شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 15:41 منتشر شده در مورخ: 1399/04/14 شناسه خبر: 1623597
معاون عمرانی استانداری مرکزی:

اصلاح ساختار مدیریت شهری کشور یک ضرورت است

اصلاح ساختار مدیریت شهری کشور یک ضرورت است
معاون عمرانی استانداری مرکزی با اشاره به اینکه اصلاح ساختار مدیریت شهری در کشور یک ضرورت است گفت: خیلی از مشکلات موجود در شهرداری ها می تواند با اجرایی کردن لایحه درآمد پایدار شهرداری ها مرتفع و یا تا حدود زیادی کاهش داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مهدی زندوکیلی معاون عمرانی استانداری مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به روز شهرداری ها و دهیاری ها گفت: نامگذاری هفته شهرداری ها و دهیاری ها فرصتی مناسب برای تجلیل از زحمات شبانه روزی عزیزان خدمتگذار است که باید از آن به خوبی استفاده کنیم.

وی افزود: در طول هفته شهرداری ها و دهیاری ها شاید نامگذاری ایام هفته هستیم که بیشتر نامگذاری ها مربوط به خدمت رساندن بهتر به مردم و همشهریان است.

معاون عمرانی استانداری مرکزی اظهار داشت: شهرداری ها و دهیاری ها یک مجموعه کاملا خدمت رسانی و دلسوزی هستند که علیرغم سختی های موجود در حال خدمت رسانی به همشهریان می باشند.

وی با تقدیر از اقدامات شهرداری های استان در طول مبارزه با کرونا گفت: در طول دوران بیماری کرونا شهرداری ها بسیار خوش درخشیدند و شاید یک نهضت خدمت رسانی به مردم در طول بیماری کرونا با خدماتی که انجام می دادند بودیم.

زندوکیلی با اشاره به لایحه درآمد پایدار شهرداری ها بیان کرد: این لایحه توسط وزارت کشور تدوین شده و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است که هم اکنون در مراحل بررسی است.

وی افزود: خیلی از مشکلات موجود در شهرداری ها می تواند با اجرایی شدن این لایحه مرتفع و یا تا حدود زیادی کاهش یابد و اصلاح ساختار مدیریت شهری در کشور یک ضرورت است که ابتدا باید به آن توجه شود و این موضوع زمینه حل مشکلات شهرداری ها را بیشتر فراهم می کند.

معاون عمرانی استانداری مرکزی در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه شهرداری های استان به بودجه دولتی وابسته هستند،گفت: خوشبختانه در استان مرکزی شهرداری ها از نظر اعتبار مستقل هستند و به بودجه های دولتی اتکایی ندارند البته اگر ارزش افزوده و آلاینده را جزء درآمد خود شهرداری ها محسوب کنیم که درست است توسط دولت وصول می شود اما جزء اعتبارات تملک دارایی و یا اعتبارات عمرانی دولتی محسوب نمی شود .

وی افزود: بر اساس قانون تجمیع عوارض و قانون ارزش افزوده عوارضی که شهرداری ها قبلا خودشان دریافت می کردند از طریق قانون ارزش افزوده برای آنها پرداخت می شود و بر اساس همین اگر ما همین مبلغی را که بر اساس ارزش افزوده به آنها تعلق می گیرد را دولتی تلقی کنیم ۴۰ درصد از درآمدهای شهرداری از این طریق تامین می شود و اگر این را دولتی تلقی نکنیم شهرداری ها مستقل هستند.

زندوکیلی دراین خصوص تصریح کرد: البته در برخی از پروژه های سنگین کمک هایی در قالب آن پروژه انجام می شود و این در قالب بهبود عبور و مرور و یا پسماندها می تواند باشد .

وی با اشاره به میزان تجهیزات شهرداری ها در مقابله با بحران ها گفت: خوشبختانه در طول این چند سال اخیر از شهرداری ها استفاده خوبی شده و می توان گفت شهرداری های استان در تجهیزات کامل هستند و در بحران های اخیر همچون سیل و در همین چند وقت اخیر آتش سوزی ها تجهیزات شهرداری ها در بیرون و داخل مدیریت شهری بسیار کارامد عمل کرده است.

معاون عمرانی استانداری مرکزی در پایان خاطر نشان کرد: در بحران های گذشته رکن اصلی خدمت گذاری شهرداری ها بودند که با اتکا بر امکانات و تجهیزات خودشان توانسته اند بحران ها را به خوبی سپری کنند.

انتهای پیام/

 

https://newsromm.dana.ir/1623597
ارسال نظر
نظرات