شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:46 منتشر شده در مورخ: 1399/04/17 شناسه خبر: 1624457
همزمان با شیوع کرونا و تب کنگو در کشور؛

مراکز کشتار غیرمجاز دام به بزرگ‌ترین چالش بهداشتی ایرانشهر تبدیل شدند/خطر انتقال بیماری ها درکمین مردم سیستان و بلوچستان

مراکز کشتار غیرمجاز دام به بزرگ‌ترین چالش بهداشتی ایرانشهر تبدیل شدند/خطر انتقال بیماری ها درکمین مردم سیستان و بلوچستان
تأمین امنیت غذایی و رعایت بهداشت در کشتارگاه ها به ویژه در شرایط فعلی و وجود کرونا برای حفظ سلامت مردم امری ضروری و مهم است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ شیوع کرونا در ماه های اخیر و نقش کشتار دام غیر مجاز در انتقال این ویروس و نگهداری گوشت در فضای آزاد و حاشیه جاده ها، تجمع مردم برای خرید آن و کشتار دام زنده توسط افرادی که ممکن است خودشان به این بیماری مبتلا باشند، باعث انتقال مکانیکی کووید_۱۹ می شود.

کشتار غیرمجاز دام خطر آفرین است

در این خصوص ابراهیم پیروندی، یک شهروند ایرانشهری در گفت و گو با خبرنگار ما، گفت: کشتار و عرضه مرغ به صورت زنده می تواند باعث تشدید و انتقال بیماری کرونا شود با توجه به این که حتی در مراکز مجاز قطعه بندی مرغ و گوشت در شرایط فعلی توسط سازمان دامپزشکی ممنوع اعلام شده است. اما هنوز هم در این منطقه شاهد کشتار، پوست کنی و قطعه بندی و فعالیت مراکز غیرمجاز عرضه مرغ زنده می باشیم.

وی افزود: با توجه به بیماری زایی و آلودگی های بهداشت محیط آیا راه کار عملی برای جمع آوری و ساماندهی مراکز غیرمجاز عرضه مرغ زنده توسط ارگان های ذیربط اندیشیده شده و دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر که دبیر کارگروه کمیته سلامت جنوب استان سیستان و بلوچستان می باشد تا چه اندازه پیگیر این معضل بوده است که این مسئله باعث نگرانی شهروندان این شهرستان شده است.

کشتار غیر مجاز دام ممنوع

در این زمینه محمد مهران امینی فرد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: کشتار مرغ باید در کشتارگاه های صنعتی و خارج از شهر صورت بگیرد و به صورت بسته بندی در مراکز عرضه مواد پروتئینی توزیع شود.

وی افزود: تاکنون مطلب علمی در مورد انتقال بیماری کرونا از حیوان به انسان مطرح نشده و بیماری های دیگری وجود دارند که احتمال سرایت آنان از حیوانات به انسان ها وجود دارد و برای پیشگیری از شیوع این چنین مواردی کشتارگاه های دام باید خارج از شهر باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر ادامه داد: در شهرستان های چابهار و پیشین اقدامات بسیار مناسب و موثری در راستا ایجاد کشتارگاه های دام با رعایت اصول بهداشتی انجام شده است و از سه سال گذشته تا کنون رعایت موارد بهداشتی در این حوزه افزایش داشته؛ به گونه ای که در این مناطق شاهد کاهش آمار بیماری تب کریمه کنگو بوده ایم.

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1624457
ارسال نظر
نظرات