شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 12:59 منتشر شده در مورخ: 1399/04/16 شناسه خبر: 1624129
واکنش کارشناس بین‌الملل به اظهارات اخیر ظریف در گفتگو با دانا:

نمی‌شود گفت برجام سند افتخار است/ برجام در آی‌سی‌یو قرار دارد و با نفس مصنوعی پیش می‌رود

نمی‌شود گفت برجام سند افتخار است/ برجام در آی‌سی‌یو قرار دارد و با نفس مصنوعی پیش می‌رود
محسن جلیلوند به ادعای ظریف مبنی بر این که «برجام سند افتخار ایران است» اشاره کرد و گفت: دستگاه دیپلماسی و در رأس آن آقای ظریف مجری برجام بود و هیچ بقالی هم نمی‌گوید ماست من ترش است.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان صبح دیروز برای ارائه گزارش و پاسخ به سوالات نمایندگان در صحن علنی مجلس حاضر شد.

وی در پاره ای از توضیحات خود در خصوص برجام گفت: «تاریخ نشان خواهد داد برجام سند افتخار ایران است».

در مجموع نمی شود برجام را سند افتخار نامید

در همین رابطه به سراغ «محسن جلیلوند» کارشناس مسائل بین الملل رفتیم تا نظر او را در خصوص اظهارات آقای ظریف بشنویم.

او آقای ظریف را مجری برجام دانست و افزود: دستگاه دیپلماسی و در رأس آن آقای ظریف مجری برجام بود؛ هیچ بقالی هم نمی‌گوید ماست من ترش است. 

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: در مجموع نمی‌شود گفت برجام سند افتخار است ولی می‌توان آن را یک موفقیت قلمداد کرد.

جلیلوند با بیان این که انتظارات جامعه از برجام اشتباه بود، گفت: انتظاراتی که در جامعه نسبت به برجام ایجاد شد، انتظارات اشتباهی بود و در واقع برجام یک تایم اوت برای ایران و آمریکایی‌ها بود.

وی خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها از یک نظر به این تایم اوت نگاه می کردند و ایران هم از یک منظر دیگر. این تایم اوت (وقت استراحت) تا حدودی موفقیت آمیز بود.

برجام مانند یک تایم اوت بود/ ما می دانستیم برجام دوام نمی آورد 

کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر این که ما می‌دانستیم برجام دوام نخواهد داشت، اذعان کرد: برجام دقیقا مانند یک تایم اوت بود تا بتوان نفسی تازه کرد و وارد مرحله بعد شد؛ اما این که بگوییم سند افتخار است، این نظر آقای ظریف است. ولی من نمی‌گویم برجام سند افتخار است.

جلیلوند ادامه داد: به اذعان آمریکایی‌ها برجام قرار بود به وارد برجام دو، سه، چهار و ... شود که به دلایلی ایران وارد این فاز نشد. آمریکایی‌ها معتقد بودند برجام گام اولیه است و بعد از برجام باید وارد حوزه‌های دیگر شد، ولی ایران نپذیرفت.

وی بیان داشت: از ابتدا هم قرار بود برجام تحریم‌های سازمان ملل متحد را لغو کند نه تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران وضع کرده بود.

برجام در آی سی یو قرار دارد/ آمریکایی‌ها هم دیگر به برجام بر نخواهند گشت 

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان این که دولت بحث دیپلماتیک برجام را بر عهده دارد، گفت: برجام در آی سی یو قرار دارد و با نفس مصنوعی پیش می رود.

جلیلوند معتقد است امیدی نمی رود که برجام را بتوان به شرایط اولیه خود باز گرداند؛ آمریکایی‌ها هم دیگر به برجام بر نخواهند گشت و در حقیقت اگر ایران از برجام خارج شود تبعات خودش را دارد.

وی در پایان گفت: ایران نمی‌تواند با این شرایط در برجام بماند بر همین اساس کم کم به سمت خارج شدن از برجام می رود؛ فشار و رفتارهای آمریکایی‌ها نیز روند خروج ایران از برجام را سرعت می بخشد.

انتهای پیام/

 

https://newsromm.dana.ir/1624129
ارسال نظر
نظرات