شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:11 منتشر شده در مورخ: 1399/04/08 شناسه خبر: 1621894
حقوق به شر آمریکایی؛

زنان بومی آمریکایی در معرض تجاوز و خشونت جنسی هستند/ بازداشت‌های طولانی‌مدت و نامشخص کودکان پناهجو

زنان بومی آمریکایی در معرض تجاوز و خشونت جنسی هستند/ بازداشت‌های طولانی‌مدت و نامشخص کودکان پناهجو
دولت آمریکا در سطح ملی و بین المللی در صدد کاهش حمایت از حقوق بشر است. کودکان، زنان، افراد مسن و افراد معلول یا دارای شرایط حاد پزشکی به دلیل رنج حاصل از بازداشت های خودسرانه در معرض رفتارهای ظالمانه، غیر انسانی یا تحقیر آمیز قرار دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ دولت ترامپ در سال 2019 حملات تبعیض آمیزی چه در سیاست و چه در عمل علیه حقوق بشرِ برخی از آسیب پذیرترین افراد و جوامع آمریکا را آغاز کرد. دولت آمریکا در سطح ملی و بین المللی در صدد کاهش حمایت از حقوق بشر برآمد.

در مرز آمریکا و مکزیک، مقامات آمریکا با نقض قوانین ملی و بین المللی ده ها هزار پناهجو که درخواست حمایت بین المللی داشتند را دستگیر کرد و با برخوردی بیمارگونه آنها را بیرون راندند. در نتیجه این رفتار، کودکان بدون همراه، خانواده ها و دیگران که در شمال مکزیک و همچنین در مراکز بازداشت سازمان مهاجرت آمریکا گیر افتاده بودند با سوء استفاده مواجه شدند. دولت ترامپ همچنین به منظور تهدید و آزار و اذیت مدافعان حقوق بشر، مخالفان سیاسی، افشاگران و دیگران به طور فزاینده ای از سیستم عدالت کیفری سوء استفاده کرد.

نمایندگان مجلس آمریکا در ماه سپتامبر به هدف بررسی سوء استفاده های متعدد از قدرت، استیضاح ترامپ را آغاز کردند. پیش از انتخابات عمومی سال 2020، مباحث سیاسی به طور فزاینده ای حزبی و تند شد و اغلب حقوق بشر گروه های آسیب پذیر را هدف قرار داد.

مکانیزم های بین المللی حقوق بشر

دولت آمریکا به طور گسترده ای خود را از قید سیستم بین المللی حقوق بشر از جمله از بین بردن عضویت خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و کاهش همکاری های مالی به سازمان ملل رها کرده است. آمریکا از ژانویه سال 2018 تاکنون در پاسخ به ارتباطات بی شمار از سوی کارشناسان سازمان ملل یا پذیرفتن درخواست های آنها برای دعوت به بازدیدهای رسمی ناکام مانده است.

دولت آمریکا در نامه ماه جولای سال 2019 به سازمان عفو بین الملل نشان داد زمانی به اجرای مراحل حقوق بشر سازمان ملل متعهد می شود که آنها باعث پیشبرد اهداف سیاست خارجی آمریکا شوند، در غیر اینصورت از همکاری با بررسی وضعیت حقوق بشر در آمریکا خودداری می کند.

دولت آمریکا همچنین از برگزاری کمیسیون داخلی آمریکا در زمینه حقوق بشر شانه خالی کرد. وزارت خارجه آمریکا در ماه جولای از ایجاد کمیسیون حقوق غیر قابل انکار خبر داد که برای نخستین بار در ماه اکتبر تشکیل شد. دولت آمریکا این کمیسیون را به هدف محدود کردن حمایت کشور خود از حقوق بشرِ به رسمیت شناخته شده بین المللی تأسیس کرد. تلاش های این کمیسیون می تواند به طور یک جانبه مفاهیم حقوق بشری را برخلاف تعاریف آن در قوانین بین المللی دوباره تعریف کند.

آمریکا در ماه آوریل ویزای دادستان دیوان کیفری بین المللی (ICC) که در حال بررسی جنایات جنگی نیروهای آمریکایی و متحدان آن در افغانستان بود را لغو کرد. این اقدام در پی تهدیدهای قبلی وزیر خارجه آمریکا در سال 2019 و مشاور امنیت ملی در سال 2018 برای هدف قرار دادن مقامات دیوان کیفری بین المللی با ابطال ویزا، مصادره اموال یا تحت پیگرد قانونی قرار دادن آنها برای تحقیق در مورد جنایات جنگی آمریکا، صورت گرفت.

