شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 13:26 منتشر شده در مورخ: 1399/04/11 شناسه خبر: 1622766
فرماندار آرادان:

"ارجنه" روستای فصلی است/ بودجه کل استان کفاف راه‌سازی در این منطقه را نمی‌دهد

"ارجنه" روستای فصلی است/ بودجه کل استان کفاف راه‌سازی در این منطقه را نمی‌دهد
فرماندار آرادان می‌گوید ملاک دستگاه‌ها برای خدمات‌رسانی به روستاها، آمار جمعیت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، مجتبی بوربور، فرماندار آرادان، در گفتگو با خبرنگار مرآت به ارائه توضیحاتی پیرامون وضعیت نابسامان روستای ارجنه پرداخت.

بوربور با بیان این که پس از پیگیری مرآت، فرمانداری آرادان از دستگاه‌های مختلف از جمله راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، منابع طبیعی، مخابرات، برق، امور عشایری، بنیاد مسکن و آبفا استعلاماتی را در خصوص وضعیت روستای ارجنه و دیگر روستاهای منطقه مذکور اخذ کرده است گفت: روستای ارجنه در مسیر شماری از روستاهای دیگر واقع شده که از چهارطاق آغاز می‌شود و از رامه پایین و بالا می‌گذرد و در نهایت به ارجنه می‌رسیم؛ این مسیر تقریبا 30 کیلومتر و بسیار صعب‌العبور است.

وی راه روستایی ارجنه را خطرناک‌ترین و پرپیچ‌وخم‌ترین راه روستایی در استان سمنان توصیف کرد و با اشاره به وضعیت جمعیتی ارجنه در یک دهه گذشته گفت: بر اساس سرشماری سال 90، جمعیت روستای ارجنه، 36 خانوار بوده و در سرشماری سال 95، جمعیت این روستا، «صفر» اعلام شده است؛ مطابق قوانین چنانچه مردم در روستایی 6 ماه بعلاوه یک روز سکونت داشته باشند، آن روستا، روستای قابل سکونت محسوب می‌شود اما با راستی‌آزمایی‌های صورت‌گرفته در روستای ارجنه، در نهایت این روستا یک روستای فصلی تلقی شده است.

فرماندار آرادان با بیان این که کاهش جمعیت روستا تا صفر، پیش از حضور من در سمت فرمانداری آرادان اتفاق افتاده است گفت: با این وجود تأکید می‌شود که این روستا کاملا فصلی است؛ از طرفی ملاک تمامی دستگاه‌ها برای خدمات‌رسانی، آمار جمعیتی است اما با این وجود راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از ابتدای دهه جاری، در این منطقه حدود 10 میلیارد تومان هزینه کرده‌اند.

بوربور افزود: در حال حاضر برای احداث دیوار ساحلی در این منطقه حدود 500 میلیون تومان اعتبار درنظر گرفته شده است.

وی با بیان این که پیش‌تر برآورد اعتبار راهداری برای اجرای 20 کیلومتر آسفالت در مسیر روستاهای مذکور 13 تا 15 میلیارد تومان بود گفت: علاوه بر این، منابع طبیعی در روستاهای مذکور برای اجرای بندهای سنگ و ملات حدود 8 میلیارد تومان هزینه کرده است.

فرماندار آرادان با اشاره به هزینه‌کرد یک‌و‌نیم میلیاردی مخابرات و نیز هزینه‌کرد یک میلیاردی شرکت برق در روستاهای مذکور گفت: سازمان امور عشایری نیز که مکلف است هرساله به بهسازی مسیر روستا کمک کند، از سال 90 تا 99 تقریبا یک میلیارد تومان در این روستاها هزینه کرده است.

بوربور هزینه‌کرد بنیاد مسکن در روستاهای مذکور را 500 میلیون تومان طی یک دهه گذشته اعلام کرد و گفت: آبفا نیز برای اجرای 20 کیلومتر خط انتقال آب، تقریبا 8 میلیارد تومان هزینه کرده است.

وی با بیان این که در یک دهه گذشته مجموعا نزدیک به 30 میلیارد تومان در روستاهای مذکور هزینه شده است گفت: این میزان هزینه تنها برای 211 نفر جمعیت روستایی منطقه یعنی حدود 81 خانوار صورت گرفته است.

فرماندار آرادان ضمن تأکید بر این که حتی اگر بودجه کل استان را هم در اختیار داشته باشیم، نمی‌توانیم راه‌سازی روستاهای مذکور را به انجام برسانیم، در پاسخ به پرسشی در خصوص جاذبه‌های گردشگری ارجنه گفت: اگر مسیر تردد به روستای ارجنه و دیگر روستاها با ملاحظه کنید، می‌بینید که هیچ گردشگری نمی‌پذیرد که از این مسیر عبور کند.

بوربور گفت: در حوزه کشاورزی نیز باید گفت در روستای ارجنه باغی وجود ندارد که بتواند منبع درآمدی برای روستائیان باشد.

وی افزود: در موضوع گردشگری و جذب سرمایه‌گذار در این حوزه، خود مردم و دهیاران هم باید تلاش کنند.

فرماندار آرادان ادامه داد: ما حتماً از پیشنهاد سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم؛ مردم هم نباید آن‌جا را ترک کنند.

بوربور در پایان گفت: در مجموع طی 10 سال اخیر برای هر نفر در روستاهای مذکور 142 میلیون تومان هزینه شده که سرانه، در شهرها یک‌دهم این رقم است.

بنابراین گزارش، شبکه اطلاع‌رسانی مرآت ضمن قدردانی از فرماندار آرادان به سبب پیگیری و پاسخگویی، نکته‌ای را پیرامون خدمات‌رسانی دستگاه‌های اجرایی بر مبنای جمعیت متذکر می‌شود.

فرماندار آرادان آمار جمعیت را ملاک دستگاه‌های اجرایی برای خدمات‌رسانی عنوان کرده است؛ از طرفی حسب گفته‌های بوربور، جمعیت روستا در سال 95، «صفر» برآورد شده است اما در نامه‌نگاری موسوی‌زاده، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان، در خردادماه سال 97 با شورای روستای ارجنه پیرامون برق‌رسانی به این روستا، شرطِ برق‌رسانی، احداث جاده دسترسی مناسب برای فراهم شدن امکان احداث شبکه فشار متوسط عنوان شده و سخنی از آمار جمعیت در میان نیست.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویری از روستای ارجنه

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

 

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

این تصویر مربوط به حمام خزینه‌ای روستای ارجنه است که تعداد انگشت‌شماری از این سبک در شهرستان آرادان باقی مانده است.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1622766
ارسال نظر
نظرات