شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:50 منتشر شده در مورخ: 1399/04/08 شناسه خبر: 1621863
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان:

انجام مبارزه با آفت سن در سطح 113 هزار هکتار از مزارع گندم کردستان

انجام مبارزه با آفت سن در سطح 113 هزار هکتار از مزارع گندم کردستان
مدیر حفاظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، از مبارزه با آفت سن در سطح 113 هزار هکتار از مزارع گندم استان در سال زراعی جاری تاکنون خبرداد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فریدون حامدی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی، اظهار داشت: آفت سن چیزی است که به طور طبیعی در هر محیطی وجود دارد و طغیانی بودن این آفت هم بستگی به زمستان گذران آن دارد.

وی گفت: سن غلات از مهمترین آفات مزارع گندم و جو می باشد به طوری که  از برگ، جوانه، ساقه، و دانه های گندم تغذیه کرده و به مزارع خسارت می زند. این آفت با تغذیه از گندم در مراحل مختلف رویشی موجب کاهش عملکرد و از بین بردن خاصیت نانوایی می گردد.

وی افزود: متاسفانه با داشتن زمستانهای معتدل که دمای هوا پایین نمی رود جمعیت آفتها در بهار دو برابر می شود به همین خاطر است که  کارشناسان ما به صورت سالانه و مداوم در فصل زمستان با رصد اماکن کوه پایه ای و زیر گون ها جمعیت آفت ها را رصد می کننند و با تخمین آفت، زمان مناسب ظهور و ورود این آفت به مزارع را به کشاورزان اعلام  می کنند.

حامدی گفت: در سال زراعی گذشته ۱۸۳ هزار هکتار مبارزه با آفت سن در مزارع گندم انجام شد اما متاسفانه در اکثر مناطق پیش بینی طغیان این آفت را داشتیم که با حضور به موقع کارشناسان رصد و پایش 300نقطه در فروردین ماه با سم پاشی به موقع از تخم ریزی آن جلوگیری شد.

حامدی با بیان اینکه ۲۵۶ کارشناس کشاورزی پایش مزارع گندم استان را برعهده دارند، عنوان کرد: این کارشناسان به طور مرتب از مزارع گندم استان بازدید و در صورت مشاهده هر نوع آفت و بیماری کشاورزان را نسبت به زمان دقیق مبارزه و نوع سم مناسب راهنمایی می کردند.

وی با اشاره به اینکه این آفت زدگی  بیشتر در شهرستان های بیجار، دیواندره،سنندج  مشاهد شده است عنوان کرد: در سال جاری با تمام محدودیتهای کرونای  کارشناسان ما توانستند  کار شاخصی در این حوزه انجام دهند به طوری که در سطح 113هزارهکتار در مقابل این آفت با تهیه به موقع سم ازضرر و  زیان وآرده به  این محصول جلوگیری کنند.

حامدی اضافه کرد: اگر نظارت ما قوی و ورودمان به این امر به موقع باشد می توان از سن زدگی مزارع جلوگیری کرد.

مدیر حفاظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از کشاورزان خواست تا کماکان به اطلاع رسانی ها و توصیه های کارشناسان بخش کشاورزی توجه کنند تا تولیدات آنها از کمیت و کیفیت مطلوب برخوردار باشد و با این تدابیر محصول آنها پربارتر شود.

انتهای پیام/

 

https://newsromm.dana.ir/1621863
ارسال نظر
نظرات