شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 12:09 منتشر شده در مورخ: 1399/04/19 شناسه خبر: 1625090
یک استاد دانشگاه مطرح کرد؛

چراغ کم‎ فروغ تولید محتوای عفاف و حجاب در فضای مجازی

چراغ کم‎ فروغ تولید محتوای عفاف و حجاب در فضای مجازی
زهرا عسگری گفت: امروزه به فرموده مقام معظم رهبری فضای مجازی از فضای واقعی، واقعی تر شده است اما متاسفانه ما تولیدات و محتوای غنی در رابطه با عفاف و حجاب در فضای مجازی نداریم و در این زمینه با کاهش محتوا مواجهه هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یک استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: حجاب و عفاف، نشان اوج اراده انسان و شعار رشد فرهنگی است که رسالت جهت دهی و حرکت فرهنگی را بر عهده دارد و بزرگترین عامل مقاومت در برابر گسترش مدهای غربی و جنون اجتماعی است که فضای اجتماعی را بر جهت دهی انرژی جوانان به سوی خود جذب می کند و پیام ارتباطی است که علاوه بر انتشار شعار فراگیر اسلام، زمینه ایجاد ارتباط در جامعه اسلامی را فراهم می آورد؛ بنابراین موضوع عفاف و حجاب یکی از بزرگترین دغدغه های فرهنگی-اجتماعی جامعه ایرانی اسلامی به ویژه از دهه 80 به بعد شده است.

زهرا عسگری ادامه داد: عفاف و حجاب بیش از آنکه یک مسئله شرعی باشد یک مقوله فرهنگی است که گسترش و توجه به آن نیاز به یک برنامه ریزی جامع و طولانی مدت دارد.

وی افزود: جامعه ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی به یک جامعه اسلامی تبدیل شده است، حجاب و عفاف به عنوان هویت زنان مسلمان نقش بارزی در مکتب اصیل اسلامی دارد، بدین سبب استکبار جهانی از وجود آن احساس خطر می کند و در پی از بین بردن ارزش و آرمان های اصیل اسلامی و جایگزینی آن با ارزش ها و فرهنگ های فساد و منحط غربی با استفاده از تهدیدهای فرهنگی و اجتماعی، بی صدا، آرام و اثر بخش می تواند به تحمیل اراده، باور و ایدئولوژی توسط ابزارهایی مانند رسانه جمعی از جمله (سینما، تلویزیون، اینترنت، شبکه های ماهواره ای و ...) شود.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: ترویج فرهنگ اصیل اسلامی به ارزش ها و باورهای دینی در سطح جامعه به ویژه برای نسل جوان توسط رسانه های ارتباط جمعی با تاکید بر مسئله حجاب و عفاف یکی از رویکردهای موثر جهت کاهش آسیب اجتماعی و جلوگیری از جنون های اجتماعی و تثبیت امنیت پایدار در جامعه و میان زنان است.

عسگری گفت: پوشش زنان و مردان، قبل از هر چیز از خواسته های فطرت پاک و ساختار وجودی ذاتی آن هاست؛ زیرا انسان ها از همان آغاز خلقت بشر، کوشیده اند تا خود را بپوشانند.

وی افزود: با بررسی همه ادیان الهی مسئله حجاب و پوشش هر کدام، از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخورد است و تنها تفاوت در حدود حجاب و گاه فلسفه آن است.

این استاد البرزی ادامه داد: مبحث حجاب و عفاف و رعایت آن در جامعه اسلامی ایرانی که الگوی سایر جوامع اسلامی می باشد و همیشه یکی از دغه های مسئولان و متولیان فرهنگی کشور بوده و فعالیت های فراوانی در این حوزه انجام شده است، اما با توجه به مفهوم گسترده فرهنگ غرب به داخل کشور، شاهدیم شرایط پوشش در سطح کشور و به خصوص در قشر جوان (دختران) رو به تنزیل است.

