شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 12:33 منتشر شده در مورخ: 1399/04/03 شناسه خبر: 1620377
کارشناس مسائل خاورمیانه:

قطعنامه شورای حکام نشان از وابستگی اروپا به واشنگتن و دلارهای نفتی عربستان دارد

قطعنامه شورای حکام نشان از وابستگی اروپا به واشنگتن و دلارهای نفتی عربستان دارد
قنادباشی در واکنش به قطعنامه شورای حکام در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران گفت: اروپایی ها از یک طرف از آمریکایی ها واهمه دارند و تصمیمات خود را بر اساس وابستگی به واشنگتن انجام می دهند و از سوی دیگر تحت تأثیر القائات صهیونیستی و وعده های نفتی و دلاری عربستان هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید جعفر قنادباشی در گفتگو با راه آرمان؛ در واکنش به قطعنامه شورای حکام در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران گفت: مجموعه اقدامات سه کشور اروپایی عضو گروه 5+1 یعنی انگلستان، فرانسه و آلمان در سازمان انرژی اتمی و شورای حکام این سازمان، نشان روشن نادیده گرفتن منافع ملی کشور و وابستگی کشورهای اروپایی در عرصه سیاست خارجی است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: همان گونه که می دانید هیچ مدرک و سندی مبنی بر نادیده گرفتن منافع ملی در این سه کشور اروپایی وجود نداشت و هیچ شاهدی مبنی بر اینکه آنها در سیاست خارجی خود در منطقه غرب آسیا از مراکزی خارج از کشورهای خود دستور می گیرند در اختیار نداشتیم؛ بنابراین اقدام اخیر آنان سند روشنی بر این مسائل است.

وی افزود: به این معنی که اروپایی ها از یک طرف از آمریکایی ها واهمه دارند و تصمیمات خود را بر اساس وابستگی به واشنگتن انجام می دهند و از سوی دیگر تحت تأثیر القائات صهیونیستی و وعده های نفتی و دلاری عربستان هستند که این مسئله اوج ذلت، ضعف و ناتوانی برای کشورهای اروپایی است که در عرصه های سیاسی حرف اول را می زنند.

قنادباشی با تأکید بر اینکه آنچه که اروپایی ها انجام می دهند اشتباهی به منظور سرپوش گذاشتن بر اشتباهات قبلی آنان است، تصریح کرد: اروپایی ها در عرصه برجام به هیچ یک از تعهدات خود تاکنون عمل نکرده اند و این مسئله در نزد دادگاه افکار عمومی بسیار محکوم است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در برجام، تمامی تعهدات خود را عملیاتی کرد اما اروپایی ها به رغم شعارهایی که دادند به تعهدات خود پایبند نبودند و برای آنکه بر این بدعهدی سرپوش بگذارند وارد عرصه جدیدی می شوند.

وی با اشاره به اینکه اشتباه بزرگی است که اروپایی ها ایران را به تحریم تسلیحات تهدید می کنند، اظهار کرد: چرا که جمهوری اسلامی ایران در عرصه تولید سلاح به جایی رسیده است که می تواند در مقابل هر گونه تهدید آمریکایی ها بیاستد و امنیت کشور را تضمین کند.

قنادباشی با بیان اینکه ما هیچ نیازی به سلاح بیگانه نداریم، عنوان کرد: هر چه ما دیرتر به بازارهای تسلیحاتی جهان دست پیدا کنیم؛ قدرت ما در تولید سلاح بیشتر خواهد شد و انگیزه دانشمندان ما به منظور تولید سلاح های پیشرفته بیشتر می شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: بنابراین تهدید کشوری که خود تولید کننده سلاح های پیشرفته است، اقدامی مضحک است؛ چرا که از نظر عملی کشاندن این موضوع به سازمان ملل و تصویب قطعنامه در شورای امنیت غیر ممکن است؛ زیرا در شرایط کنونی در شورای امنیت انسجام وجود ندارد.

وی افزود: تضاد بین پنج قدرت و عضو دائمی شورای امنیت به اندازه ای است که اجازه تصویب یک قطعنامه به آنها نمی دهد و از نظر عملی نیز امکان پذیر نیست و در واقع می توان گفت تهدیدات کشورهای اروپایی مضحک و نشانه ضعف و ناتوانی اروپاییان است.

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1620377
ارسال نظر
نظرات