شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 15:23 منتشر شده در مورخ: 1399/04/17 شناسه خبر: 1624548
با پایان دشتمال های فصلی سیستان؛

گلایه کشاورزان شمال سیستان و بلوچستان افزایش یافت/لزوم تامین حق آبه بخش کشاورزی از چاه نیمه ها

گلایه کشاورزان شمال سیستان و بلوچستان افزایش یافت/لزوم تامین حق آبه بخش کشاورزی از چاه نیمه ها
جمعی از کشاورزان شمال شهرستان هیرمند از کمبود آب برای کاشت محصولات کشاورزی گلایه کرده و عدم توجه به این مشکل را موجب بروز فاجعه در بخش کشاورزی منطقه دانستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از عصرهامون؛ این روزها با فروکش کردن سیلاب های فصلی از کشور افغانستان که به عنوان دشتمال از ابتدای سال جاری وارد ایران می شود برخی از کشاورزان سیستانی را با چالش کمبود آب کشاورزی رو به رو ساخته است.

دیگر هیچ آب برای کشاورزی نیست

از همین رو یکی از کشاورزان بخش قرقری شهرستان هیرمند در گفت و گو با خبرنگار ما، گفت: آب در مقاطع بسیاری برای کشاورزان رهاسازی شد و کشاورزان توانستند محصولات مورد نظر خود را در بهار به ثمر برسانند.

وی افزود: از طرفی با فروکش کردن آب سیلاب ها در انهار سیستان بسیاری از کشاورزان در حالی بدون آب مانده اند که محصولات تابستانه را به زیر کشت برده اند و اکنون نیاز به آبیاری مجدد دارند.

عباسعلی خمر بیان داشت: این در حالی است که آب در برخی از انهار وجود دارد اما مسئولین امر برای رهاسازی آن برنامه ریزی برای روستاهای شمال شهرستان هیرمند نکرده اند.

وی خاطرنشان کرد: چندی قبل نیز که آب مورد نظر برای کشاورزی وجود داشت، اما به دلیل عدم بازسازی سد از دست کشاورزان رها شد.

کشاورزان هیرمندی از کمبود آب برای کشاورزی گلایه دارند

عباس جهانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هیرمند در گفت و گو با خبرنگار ما، در این خصوص گفت: تقسیم آب مربوط به اداره آبیاری شهرستان است.

وی افزود: ما نیز قول مساعد به کشاورزان داه ایم که در هنگام ورود آب، مسر را با بیل های مکانیکی هموار کنیم تا به کشاورزان برسد.

جهانی بیان داشت: متاسفانه ورود آب از سوی کشور افغانستان قطع شده است و باید حق آبه از محل چاه نیمه ها برای کشاورزان رها سازی شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هیرمند خاطرنشان کرد: همچنین جهاد کشاورزی آماده است تا برای کمک به هدایت آب اقدامات لازم را انجام دهد.

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1624548
ارسال نظر
نظرات