شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 09:54 منتشر شده در مورخ: 1399/03/10 شناسه خبر: 1613781
معاون انجمن سواد رسانه ای ایران؛

مربیان مهارت‌های سواد رسانه‌ای کودکان را ارتقاء دهند

مربیان مهارت‌های سواد رسانه‌ای کودکان را ارتقاء دهند
معاون انجمن سواد رسانه ای ایران گفت: مربیان و معلمان پرورشی در عصر اطلاعات و جامعه شبکه ای آموزه های تربیتی، به ویژه مهارت های سواد رسانه ای را از کودکی در نهادهای آموزشی و پرورشی نهادینه کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد مهدی فتوره چی معاون انجمن سواد رسانه ای ایران، با اشاره به عملکرد رسانه ها در خصوص قتل های ناموسی، اظهار داشت: بار دیگر سر تیتر اغلب رسانه های داخلی و فارسی زبان خارجی و شبکه های اجتماعی با خبر و تحلیل قتلی ناموسی  و نوپدید سیاهه شد. خبری تلخ و تاسف آور که فهم ابعاد و چگونگی وقوع آن، هر انسان متعهد و مسئولی را آزار می دهد.

وی ادامه داد: با تکرار قتل های ناموسی از این دست از جمله زعفران، نازنین، هوژان، زبیده، نازنین، سارا، هاجر، و رومینای نوجوان در گوشه و کنار این سرزمین پهناور و هزارقوم و قبیله که همواره بر تاریخ پر شکوه و غنای فرهنگی اش افتخار کرده است، این بار زنگ خطر تهدید سلامت خانواده با صدای بلندتری به گوش می رسد.

مدیرگروه رسانه و فرهنگ مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران تصریح کرد:  تهدیدی که امروزه در سایه گسترش ابزارهای هوشمند و فناوری های نوین ارتباطی و بویژه شبکه های اجتماعی، فقدان سواد رسانه ای و تربیتی و نبود یا ضعف قوانین حقوقی بیش از هر زمان دیگر کیان خانواده و کودکان و نوجوانان ما را تهدید می کند.

وی بیان کرد: بیش از 12 سال از پیشنهاد لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان می گذرد؛ لایحه ای که در این سال ها بین مجلس و شورای نگهبان، متولیان قانونگذاری کشور در آمد و شدی تأمل برانگیز است تا شاید ماده 9 آن که ناظر بر مجازات والدین سهل انگار است به تایید و تصویب آن شورا برسد؛ بلکه تا اندازه ای در عدم تکرار فجایعی چون قتل دختر نوجوان و معصومی چون رومینا در جوامع سنتی بویژه قومی و عشیره ای بازدارنده باشد.

فتوره چی اظهار داشت: علاوه بر اهمالی که در این سال ها از سوی نهادهای قانونگذار کشور در جامعه سنتی و ناموس پرست و بشدت متعصب صورت گرفته است ،حتما هر یک از ما شهروندان ناظر و اغلب تحلیلگر و بویژه فعالان مدنی در قتل های مرموز و عجیبی از این دست تا اندازه ای سهیم هستیم، قتل هایی که لزوم تجدید نظر در ساختارهای معیوب اجتماعی و فرهنگی و قانونی جامعه مان را با صدای بلند فریاد می زند.

وی ادامه داد: قتل هایی که حتما با پیگیری و مشارکت آگاهانه و مسئولانه شهروندان بویژه فعالان و حقوق دانان و نیز حامیان حقوق کودکان و نوجوانان و افزایش آگاهی والدین و مربیان پرورشی می توانست به وقوع نپیوندد؛ تا زبان ها و قلم هایی چند روزی در این وانفسای سلامت و امنیت به این مهمِ از یاد برده شده نپردازند.

معاون انجمن سواد رسانه ای ایران تصریح کرد: موضوع و سوژه ای که سال هاست دست مایه محققان، روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشر و  معدودهنرمندان دغدغه مند به انحا و روایت های مختلف از جمله ساخت فیلم «عروس آتش» خسرو سینایی شده است و در این میان هنوز هستند آثار ظاهرا بدبینانه و سیاه نما کننده فرهنگ جامعه ( و یحتمل با پیامی های کمترآموزشی) همچون «خانه پدری» کیانوش عیاری است؛ کارگردانی که خبر قتل جانسوز رومینا را امروزه به کنایه، شایعه می شمارد؛ شاید متولیان فرهنگ کشور پیامش را دریابند.

وی خاطرنشان کرد: وقوع چنین فجایع غم بار و ناگواری بار دیگر تلنگرمان می زند که قلم نوازان به جای تهییج و تحریک احساسات و عواطف افکار عمومی بیشتر در پی تحریک حس مسئولیت اجتماعی مردم باشند تا لوایح خاک گرفته ای از سوی قانونگذاران زودتر به تصویب رسد و جامعه و متولیان تعلیم و تربیت، ردای قانون مداری به تن کنند.

این استاد ارتباطات تصریح کرد:  فقها و علمای دینی برای پاسخگویی به برخی مسائل چالش برانگیز امروز خانواده ها به فقه جواهری و پویا روی آورند؛ مربیان و معلمان پرورشی در عصر اطلاعات و جامعه شبکه ای آموزه های تربیتی، به ویژه مهارت های سواد رسانه ای را از کودکی در نهادهای آموزشی و پرورشی نهادینه کنند.

وی بیان کرد: محاکم قضایی و دادستان و نیروی انتظامی به درخواست دختران بی پناه و در خطر مام میهن وقعی نهند و به گاه نیاز، سرپناه و دادرس شان باشند و تا آن زمان که مادران و پدران این سرزمین دریابند که در جامعه متکثر و متحول در حال گذار و بحران زده رسانه ای و شبکه ای شده، هر گرگ پیر وسواسگرِ خناس و افسونگری می تواند در پوست میشی، دل و دین دخترکان معصوم هویت جوی  خانواده های گرم و سنتی مان را در هر گوشه ای از این خاک غریب برباید و سرنوشت محتوم و فاجعه آمیزی را برای آنان رقم زند.

منبع:فارس

https://newsromm.dana.ir/1613781
ارسال نظر
نظرات