شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 16:32 منتشر شده در مورخ: 1399/05/13 شناسه خبر: 1633577
با افت 18 هزار واحدی نماگر تالار شیشه ای؛

شاخص بورس به زیر 2میلیون واحد بازگشت

شاخص بورس به زیر 2میلیون واحد بازگشت
شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز با افت 18هزار و 286 واحدی به زیر 2میلیون واحد بازگشت و در ارتفاع یک میلیون و 993 هزار واحد ایستاد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بازار سرمایه امروز و در سومین روز معاملات هفته جاری با توجه به سریال همیشگی اختلالات هسته با نوسان آغاز به کار کرد و لحظات ابتدای سبر و قرمز شد اما در ادامه با افزایش عرضه‌ها به خصوص در نمادهای شاخص ساز، شاهد تشکیل صف فروش شد.

شاخص بورس امروز پس از یک روز صعود به کانال 2میلیون واحد، مجددا به کانال یک میلیون و 900هزار واحدی عقبگرد کرد؛ البته شاخص حتی در ساعت نخست معاملات تا حدود عدد 2میلیون و 13هزار واحد رفت ولی در ادامه عقبگرد داشت و شاخص کل به زیر 2میلیون واحد بازگشت. فعالان بازار  معتقدند اختلال ایجاد شده در معاملات امروز به مرحله جدید وارد شده و رصد بازار را تا حدود زیادی مختل کرد و همین موضوع رفتار هیجانی معامله گران را به صورت محسوس به دنبال داشت.

علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس تهران با تکذیب کاهش دامنه نوسان معاملات بورس به 2 درصد؛ آن را شایعه دانستند و گفت: برای رفع مشکلات در سامانه معاملات بزودی تغییراتی بنیادین انجام م‌دهیم. سهام حاضر در بازار بورس تهران به واسطه تراکنش های زیاد و مشکلات سامانه در کوتاه مدت و خیلی موقت در دو تایم زمانی معامله می شوند... در حال حاضر به دلیل یک سری مشکلات و حجم زیاد سهام داران سامانه با اختلال مواجه شده است.
 
وی تاکید کرد: بورس دو هسته‌ای  و تایم معاملات هم دو قسمتی خواهد شد.
 
براساس این گزارش شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز 18هزار و 286 واحد عقبگرد دوباره به زیر 2 میلیون واحد بازگشت و در ارتفاع یک میلیون و 993هزار و 236 واحد ایستاد. شاخص کل با معیار هم وزن با کاهش 1079 واحدی به 525هزار و 805 واحد رسید.
 
معامله گران امروز در بورس تهران 8 میلیارد و 922 میلیون سهم و اوراق مالی را در یک میلیون و 995هزار معامله و به ارزش 16هزار و 16میلیارد تومان دادوستد کردند.
 
ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه (بورس و فرابورس) بیش از 21هزار و 655میلیارد تومان رسید که حاصل جابه‌جایی 11میلیارد و 150میلیون سهم و اوراق مالی است. ارزش معاملات خرد امروز به بیش از 20 هزار و 470 میلیارد تومان رسید. در جریان معاملات بازار سرمایه 880 میلیارد تومان پول توسط حقیقی‌ها وارد بازار شد که نسبت به روزهای گذشته کاهش زیادی داشت.
 
ملی صنایع مس ایران، ایران خودرو، فولاد مبارکه اصفهان، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، پالایش نفت اصفهان بیشترین تاثیر منفی را در شاخض داشتند و در مقابل سرمایه گذاری تامین اجتماعی و سرمایه گذاری غدیر با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص مانع افت بیشتر آن شدند. 
 
نمادهای سرمایه گذاری غدیر، فولاد مبارکه اصفهان، بانک تجارت، بانک صادرات، ملی صنایع مس ایران، پالایشگاه بندرعباس و سرمایه گذاری گروه توسعه ملی جزو نمادهای پربیننده امروز بورس بودند.
 
 
 

شاخص کل فرابورس امروز با وجود افت اکثر شاخص‌های بازار بورس مثبت و  سبز پوش بود؛ البته به دلیل بروز اختلال در  اختلال هسته و سامانه معاملاتی فرابورس زمان سفارش‌گیری و شروع معاملات به تعویق افتاد.

روابط عمومی فرابورس در خصوص علت اختلالی که در سامانه معاملاتی پیش آمده بود، اعلام کرد: این قبیل مشکلات به طور معمول در سامانه هسته معاملاتی بورس و فرابورس رخ می‌دهد؛ با این حال شاخص این بازار در پایان معاملات روز جاری با افزایش 201 واحد رشد عدد 21 هزار و 19 واحد را ثبت کرد.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران از یک میلیون و ۳۶۴ میلیارد تومان گذشت. معامله گران امروز در فرابورس بیش از 2 میلیارد و 128 میلیون سهم و اوراق مالی را 636هزار نوبت دادوستد کردند که ارزش آن به بیش از 5هزار و 639میلیارد تومان رسید.

سنگ آهن گهرزمین و ذوب آهن اصفهان بیشترین تاثیر را بر شاخص فرابورس گذشتند و پتروشیمی مارون، سرمایه گذاری صبا تامین، پتروشیمی تندگویان، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و تولید نیروی برق دماوند با بیشترین تاثیر مثبت نسبت به سایر نمادها  باعث رشد شاخص فرابورس شدند.

نمادهای پربیننده شامل بانک دی، سهامی ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، توسعه و عمران استان کرمان، صنایع ماشین های اداری ایران، هتل پارسیان کوثر اصفهان، گروه کارخانجات صنعتی تبرک بودند.

انتهای پیام

https://newsromm.dana.ir/1633577
ارسال نظر
نظرات