شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 11:35 منتشر شده در مورخ: 1399/03/07 شناسه خبر: 1613010
یک استاد دانشگاه مطرح کرد؛

امنیت ایران چشم کشورهای مدعی حقوق بشر را درآورد

امنیت ایران چشم کشورهای مدعی حقوق بشر را درآورد
حامد میرباقری گفت: امروز طبل رسوایی کشورهای مدعی حقوق بشر در دنیا به صدادرآمده است و چون نمی توانند امنیت و آرامشی را که در جامعه اسلامی پابرجاست ببینند از ابزار تحریم استفاده می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ استاد دانشگاه البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: در طول تاریخ همواره تامین امنیت به عنوان یکی از دغدغه های اصلی حاکمان و دولتمردان بوده است.

حامد میرباقری ادامه داد: با گذشت اعصار و تغییر در جوامع بشری و ظهور فناوری های جدید، تهدیدهای پیش روی امنیت جوامع، نحوه سیاست های کشورهای استعمارگر و نوع جنگ ها نیز دچار تغییرات اساسی شده و نبردهای با تجهیزات و نفرات زیاد و جنگ های سخت، جای خود را به نبرد اندیشه و جنگ نرم داده اند.

وی افزود: امنیت،به مثابه یکی از پدیده های اساسی و بنیادین در زندگی اجتماعی است و از جمله نیازهای فردی و اجتماعی به شمار می رود و امروز امنیت در توسعه همه جانبه کشور نقش بسزایی داشته و اساسا امنیت نیز، رشد و شکوفایی فعالیت های ارزشمند جامعه را در پی دارد.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: در دوره گذر و انتقال آداب و رسوم و مناسبت ها دستخوش تغییر و تحولاتی می گردد و به تبع آن، سطح انتظارات مردم نیز تغییر می کند، به همین خاطر نحوه برقراری و ارتباط و روابط اجتماعی نیز می بایست متناسب با تغییرات تحول یابد.

میرباقری گفت:بی تردید هیچ عنصری برای پیشرفت، توسعه، تکامل جامعه و شکوفایی استعدادها، مهم تر از عنصر امنیت و تامین امنیت و آرامش در جامعه نیست و توسعه اجتماعی، خلاقیت و تحرک اجتماعی اثربخش در سایه امنیت اجتماعی میسر می شود.

وی ادامه داد: با توجه به تغییر در نحوه سیاست ها و تهدیدهای استکبار جهانی در دهه های اخیر نسبت به کشور از طریق راه اندازی جنگ نرم و نقش حیاتی و تعیین کننده پدافند غیرعامل به عنوان اصلی ترین راه مقابله با آن، ضرورت ایجاب می کند که همگام با سیاست های کلی نظام و سایر نهادهای برقرار کننده امنیت در کشور، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نیز در این حوزه برنامه ریزی و گام بردارد.

این استاد دانشگاه افزود: پلیس همانطور که می دانید نقش نظارت کننده و کنترل کننده در جامعه دارد و این کارکرد سنتی در جوامع وجود داتشه اما نکته ظریفی که در این میان نباید از نظر دور داشت، این است که پلیس در جهان امروز قدرتی یافته است که هیچ یک از نهادها و سازمان های دیگر اجتماع در این پایه به آن نرسیده اند.

میرباقری تاکید کرد: امتیاز بزرگ پلیس آن است که علاوه بر این که مظهر حاکمیت (قوه قهریه) است، از نیروی دیگر هم بهره می برد و آن تبدیل پلیس به یک نیروی عرفی است.

وی ادامه داد: امروز پلیس از شکل یک سازمان صرف بروکراتیک، مبتنی بر نصوص قانونی در اجتماع، به عنوان محق برای انجام وظایف ذاتی خود پذیرفته شده است و در جوامع امروز و در فضای ذهنی مردم نقش آفرینی امنیتی پلیس در حوزه های متنوع امنیت مانند امنیت عمومی، اجتماعی، اخلاقی و ... در امور ملت ها جای گرفته است.

این استاد دانشگاه گفت:عامل دیگری که تاثیر بسزایی در حفظ جامعه اسلامی دارد، برخورد عادلانه پلیس و دارا بودن عدالت است زیرا مسئولان نظم و انتظام حاکمانی هستند که حافظان ملت و جان و مال و اعتقادات آنان هستند.

میرباقری ادامه داد:تحریم نمی تواند نقش و اهمیت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران کمرنگ کند زیرا این ارگان امروز در کشور به عنوان مهمترین متولی نظم وامنیت در کشور و در اذعان عمومی جا افتاده است و تحریم و تهدید ذره ای از جایگاه ناجا کم نخواهد کرد.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: کشورهای مدعی حقوق بشر در دنیا طبل رسوایی شان امروز در جهان زده شده است و امروز در کشورهایشان سلاح گرم و سرد برای حفظ امنیت در جامعه شان به اسباب بازی تبدیل شده است و چون نمی توانند امنیت و آرامشی را که در جامعه اسلامی پابرجاست ببینند از ابزار تحریم استفاده می کنند در صورتی که تحریم برای کشور ما فرصتی برای پیشرفت های بزرگتر است.

 

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1613010
ارسال نظر
نظرات