 

- پناهندگان، پناهجویان و مهاجران

بی اعتبار کردن اسکان مجدد پناهندگان

اسکان مجدد پناهندگان در آمریکا در پی پذیرش سیاست های دولت ترامپ مبنی بر هدف قرار دادن پناهندگان کشورها با اکثریت مسلمان و آمریکای مرکزی مانند؛ ممنوعیت تبعیض آمیز ورود مسلمانان و کاهش اهداف اسکان مجدد از بین رفت. دولت در ماه سپتامبر اعلام کرد که قصد آن کاهش پذیرش سالانه پناهندگان در سال مالی 2020 به 18000 نفر است که این رقم در تاریخ 40 ساله برنامه پذیرش پناهنده آمریکا در پایین ترین حد است. اسکان مجدد پناهندگان در این کشور در اکتبر سال 2019 که اولین ماه از سال مالی 2020 است به صفر رسید.

سیاست های آمریکا با اعمال فشارهای غیر قانونی بر مهاجران منجر به وارد شدن صدمات جبران ناپذیری به هزاران نفر از افراد و خانواده ها شد. مقامات مربوطه آمریکایی در سال 2019 بیش از 59000 پناهجو که تقاضای پناهندگی داشتند را وادار به بازگشت به مکزیک کردند.

این سیاست ها، پناهجویان را در معرض خطرهای غیر ضروری مانند خشونت های مهلک قرار داده و حق آنها را برای درخواست پناهندگی نقض کرده است.

 

بازداشت های خودسرانه و رفتارهای بیمارگونه با پناهجویان

مقامات آمریکا هزاران خانواده که به دنبال پناهندگی بودند را وادار به جدایی از یکدیگر نمود و به طور عمد رنج های شدیدی که در مواردی معادل شکنجه بود را بر آنها وارد کرد. یک دیده بان دولت در ژانویه سال 2019 یافته های سازمان جهانی عفو بین الملل مبنی بر اینکه دولت آمریکا هزاران خانواده جویای پناهندگی را به اجبار از یکدیگر جدا کرده را تأیید کرد.

مقامات همچنین به منظور جلوگیری از حمایت از پناهجویان یا مجبور ساختن آنها به صرفنظر کردن از درخواست های پناهندگی خود به طور خودسرانه و نامحدود آنها را بازداشت کرده و رفتارهای ظالمانه، غیر انسانی یا تحقیر آمیزی با آنها داشتند. کودکان، زنان، افراد مسن و افراد معلول یا دارای شرایط حاد پزشکی به دلیل رنج حاصل از بازداشت خودسرانه و فقدان بازداشتگاه های مناسب در معرض خطر خاص چنین بد رفتاری هایی قرار داشتند. پناهجویان بدون هیچ فرصتی برای عفو مشروط تا چند سال بازداشت شدند.

بازداشت های طولانی مدت و نامشخص کودکان پناهجو

کودکانی که در محوطه Homestead فلوریدا بازداشت شدند به مدت طولانی و نامشخص در آنجا نگهداری شدند. در ماه ژانویه به دنبال فشار اعضای کنگره، عفو بین الملل و سایر سازمان ها، دولت آمریکا تنها یکی از مکان های غیر مجاز خود برای نگهداری کودکان بی سرپرست در Tornillo تگزاس را بست. در همان زمان، مقامات تعداد کودکانی که در تسهیلات Homestead نگهداری می شدند را به 2 برابر افزایش دادند.

آیین نامه جدیدی که توسط دولت ترامپ در 23 آگوست صادر شد می تواند منجر به بازداشت نامحدود کودکان و خانواده های مهاجر شود.

 

خشونت علیه زنان و دختران

زنان بومی همچنان سطوح نامتناسبی از تجاوز و خشونت جنسی را تجربه می کنند. در مطالعه اخیر که توسط مؤسسه بهداشتی هندی Urban مستند ساخت، بیش از 500 زن و دختر بومی در 71 شهر آمریکا مفقود شده یا به قتل رسیدند. این رقم به دلیل نقص در داده های مجریان قانون و رسانه های خبری درباره این مشکل، آن را کم اهمیت جلوه می دهد.

انتهای پیام/

 

https://newsromm.dana.ir/1621894
ارسال نظر
نظرات