استان آماده شد که 6 مورد در فهرست قرار گرفت و قلعه ناصری ایرانشهر و قلعه بمپور در حوزه این اداره در این فهرست قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: بر اساس این فهرست و با توجه به چشم انداز 25 سال آینده در بازه زمانی کمتر از این مدت امیدواریم قلعه ناصری ایرانشهر به ثبت جهانی برسد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر اضافه کرد: برای ثبت جهانی این اثر و آغاز پرونده سازی، مقدماتی باید انجام شود، خدمات دهی، آماده سازی قلعه و اطراف آن باید انجام شود که تلاش بر اجرای این طرح ها در کوتاه ترین زمان ممکن است و امیدواریم زمینه برای ثبت جهانی این اثر تاریخی انجام شود.

خدایاری گفت: قلعه بمپور یکی دیگر از آثار تاریخی در حوزه این اداره بوده که در چشم انداز 25 ساله برای ثبت جهانی در فهرست قرار گرفته است، با توجه به ساختاری که دارد و به دلیل فرسایش، رسیدگی به آن زمان‌بر، اما شدنی است.

وی ادامه داد: به دلیل این که پایگاه ملی باستان شناسی بمپور در سال 96 شکل گرفته، آماده سازی مقدمات ثبت جهانی بمپور از طریق امور پایگاه های کشور انجام می شود تا بتوانیم با اعتبارات مصوبی که از آن سمت به این کار اختصاص می یابد این کار را به سرانجام برسانیم.

خدایاری گفت: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر هم این موضوع را پیگیری می کند، ضمن این که بمپور صاحب اداره میراث می شود و از آن طریق پیگری لازم انجام خواهد شد.

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1633847
ارسال نظر
نظرات