شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 17:02 منتشر شده در مورخ: 1399/04/16 شناسه خبر: 1624171
کارگردان البرزی:

"تئاتر آپارتمانی" در روزهای کرونایی داغ شد

"تئاتر آپارتمانی" در روزهای کرونایی داغ شد
مهدی فتحی گفت: وضعیت هنرمندان تئاتر به شدت ناراحت کننده است و در این روزهای کرونایی به سختی روزگار می گذراندند اما کووید 19 موجب شد تئاتر های آپارتمانی، رستورانی، کافه ای و ... برجسته شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریکمتن نمایش «سرگشته» از استان البرز در نخستین همایش سراسری «تئاترمان» پذیرفته شد.

دبیرخانه نخستین همایش سراسری تئاتر آپارتمانی «تئاترمان» متون پذیرفته شده برای گام بعدی این رویداد را معرفی کرد.

مرکز هنرهاى نمایشى حوزه هنرى در راستاى تداوم تولید و ارائه‌ محصولات فرهنگى و هنرى در عرصه هنرهاى نمایشى در روزهاى قرنطینه و فاصله‌گذارى اجتماعى در دوران شیوع کرونا، همایش تئاتر آپارتمانى را راه‌‌اندازی کرد که نتایج متون پذیرفته شده آن منتشر شد.

در بین این آثار متن نمایش «سرگشته» به کارگردانی مهدی فتحی از هنرمندان واحد نمایش حوزه هنری استان البرز نیز پذیرفته شد.

نخستین همایش سراسری «تئاترمان» ۵۲ متن را برای تولید معرفی کرده است که از این میان در نتایج اعلامی ۴۴ اثر برای شروع تمرین، ضبط و ارسال به دبیرخانه به صورت قطعی انتخاب شده و ۸ اثر به صورت مشروط معرفی شده است که پس از اصلاح متن و تایید کارشناسان همایش می‌توانند تمرینات خود را آغاز و فیلم اثر را برای دبیرخانه ارسال کنند.

گفتنی است طرح نمایشنامه «قاب دوستی» هم که نوشته مهدی فتحی می‌باشد و در جشنواره نمایشنامه نویسی «گلدسته‌ها» شرکت کرده بود نیز در این جشنواره پذیرفته شد.

کارگردان نمایش سرگشته در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: این نمایش داستانی درمورد اختلاف دو نسل در دو زمان متفاوت را روایت می کند.

مهدی فتحی ادامه داد: یک رزمنده به نام ابراهیم که درطول جنگ درجبهه بوده ؛اسیر می شود و بعد از بازگشت از اسارت فقط چند ماه در خانه بوده وبعلت جراحات زیاد بقیه زندگی اش را درآسایشگاه مجروحین گذرانده است و طرف مقابل دخترش زهرا یک دختر امروزی است.

وی افزود: ابراهیم پس از مرگ همسرش به خانه باز می گردد و با دخترش زندگی می کند، او می خواهد با دخترش حرف بزند اما دختر دائما درفضای مجازیست، او اعتراض می کند و دخترش زهرا نیز به اخلاق او ایراد می گیرد و...

این کارگردان تصریح کرد: تئاتر آپارتمانی خوشبختانه دربین مردم جایگاه خوبی پیدا کرده ومردم دوست دارند ولی یک نویسنده که می خواهد نمایش چالشی مثل سرگشته بنویسد باید دقت کند تا اصل مطلب را به تماشاگر برساند.

فتحی گفت: مردم فداکاری و رشادت دلاور مردانی را که به خاطر آسایش آنها جنگیدند؛ از یاد نبرده اند.نوشتن نمایش هایی با موضوعات این چنینی اگر با پرداخت خوبی انجام بگیرد و برای اجرا به فرم برسد؛می تواند اثر زیادی روی مخاطبان داشته باشند.

وی ادامه داد: حوزه هنری با انتشار فراخوان از تمام نویسندگان خواست تا طرح های نمایشی خود را که تک جنسیتی و درمورد بچه های مسجد است در قالب جشنواره گلدسته ارسال کنند که خوشبختانه طرح نمایش "قاب دوستی" در این جشنواره پذیرفته شد.

این هنرمند تاکید کرد:اکنون در حال نوشتن متن کامل نمایش برای ارسال و تصویب نهایی هستم تا اگر تایید نهایی شد در قالب کتاب چاپ شود.

فتحی افزود: نمایش "قاب دوستی" درمورد چند دختر هم محله ایی است و موضوع نمایش درمورد فضای مجازی وخطرات آن است. و امیدوارم این متن را با اجرایی خوب به نتیجه دلخواه ومورد پسند تماشاگر در اجرا برسانیم.

وی به نمایش آپارتمانی اشاره کرد و گفت: تئاتر آپارتمانی به قدمت یک قرن را امروزه نیز می‌توان جدی و مهم برشمرد. تئاترهای قرن بیستمی و گونه‌های تئاتر کافه‌‌ای و پیچیده‌تر آن یعنی تئاتر رستورانی، تئاتر آپارتمانی و در گونه‌ای غیررسمی‌تر، تئاتر داخلی و... همگی محصول شرایط زیستی و موسمی بوده‌اند، اما جایگاه خود را یافته‌اند و آن را تثبیت کرده‌‌اند.

این نویسنده استانی در خاتمه خاطر نشان کرد: وضعیت هنرمندان تئاتر به شدت ناراحت کننده است و واقعا در این روزهای کرونایی به سختی روزگار می گذراندند ولی کووید 19 موجب شد تئاتر های آپارتمانی، رستورانی، کافه ای و ... برجسته شود، هرچند هنوز این تئاتر ها به صورت گسترده فرهنگسازی نشده اند اما مرهمی برای سرپا نگه داشتن هنر پویای تئاتر بود.

 

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1624171
ارسال نظر
نظرات