شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 13:11 منتشر شده در مورخ: 1399/05/12 شناسه خبر: 1632993
در پی بالارفتن انرژی ابرهای جوششی رخ داد؛

خسارت ​تند باد 126 کیلومتری به تاسیسات زیربنایی دلگان/ از خاموشی خانه 8 هزار مشترک تا انسداد معابر

خسارت ​تند باد 126 کیلومتری به تاسیسات زیربنایی دلگان/ از خاموشی خانه 8 هزار مشترک تا انسداد معابر
در شبانه روز گذشته تند بادی با سرعت 126 کیلومتر بر ساعت دلگان را در نوردید و موجب خسارت به تاسیسات زیربنایی این شهرستان شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، در شبانه روز گذشته تند باد شدید و بارش های تابستانی در دلگان خسارات فراوانی به زیرساخت های این شهرستان بر جای گذاشت.

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در این باره در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: وزش این تندباد در اثر انرژی بالای ابرهای جوششی و همرفت شدید هوا روی داده که بر اساس گزارش ها در برخی مناطق منجر به بروز خسارت نیز شده است.

وی با بیان اینکه وقوع تندبادهای شدید موقت از ویژگی های سامانه های همرفتی است، افزود: این تندباد شدید در حالی روی داده که دلگان در شبانه روز گذشته با دمای 47 درجه سلسیوس گرمترین شهر استان نیز بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: علاوه بر وزش این باد شدید، رگبار باران نیز دلگان را فرا گرفت، به طوری که از ایستگاه خودکار شهر گلمورتی 10 میلی متر باران گزارش شده است.

حیدری خاطرنشان کرد: در قصرقند نیز تندباد مشابهی با سرعت 101 کیلومتر بر ساعت روی داده که در برخی مناطق منجر به خیزش گردوخاک و کاهش موقتی دید افقی شده است.

بارش های کم دامنه و نقطه ای

وی گفت: یکی از ویژگی های سامانه های همرفتی بارش های کم دامنه و نقطه ای در محدوده مکانی بسیار کوچک و بازه زمانی بسیار کوتاه است که گاهی همراه با تندباد موقتی روی می دهد و منجر به آبگرفتگی و جریان یافتن رودخانه های محلی و بروز خسارت می شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: گفت: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان تا اواخر دوشنبه شرایط برای رشد ابرهای جوششی و بارش های رگباری در نیمه جنوبی استان فراهم است.

حیدر اضافه کرد: بر اساس شاخص های همرفت باز هم احتمال بروز خسارت در اثر بادهای شدید لحظه ای، سیلابی شدن ناگهانی مسیل ها، وقوع صاعقه و بارش تگرگ در ارتفاعات جنوب و برخی نقاط ارتفاعات مرکزی استان وجود دارد.

حیدری خاطرنشان کرد: توصیه می شود در زمان بارش، صاعقه و تندباد لحظه ای  طول این مدت از تردد در فضای باز به ویژه ارتفاعات خودداری شود.

قطع برق 8 هزار مشترک
 
در همین راستا، مجتبی شجاعی، فرماندار دلگان به خبرنگار ما گفت: توفان همراه با رعد و برق بی سابقه و بارندگی شب گذشته در "گلمورتی"، باعث شکسته شدن 12 تیر برق در شهر و روستاهای دلگان شد و در پی آن هشت هزار مشترک در شهرستان بی برق شدند.

وی ادامه داد: با تلاش نیروهای برق تا ساعت چهار بامداد خاموشی ها به 100 مشترک کاهش پیدا کرد و در 95 درصد شهرستان وضعیت عادی شد که تلاش برای برقرار کردن شرایط روشنایی در دیگر نقاط ادامه دارد.

این مقام مسئول تصریح کرد: از سوئی توفان شب گذشته منجر به قطع تعداد زیادی درخت در شهر و انسداد برخی معابر و آسیب به سایه بان برخی مغازه ها شد که با پیگیری فرمانداری و شهرداری کلیه معابر باز شده و شرایط عادی است.

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1632993
ارسال نظر
نظرات