شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان ایلام
ساعت: 10:52 منتشر شده در مورخ: 1399/03/12 شناسه خبر: 1614383
حریق در کمین مراتع و جنگل‌ها؛

33 هکتار از مزارع و مراتع کشاورزان ایوانی در آتش سوخت

33 هکتار از مزارع و مراتع کشاورزان ایوانی در آتش سوخت
با گرم شدن هوا و رسیدن فصل تابستان لازم و ضروری است در راستای حفظ مراتع و جنگلها وجلوگیری از آتش سوزی برنامه ریزی خاصی صورت پذیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از ایلام بیدار، هر ساله با فرا رسیدن فصل تابستان و خشک شدن گیاهان، میزان قابل توجهی از جنگل های استان ایلام دستخوش حریق شده و در آتش می سوزد.

امسال با توجه به بارش هادر فصل بهار و رویش انبوه گیاهان طراوت و شادابی وصف ناپذیری در مراتع و جنگل‌های استان  وجود دارد.

در حالی که برای کاشت یک درخت بلوط  یا یک درخت مثمر باید هزینه های زیادی صرف شود، به یقین  حراست و هوشیاری در صیانت از جنگل های استان می تواند در کاهش آثار تخریب جنگل های استان موثر باشد.

علاوه بر خسارت های زیست محیطی حریق جنگل ها و مراتع، آتش‌سوزی تبعات بسیار سنگینی مانند فرسایش زمین‌ها، افزایش روان‌آب‌ها در مواقع بارندگی به دلیل از بین رفتن بخش زنده خاک، از بین رفتن هوموس و مواد آلی خاک دارد.

آلودگی هوا، از بین رفتن علوفه و بوته‌های مرتعی، به خطر افتادن جان انسان ها و حتی حیوانات و جانوران، صدمه به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک، خسارت به پناهگاه حیوانات وحشی از دیگر خسارات ناشی از حریق در مراتع و جنگل هاست.

 

33هکتار از مزارع، مراتع و باغات کشاورزان ایوانی در آتش سوخت

سرهنگ سعید عالی پور فرمانده انتظامی شهرستان ایوان گفت:در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر تماس‌های مردمی در خصوص آتش سوزی مزارع در منطقه میان از توابع بخش زرنه، ماموران انتظامی بلافاصله جهت بررسی به محل اعزام شدند.

او اظهار کرد: گزارش ماموران اعزامی به محل این حادثه حاکی از آن است که ۵ هکتار از مزارع گندم، ۲ و نیم هکتار از مراتع طبیعی، ۶۶ انبار کاه، ۲۰۰ اصله درخت میوه باغداران منطقه و ۲۶ هکتار از محصولات باقی مانده کشاورزی (پیچر) که برای چرای تابستانه دام استفاده می‌شد طعمه حریق شد.

عالی پور با بیان اینکه آتش سوزی‌ها با تلاش نیرو‌های امدادی، انتظامی و کمک‌های مردمی و بدون خسارت جانی مهار شد، افزود: تحقیقات در خصوص علل و عوامل بروز آتش سوزی‌ها در دستور کار این پلیس است.

فرمانده انتظامی شهرستان ایوان بیان کرد: از شهروندان و کشاورزان خواستاریم با توجه به فصل گرما و خشک بودن پوشش گیاهی حتی الامکان از روشن کردن آتش در مراتع و اطراف مزارع کشاورزی خودداری کنند تا شاهد وقوع حوادث تلخ و ناگوار مشابهی نباشیم.امیدواریم امسال شاهد کاهش آتس سوزی ها در سطح جنگلها و مراتع باشیم .

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1614383
ارسال نظر
نظرات