شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 17:00 منتشر شده در مورخ: 1399/03/28 شناسه خبر: 1618808
کارشناس مذهبی مطرح کرد؛

امام صادق (ع)؛ آغازگر جهاد و نهضت علمی اسلامی

امام صادق (ع)؛ آغازگر جهاد و نهضت علمی اسلامی
حجت الاسلام علی شهسواری گفت: امام صادق (ع) در دانشگاه جعفری با تربیت پژوهشگرانی کنجکاو، اهل مباحث و نقاد، در جهت باز پیرایی معارف موجود در آن عصر، تحولی عظیم ایجاد کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس مذهبی به مناسبت شهادت امام صادق (ع) در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: انسان از زمانی که در زمین مستقر شد و خود را در طبیعت یافت، نیازهایی او را در بر گرفت که نمی توانست آن ها را بی پاسخ بگذارد، اندیشه و رویکرد حل نیازها و رفع مشکلات، او را به تعقل و یافتن راهکارهایی برای شناخت عوامل و متغییرات موثر کشاند و رهیافت هایی را برای رفع نیازها و حل معضلات جستجو کرد.

حجت الاسلام علی شهسواری ادامه داد: تولید علم، در حقیقت حرکت و جنبشی برخاسته از نگرش نخبگان جامعه در جهت نظریه پردازی و تمدن سازی است تا در پرتو آن انسان بتواند با توسعه مرزهای علم و یافتن راهکارهای گوناگون جهت برون رفت از مشکلات و معضلات مادی و معنوی انسان و جامعه به کمال و سعادت دنیا و آخرت نایل گردد.

وی افزود: امام صادق (ع) همانند دیگر ائمه بزرگوار (ع) در برنامه خویش در مساله تولید علم و تمدن سازی، مولفه ها و شاخصه هایی را در نظر داشتند که از جمله آن ها مقوله آسایش و آرامش است.

این کارشناس تصریح کرد:در دیدگاه امام صادق(ع) نهضت تولید علم می بایست بر دو پایه اصلی تعقل و تعبد استوار باشد تا متضمن آسایش و آرامش در زندگی بشر شود چرا که انسان موجودی تک بعدی نسبت به همان اندازه که نادیده گرفتن معنویت و ابعاد روحی و روانی انسان، به معنای شکست نهضت تولید علم و تمدنی و هر طرح و پروژه دیگری است نادیده گرفتن تعقل و ابعاد عقلانی و عقلایی نیز بهره ای جز این نخواهد داشت.

حجت الاسلام شهسواری گفت:امام صادق (ع) در دانشگاه جعفری با تربیت پژوهشگرانی کنجکاو، اهل مباحث و نقاد، در جهت باز پیرایی معارف موجود در آن عصر، تحولی عظیم ایجاد کردند، ایشان حتی روایت معصومین (ع) را نیز بایسته نقد و نقادی دانستند و در این باره معیار سنجش ارایه می دهند.

وی ادامه داد: نهادینه کردن پژوهش و حرکت به سوی تفکر دانش بنیان نیاز ضروری هر اجتماعی است، لازمه رسیدن به ثبات علمی آسیب شناسی و برداشتن موانع پیش روست و در این راستا باید چنین باشد که :"آموزش هزینه نیست بلکه سرمایه است".

این کارشناس تاکید کرد: امروز به دلیل بهاء ندادن به پژوهشگران و نخبگان با پدیده فرار مغزها روبرو هستیم فرار مغزها یعنی فرار سرمایه و ثروت و این موضوعی است که مسئولین نمی خواهند گوش شنوایی برای آن داشته باشند.

شهسواری افزود: امام صادق (ع) برای تامین نیاز های مالی با استفاده از خمس و دیگر امکانات مادی، شاگردان خود را در راستای تولید علوم بنیادین بسیج می نمودند و این نشان می دهد امام صادق از هر فرصتی برای ترویج و توسعه علم در جامعه استفاده می کردند.

وی گفت: آیا واقعا امروز نیز از هر فرصتی برای ترویج علم استفاده کرده ایم؟ واقعا شاهد کوتاهی مسئولین در این زمینه هستیم علم همیشه راه خود را پیدا می کند ولی مهم توسعه آن علم در وطن است که گاهی با بی مهری متولیان امر شاهد گسترش علم بومی در کشورهای بیگانه هستیم.

این کارشناس تصریح کرد: ما آموزه های مکتب امام صادق(ع) را خوب واکاوی نکرده ایم و فقط به تعدد شاگردان حضرت پرداخته ایم و از این نکته غافل شده ایم که به نظر آن حضرت نمی توان بدون فرهنگ سازی از جامعه امید داشت تا به اصول علمی علاقه مند باشد و در راستای تمدن سازی اقدام به تلاش علمی و کوشش علمی نماید.از این جاست که مسئه ارزش علم و دانش آموزی در نظر آن حضرت بسیار مهم جلوه می کند و روایات بسیاری در ترغیب و تشویق علم آموزی از آن حضرت وارد می شود لذا به نظر امام صادق (ع) علم می بایست پویا، اثرگذار، کاربردی و پاسخگو باشد.

شهسواری ادامه داد: بدون تردید امام صادق(ع) در میان ائمه معصومین (ع) بیشترین نقش و تاثیرگذاری را در تقویت تولید علم داشته و در فرآیند احیای نهضت علمی که با استفاده از شرایط زمانی و مکانی و مقتضیات محیطی دوران بنی امیه و بنی عباس در قالب تبیین آموزه های دینی، تصحیح عقاید، اعلام جنبه های انحرافی برخی نظریات گروه ها و مناظرات و مباحثات و محافل علمی و کرسی های آزاداندیشی تبلور یافته از تربیت و تجهیز شاگردان، شخصیت ها و اصحاب خاص در عرصه های مختلف علمی نظیر زراره، هشام بن حکم، جابر بن حیان و ... توسط امام در این مسیر نباید غفلت ورزید.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: رسالت اصلی ما توسعه علم و مکتب امام صادق است همان علمی که به آسایش و آرامش منتهی می شود علم اندوزان همیشه دست از تلاش بر نمی دارند و امید است مسئولان با اعتماد به جوانان و ایده های آنان از علم در جهت پیشرفت کشور استفاده کنند زیرا جوانان ایرانی امروز در عرصه های علمی بسیار خوش درخشیده اند و با اندکی حمایت شاهد شکوفایی این علم اندوزان در دنیا خواهیم بود.

انتهای پیام/

 

https://newsromm.dana.ir/1618808
ارسال نظر
نظرات