عسگری تاکید کرد: با توجه به اینکه در فصل تابستان قرار داریم شاهد هستیم که ویترین های لباس فروشی ها اکثرا مدهای غربی و وارداتی را ترویج می کنند و این نشان می دهد در زمینه مد و لباس کمی دچار ضعف هستیم و طراحان لباس کمی در ایران مد های ایرانی اسلامی را متناسب با سلایق مخاطب طراحی می کنند.

وی افزود: از طرفی با قیمت بالا و سرسام آور چادر مواجهه هستیم و این نشان می دهد دشمن به شدت روی این زمینه کار کرده است تا با تحریم و تورم در خانم های پوشش چادری وقفه ایجاد کند.

این مدرس دانشگاه گفت: از جمله ابزارهایی که در این هجوم علیه فرهنگ اسلامی ایرانی به کار گرفته شده، رسانه است؛ از این رو تعریف و تبیین محدوده حجاب و عفاف برای برنامه سازان، اولین و ضروری ترین گام به منظور ترویج حجاب و عفاف از تلویزیون است و تا زمانی که این امر صورت نگیرد هر گونه تلاش و کوشش جهت ترویج فرهنگ سازی در این زمینه، بی نتیجه خواهد بود.

عسگری ادامه داد: رسانه ها از جمله تلویزیون توانسته اند تاثیر مثبت بر فرهنگ عفاف و حجاب بگذراند و به نوعی رابطه مستقیم بین آن ها برقرار است، اما در دهه های اخیر به دلیل جا به جایی مدیران رسانه ها و تغییر رویکرد آن ها در برنامه ها این رسالت کمی به فراموشی سپرده است که باید به آن توجه ویژه ای نمود و در این میان شبکه های ماهواره ای بیشترین تاثیر منفی را بر فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه اسلامی ایرانی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: امروزه به فرموده مقام معظم رهبری فضای مجازی از فضای واقعی، واقعی تر شده است ولی متاسفانه ما تولیدات و محتوای غنی در رابطه با عفاف و حجاب در فضای مجازی نداریم و در این زمینه با کاهش محتوا مواجهه هستیم.

این استاد البرزی گفت: باید تهدیدهای فضای مجازی را به فرصت تبدیل کنیم، یکی از شبکه های اجتماعی که در زمینه حجاب، عفاف و حیا به شدت بر روی جوانان ما تاثیرگذاشته است شبکه اجتماعی اینستاگرام است و به دلیل اینکه هیچ نظارتی بر روی آن وجود ندارد به طور ناخودآگاه جوانان را به سمتی بی حجابی و بی حیایی سوق می دهد.

عسگری ادامه داد: باید مسئولان و متولیان امر و کسانی که دغدغه کار فرهنگی دارند با تولید محتوای غنی و با کیفیت خوراک جوان امروز را تامین کنند تا جامعه دچار بی حجابی و هرزگی نشود.

وی خاطر نشان کرد: حجاب و عفاف نباید فقط مختصص هفته سوم تیرماه که به این نام نامگذاری شده است باشد بلکه با توجه به اینکه ما یک کشور اسلامی هستیم باید همیشه و در سراسر سال محتوای غنی در این زمینه تولید کنیم زیرا ما در زمینه محتوای حجاب و عفاف در کشور کوتاهی کردیم.

این مدرس دانشگاه در خاتمه گفت: متاسفانه در سال های اخیر در زمینه حجاب و عفاف در دانشگاه ها، تلویزیون، رادیو، کانون های فرهنگی ، شبکه های اجتماعی، فضای مجازی و ... محتوای غنی و با کیفیت نداشتیم و در این زمینه دچار فقر فرهنگی هستیم لذا اگر ما نتوانیم محتوای غنی تولید کنیم در عوض دشمن به شدت در این زمینه تولیدات قوی دارد و خروجی آن ترویج بی حیایی در جامعه شده است لذا زنگ خطر حجاب و عفاف به دلیل کوتاهی و بی توجهی به صدا در آمده است و نیاز به توجه ومحتوا دارد.

 

 

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1625090
ارسال نظر
نظرات