شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:58 منتشر شده در مورخ: 1399/05/13 شناسه خبر: 1633420
مونسون همچنان در جنوب شرق می‌بارد؛

تند باد و سیلاب در راه سیستان و بلوچستان/ آماده باش نیروهای خدمات‌رسان برای مقابله با خسارت‌های احتمالی

تند باد و سیلاب در راه سیستان و بلوچستان/ آماده باش نیروهای خدمات‌رسان برای مقابله با خسارت‌های احتمالی
عباسعلی ارجمندی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به هشدار هواشناسی مبنی بر وقوع سیلاب و تندباد در پی تقویت پدیده مونسون، دستگاه های خدمات رسان در حالت آماده باش درآمدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، پدیده بارش‌زای مونسون یا بادهای اقیانوسی و استوایی هر سال تابستان در جنوب سیستان و بلوچستان شروع به باریدن می کند که امسال نیز با قدرت بیشتری در نقاط مختلف این استان در حال باریدن است و هوای تازه ای به این دیار بخشیده است.

اما جدای از طراوتی که این پدیده به منطقه می بخشد، این روزها مسئولان هواشناسی از وقوع سیلاب و تندباد در پی تقویت بارش های مونسون خبر می دهند که این مهم مدیریت جدی ستاد بحران را طلب می کند، چرا که هر لحظه ممکن است حوادث و خسارت های چند روز گذشته قصرقند و دلگان تکرار شود.

ماجرایی که به دلیل وقوع بارش های مونسون و بادهای موسمی نه تنها خاموشی چند ساعته را در شهر و روستاهای این 2 شهرستان رقم زد، بلکه محصولات کشاورزی، دام ها و خانه و کاشانه بسیاری از مردم را تلف و ویران کرد.

تداوم موج جدید بارش های مونسون

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در این باره در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: همانطور که انتظار می رفت موج دوم بارش های مونسون از بعدازظهر شنبه در نیمه جنوبی استان آغاز شد و در شبانه روز گذشته نیز بارندگی ها ادامه یافت.

وی افزود: بیشترین بارش های شبانه روز گذشته به ترتیب از ایستگاه های «مچان» سرباز با 50.5، «کجدر» سرباز 23، «رئیس آباد» سرباز 10، «پیپ» نیکشهر 9، «چانف» نیکشهر و «ساربوک» قصرقند هفت میلی متر بارش گزارش شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: همانطور که بر اساس شاخص های همرفت پیش بینی شده بود، بارش های این سامانه همراه با وقوع صاعقه و تندبادهای شدید موقتی بود، به طوری که در این مدت بیشینه سرعت باد در یکی از تندبادها بیشینه سرعت وزش باد به 126 کیلومتر بر ساعت رسید و خساراتی را در پی داشت.

حیدری خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی پیش بینی می شود، این بارش ها امروز نیز در نیمه جنوبی استان ادامه داشته باشد، بنابراین با توجه به ویژگی های سامانه های همرفتی و مخاطرات ناشی از آن توصیه می شود از تردد در حاشیه رودخانه های فصلی و رفتن به ارتفاعات خودداری شود.

آماده باش دستگاه های اجرایی

عباسعلی ارجمندی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز در این راستا به خبرنگار ما گفت: با توجه به هشدار هواشناسی مبنی بر وقوع سیلاب و تندباد در پی تقویت پدیده مونسون، اخطاریه های لازم به فرمانداری ها و مدیریت ستاد بحران هر شهرستان ابلاغ و به مجموعه دستگاه های عضو ستاد مدیریت بحران به ویژه هلال احمر دستور آماده باش کامل داده شده است.

وی با بیان این که بادها و باران های موسمی مونسون لحظه ای و نقطه ای است، ادامه داد: فرمانداران موظف به برگزاری جلسات ستاد بحران هر شهرستان شده اند تا هشدارهای لازم را به دهیاری ها دهند، مبنی بر این که هم پیشگیری و هم مقابله شود و اگر مشکلی به وجود آید غافل گیر نشوند و مشکلات دیگری را به همراه نداشته باشد.

آماده باش شرکت آب و فاضلاب استان

در همین راستا علیرضا قاسمی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان نیز گفت: با توجه به گزارش هواشناسی، مبنی بر احتمال وقوع سیلاب در بخش مرکزی و جنوب استان، این شرکت و ادارات تابعه جهت مقابله با شرایط اضطراری و مدیریت حوادث، در حال آماده باش کامل، جهت ارائه ی خدمات به مردم قرار دارند.

وی ادامه داد: تیم های واکنش سریع شرکت آب و فاضلاب استان در تمامی شهرها و روستاها جهت مقابله با بحران احتمالی، به صورت آماده باش هستند تا در زمان نیاز بتوانند خدمات مطلوب به مردم شریف استان ارائه کنند.

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1633420
ارسال نظر
نظرات