شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 10:47 منتشر شده در مورخ: 1399/04/10 شناسه خبر: 1622417
کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد؛

حقوق بشر؛ دستاویز آمریکا برای پیاده‌سازی اهداف سلطه‌گرایانه/ مدعیان دروغین دموکراسی با تحریم حقوق کودکان را لگدمال کردند

حقوق بشر؛ دستاویز آمریکا برای پیاده‌سازی اهداف سلطه‌گرایانه/ مدعیان دروغین دموکراسی با تحریم حقوق کودکان را لگدمال کردند
اکرم فضلی خانی گفت: حقوق بشر مهم ترین دستاویزی است که قدرت های بزرگ از آن برای تحت فشار قرار دادن کشورهای دیگر استفاده می کنند تا به اهداف سلطه گرایانه خود برسند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: حقوق بشر مهم ترین دستاویزی است که قدرت های بزرگ از آن برای تحت فشار قرار دادن کشورهای دیگر استفاده می کنند تا به اهداف سلطه گرایانه خود برسند.

اکرم فضلی خانی ادامه داد: حقوق بشر اکنون در کنار مسایل اقتصادی و امنیتی، یکی از مسایل مهم و کلیدی در نظام بین الملل به شمار می رود و نقض یا بهبود آن توسط کشورها تاثیر فراوانی بر افکار عمومی جهان می گذارد که حتی ممکن است به تیرگی یا گسترش روابط بین کشورها منجر شود.

وی افزود: حقوق بشر و حفظ و حراست از کرامت انسانی یکی از مهمترین دغدغه های جوامع دیروز و امروز به شمار می رود و مطلوب و پسندیده است. در واقع وجود کشتارهای جمعی، تبعیضات نژادی، فقر، قاچاق انسان و ... نشان دهنده آن است که جوامع انسانی همواره در معرض نقض اساسی حقوق بشر قرار دارند.

این کارشناس تصریح کرد: اگر می بینیم پس از گذشت نیم قرن از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر نتایج به دست آمده توسط سازمان ملل متحد در اجرای مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر از سوی دولت ها و گروه های حاکم بر سرنوشت جوامع ضعیف بوده است، باید ریشه آن را در اینجا جستجو کنیم که طراحان حقوق بشر اگرچه بر اساس کلیات تعالیم مشترک انبیا و عقل جمعی از خردمندان مفاد خوبی را به تصویب رسانده اند، اما آن را بر بنیان های مرصوص توحید و اعتقاد به معاد و اخلاق کریمه استوار نموده اند و تنها اراده ملت ها و حکومت ها را پشتوانه آن قرار داده اند.

فضلی خانی گفت: این جا است که مفاد این اعلامیه توسط خود حکومت ها و دولت های امضا کننده و گاه به وسیله ملت هایی که گرفتار تعصبات نژاد و قومی هستند نقض می شود که نمونه آن را در فلسطین، جنوب لبنان، بوسنی و هرزگوین و کوزو و در یوگسلاوی سابق از سوی نژادپرستان اسرائیلی دیده ایم.

وی ادامه داد: همان گونه که رهبر معظم کشور معتقدند آمریکا خود بزرگترین ناقض حقوق بشر و مدعی دروغین دموکراسی و لیبرالیسم و حقوق بشر است و در اقصی نقاط جهان حقوق زنان و کودکان را لگدمال می کند؛ بنابراین هر زمانی منافع آمریکا ایجاب کند از حقوق بشر به عنوان ابزار و دستاویزی برای پیشبردن منفعت خود استفاده کرده و اقدامات غیر قانونی خود را پوششی قانونی می دهد.

این کارشناس با بیان اینکه "تحریم های ایالات متحده آمریکا" مصداق بارزی از جنبه های ضد حقوق بشری است، گفت: تحریم های اعمال شده، صرفا اقتصادی و مبتنی بر ایجاد فشار بر حکومت ها است، اما آنچه در واقع رخ اده است، زیر پا گذاشتن اصول حقوق بشر و نادیده گرفتن حق انسانی شهروندان کشورهای تحت تحریم است.

فضلی خانی گفت: شدت این اثرات ضد حقوق بشری، خصوصا با استمرار تحریم و همچنین با بنیه اقتصادی کشور هدف، ارتباط نزدیک دارد و امریکا تلاش می کند مشروعیت خود برای پایمال کردن حقوق انسان ها را توجیه و تحکیم کند، نشانه های پایان دوره تاریخی مشروعیت تحریم ها، از هم اکنون مشهود است.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: برای تحقق استقلال اقتصادی و بر ملا ساختن اهداف واقعی ظالمانه، استبدادی و استعماری در تحریم، فرآیند پایان دادن به عصر مشروعیت تحریم را تسریع می کند و نامگذاری سال جدید به نام "جهش تولید" به تعبیر مقام معظم رهبری بسیار سنجیده و برای بر ملاء ساختن استقلال کشور و مصداق اعمال های خشونت آمیز استعمار است.

 

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1622417
ارسال نظر
نظرات