شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:48 منتشر شده در مورخ: 1399/04/16 شناسه خبر: 1624087
در گفت و گو با یک بانوی سوزن دوز بلوچ عنوان شد:

سوزن دوزی، هنری نیازمند حمایت/لباس بلوچی هنوز اصالت خود را حفظ کرده است

سوزن دوزی، هنری نیازمند حمایت/لباس بلوچی هنوز اصالت خود را حفظ کرده است
زینب بامری گفت: لباس بلوچی با دنیایی از ذوق و هنر هنوز اصالت خود را حفظ کرده و جایگاه خاصی در بین بانوان سیستان و بلوچستان دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ زینب بامری در گفتگو با خبرنگار عصرهامون، بیان کرد: هنر سوزی دوزی بلوچی میراث ماندگار و ارزشمند است که اکنون از گذشتگان و پیشینیان به ما ارث رسیده است.

وی ادامه داد: این هنر اصیل که در سازمان یونسکو به اسم بانوان بلوچ ایرانی ثبت شده نه تنها موجب افتخار همه ما اهالی سیستان و بلوچستان بلکه باعث افتخار تمام هموطنان ایرانی است.

این بانوی سوزن دوز با اشاره به اینکه لباس بلوچی هنوز اصالت خود را حفظ کرده است، ادامه داد: لباس و پیراهن تمامی بانوان بلوچ از هنر سوزن دوزی است و لباسی غیر از آن را به تن نمی کنند.

بامری با بیان اینکه اهانت به هنر سوزن دوزی بلوچی، توهین به بانوان هنرمند بلوچ است، اضافه کرد: اجازه نمی دهیم یاوه گویان به لباس ما که هم پوششی مناسب و اسلامی است و هم اینکه مخصوص زنان بلوچ است، توهین و بی احترامی کنند.

وی ادامه داد: بانوان سوزن دوز بلوچ این هنر با اصالت را از مادران و مادربزرگ های خود را فرامیگیرند و در واقع از نسلی به نسلی دیگر منتقل می شود.

بامری با تاکید بر اینکه بانوان بلوچ به مسئله حجاب و پوشش خود بسیار اهمیت می دهند، خاطرنشان کرد: هنر سوزن دوزی در عین زیبایی و لطافت، بهترین پوشش برای زنان این منطقه است.

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1624087
ارسال نظر
نظرات