شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان ایلام
ساعت: 10:55 منتشر شده در مورخ: 1399/05/06 شناسه خبر: 1630961
رزمنده دوران دفاع مقدس:

ماندگار‌ترین حماسه دوران دفاع مقدس در" تنگه کوشک" رقم خورد

ماندگار‌ترین حماسه دوران دفاع مقدس در" تنگه کوشک" رقم خورد
رزمنده دوران دفاع مقدس گفت:رزمندگان و بسیج مردمی با تمام توان خود آنچنان حماسه‌ای آفریدند که یورش تانک‌ها و گردان‌های زرهی رژیم بعث عراق را در تنگه کوشک با شکست مواجه و یکی از ماندگارترین حماسه دوران دفاع مقدس را رقم زده و عقیه عملیات مرصاد را با شکست مواجه کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از ایلام بیدار، تاریخ دفاع مقدس سرشار از ایثار و ازخود‌گذشتگی‌ جوانانی است که در خاطره ایرانیان، حماسه بزرگ تنگ کوشک یکی از نبردهای بزرگ تاریخ دوران دفاع مقدس است که در آن سربازان اسلام با تلاش فراوان توانستند این منطقه را از اشغال وجود نیروهای رژیم بعثی پاک کنند و آزاد سازند.

قرارگاه چهل‌ زرعی و تنگه کوشک به خوبی خاطرات رزمندگان در آن روزهای سخت و دشوار نبرد با دشمن بعثی را به خاطر دارد که چه جوانان غیوری با رشادت و از خود گذشتگی خالق حماسه‌های همیشه جاوید شدند و برگ‌های زرین تاریخ دفاع مقدس را به نام خود ثبت کردند، شهادت خرم‌ رودی، دوبرا و فلاحی‌ها در حماسه سارات و کوشک برای همیشه ماندگار شد و اکنون بنای یادبود و سنگ نوشته این شهیدان یادآور حد نهایی پیشروی دشمن در شمال استان ایلام و ایوان است.

شهر ایوان از آنجا که در پشتیبانی از جبهه میانی جنگ و به خصوص جبهه سومار نقش مهمی داشت ، بارها مورد حمله هوایی دشمن قرار گرفت.

در همین راستا خبرنگار جهاد ومقاومت ایلام بیداربه گفتگو با یکی ازرزمندگان دوران دفاع مقدس پرداخته است .

 

 

"رضا ناظری "رزمنده دوران دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد:روز یک مرداد ماه بود که شهید بندراسدی با بنده تماس گرفتن .بنده هم به خدمت ابشان رفتم  ایشان حال و احوال همیشگی را نداشتند ،بنده علت را از ایشان جویا شدم که بیان داشتند دشمن از سه محور کشور حمله کرده است که یکی از این محورها تنگه کوشک است.

وی ادامه داد: با بررسی هایی که انجام دادیم فهمیدیم که دشمن تا تنگه کوشک پیشروی کرده است به همین خاطردوباره به مقرر فرماندهی سپاه ناحیه ایوان بازگشتیم که  فرمانده وقت سپاه ناحیه ایوان جناب آقای غلام کاظمی بود که با مشورتی که با ایشان داشتیم بنا شد که از نیرو های مردمی بهره گرفته شود.

این رزمنده دوران دفاع مقدس بیان داشت:در وهله اول 32نفر به قصد عزیمت به تنگه کوشک اعلام آمادگی کردند.

ناظری  ادامه داد:هنگامی که به تنگه کوشک رسیدیم غلام کاظمی فرمانده ناحیه ایوان اعلام کردند که در قسمت غربی تنگه کوشک که یک غار کوچک هم درآن منطقه وجود داشت مستقر شوند و هیچ گونه تیر اندازی صورت نگیرد تازمانی که بصورت رسمی اعلام می کنم.

ناظری با اشاره به میزان سلاح و مهماتی که در دست داشتندادامه داد:با توجه به میزان مهماتی که در اختیار داشتیم تصمیم گرفتیم که بیشترین بهره برداری را از مهمات موجود ببریم و هیچگونه تحرک اضافه ای را نداشته باشیم.

وی تصریح کرد:با پیگیر هایی که صورت گرفت :یک اکیپ از ایلام به اتفاق نیرو های مردمی در منطقه حضور پیدا کردند که با ورود دشمن به تنگه به حول قوه الهی رزمندگان دوران دفاع مقدس توانستند دشمن را در این منطقه زمین گیر کنند و اجازه ندادند یک وجب از خاک ایران اسلامی به دست دشمن بیفتاد.

این رزمنده دوران دفاع مقدس باشاره به نقش نیرو های مردمی در حماسه تنگه کوشک گفت:بحمدالله در دوران دفاع مقدس مردم استان ایلام بخصوص مردم شهرستان ایوان نقش ارزنده ای را ایفا کردند.

این یادگار سال‌های جنگ که شهادت را تنها آرزوی خود عنوان می‌کند؛ می‌گوید: خدا را شاکرم که عمرم را وقف انقلاب اسلامی و دستاوردهای گران‌سنگ آن کردم و در راستای تحقق منویات حکیمانه نایب امام زمان (عج) امام خمینی (ره) و خلف صالحش مقام معظم و معزز رهبری تاکنون صرف و سپری کرده‌ام.

ناظری گفت:مهم‌ترین دستاورد حضورم در جبهه و عملیات‌های مختلف آن دوران خودسازی، ایجاد روحیه انقلابی گری و جهادی در خود» است، رزمندگان دفاع مقدس دشمن‌شناس بودند و هیچ هراسی از دشمنان به دل راه نمی‌دادند و تابع محض ولی‌فقیه خود بودند و همین‌ها رمز پیروزی و جاودانگی‌شان بوده و هست.

این رزمنده ایوانی جبهه‌های حق علیه باطل یکی از نیازهای ضروری جامعه امروز را استمرار بخشیدن به خط سرخ شهیدان کربلا به‌ویژه سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) عنوان می‌کند و می‌گوید: رزمندگان آن دوران به پیروی از سرور و سالار شهیدان لحظه‌ای دست از دفاع از دین و اسلام و انقلاب برنداشتند.

وی انگیزه خود را از شرکت در جنگ؛ لبیک گفتن به‌فرمان حضرت امام خمینی (ره) بیان کرده و اضافه می‌کند: هدف تحقق پیروزی نهایی اسلام بر کفر جهانی به سردمداری آمریکای جهان خوار و صهیونیسم بین‌الملل است که تا جامه عمل پوشاندن به این هدف نباید کوتاه آمد.

ناظری در پیان گفت: امروز بر همگان لازم هست خاطرات و دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس را به نسل جدید منتقل کرده و یاد و خاطره شهیدان، جانبازان و آزادگان سرافراز و رزمندگان غیورمان را زنده نگه داریم و قدر این پیروزی‌ها و حماسه‌ها را که منجر به قرار گرفتن ایران به‌عنوان قدرتمندترین کشور اسلامی‌شده است؛ بدانیم.

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1630961
ارسال نظر
نظرات