شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 11:13 منتشر شده در مورخ: 1399/04/11 شناسه خبر: 1622764
کارشناس بین الملل در گفتگو با دانا:

آژانس بعد از «گِروسی» در راستای اهداف آمریکا حرکت کرد/ اروپایی‌ها در نهایت در کنار آمریکا قرار خواهند گرفت

آژانس بعد از «گِروسی» در راستای اهداف آمریکا حرکت کرد/ اروپایی‌ها در نهایت در کنار آمریکا قرار خواهند گرفت
کارشناس امور بین الملل بیان داشت: اروپایی‌ها در نهایت در کنار آمریکا قرار خواهند گرفت. بحث این است که اگر ایران وارد چالش شود، اروپا بیشتر ضرر می کند تا آمریکا.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ قطعنامه تروئیکای اروپا علیه ایران، به رغم مخالفت جدی دو کشور چین و روسیه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۳۰ خردادماه به تصویب رسید.

در این قطعنامه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه با حمایت آمریکا، از ایران خواسته‌اند به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به ۲ سایت هسته‌ای کشور پایان دهد و با آنها به طور کامل همکاری کند.

در همین خصوص «محسن جلیلوند» کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا با اشاره به ابزارهای دستگاه دیپلماسی کشورمان برای مواجهه با قطعنامه ضدایرانی شورای حکام، گفت: جمهوری اسلامی ایران برای مواجهه با این اقدام ابزارهای دیپلماتیک زیادی دارد. مسئله این است بحثی که توسط آژانس مطرح شده نشان می‌دهد آن‎ها روندهایی را طی می‌کنند که بعدها برای ایران مشکل ساز باشد.

وی تصریح کرد: ایران می‌تواند با دسته بندی‌هایی که در سطوح سیاسی دارد و با استفاده از ظرفیت گروه "نم"(جنبش عدم تعهد) یا حتی ظرفیت روسیه و چین که به این قضیه رای منفی دادند، و همچنین با استفاده از موضع کشورهایی که رای ممتنع دادند می تواند به نحوی این کار آژانس را به محدود کند.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان این که ترکیب ابزارهای دیپلماتیک و ابزارهای فنی می‌تواند فشارهای آژانس را کاهش دهد، افزود: موضع اصلی ایران باید در مواجه با این اقدام شورای حکام، قاطع باشد. برای این کار جمهوری اسلامی باید ابزارها و توانمندی‌های فنی و دیپلماتیک خودش را ترکیب کند تا بتواند فشارهای آژانس را کاهش دهد.

جلیلوند معتقد است: آژانس بعد از آمدن «گروسی» روندهایی را طی می‌کند که در راستای اهداف آمریکاست. بر همین اساس عکس العملی که ایران باید از خود نشان دهد ترکیبی از ابزارهای فنی و ابزارهای دیپلماتیک باشد. این کار می‌تواند با محدود کردن همکاری ها شروع و در آخر هم با بحث خروج از ان‌پی‌تی تمام شود؛ در واقع هر گامی که آن‌ها بر می‌دارند ایران هم باید یک گام قوی بردارد.

وی در خصوص مواضع اروپایی‌ها در مواجهه با ایران گفت: اروپایی‌ها در نهایت در کنار آمریکا قرار خواهند گرفت. بحث این است که اگر ایران وارد چالش شود، اروپا بیشتر ضرر می کند تا آمریکا.

جلیلوند در پایان گفت: اروپایی‌ها به دلیل نزدیکی و هم مرزی با خاورمیانه از به هم خوردن توازن و ثبات در خاورمیانه آسیب بیشتری خواهند دید.

انتهای پیام/

 

https://newsromm.dana.ir/1622764
ارسال نظر
نظرات