شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 15:29 منتشر شده در مورخ: 1399/03/03 شناسه خبر: 1612114
کارشناس اقتصادی در گفتگو با دانا مطرح کرد؛

تولید مسئله دولت نیست/ مجلس امضاهای طلایی و مقررات زائد را حذف کند

تولید مسئله دولت نیست/ مجلس امضاهای طلایی و مقررات زائد را حذف کند
تحلیلگر مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه در دو ماه نخست سال هیچ اقدامی جز سخنرانی و حرف برای برای جهش تولید انجام نشده است، گفت: مجلس جدید کار سختی پیش‌رو دارد و برای حمایت از تولید می‌بایست در بخش پولی کشور قانون گذاری کرده و مقررات زائد کسب و کار و امضاهای طلایی را حذف کند.

عطا بهرامی، پژوهشگر و تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو شبکه اطلاع رسانی راه دانا در پاسخ به این سوال که با گذشت بیش از 60 روز از آغاز سال 99، آیا برای جهش تولید اقدامی انجام شده است؟، اظهار کرد: برای تحقق شعار سال نخست بهبود فضای کسب و کار و دیگری سیاست‌های پولی یا بازار پول نیازمند تغییر و تحول است تا جهش تولید رخ دهد.

 

اقدامی برای بهبود فضای کسب و کار نشد/ تولید و مردم عادی هیچ دسترسی تسهیلات بانکی ندارند

وی با بیان اینکه فضای کسب و کار مناسب نیست و نیازمند مقررات زدایی هستیم، افزود: انبوه مقررات دست و پا گیر و امضا‌های طلایی مانعی برای جهش و رونق تولید است؛ مثلا برای صادرات نیاز به امضاء چند نفر هست. اگر کسی بخواهد فعالیت اقتصادی راه‌اندازی کند، با مشکلات زیادی روبرو خواهد بود و رتبه ایران در فضای کسب و کار اصلا خوب نیست و جز بدترین کشورهاست که در جهت بهبود آن در این دو ماه اقدامی انجام نشده است.

این کارشناس اقتصادی گفت: بازار پول برعکس فضای کسب و کار، نیازمند قانونگذاری است و تقریبا می‌توان ادعا کرد که بخش تولید و مردم عادی به تسهیلات بانکی هیچ دسترسی ندارند که بخواهند با این منابع فعالیتی را راه‌اندازی کند.

بهرامی تصریح کرد: اگر بخواهیم از ظرفیت‌های موجود در بخش تولیدی و اقتصاد ایران استفاده شود، بانک‌ها در این مورد ورود نمی‌کنند و تولید برایشان مسئله نیست و نشده است.

 

وقتی هفته‌ای یک بخشنامه صادر می‌شد!/ جهش و رونق تولید مسئله دولت نیست

وی ادامه داد: با گذشت 2 ماه از سال جهش تولید هیچ اتفاقی برای تحقق این هدف و شعار سال نشده؛ حتی شاهد نیستم که دولت حداقل تلاش کرده باشد که وضعیت یکی از این مولفه‌های اقتصادی و کسب و کار بهبود یابد.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی اضافه کرد: با توجه به نرخ ارز، فعلی صادرات به صرفه است و همه صادرکنندگان می‌خواهد کالای خود را صاد کنند ولی متاسفانه در جهت تسهیل این موضوع اقدامی نشده؛ ولی مثلا در سال گذشته هفته‌ای یک بخشنامه برای صادرات کالا ابلاغ و اعلام می‌شد و صادرکننده تا می‌خواست اقدامی انجام دهد، بخشنامه بعدی روبرو می‌شد که این رفتار دولت ضد و نقیض و باعث ایجاد هرج و مرج می‌شود.

بهرامی با تاکید بر اینکه از از رفتار دولت، ثبات در تصمیم‌گیری و مقررات را شاهد نبودیم، گفت: برخی تصمیمات خیلی دیر گرفته و اجرا می‌شود، مثلا از مهر سال گذشته اضافه تولید در بخش شیر خشک صنعتی در کشور وجود داشت و تا همین چند هفته پش اجازه صادرات هم نداشت  اما جدیدا اعلام شد که اجازه آن را می‌دهند، یعنی حدود 8 ماه تولیدات مازاد مصرف کشور، دپو شده ولی تصمیم برای صادرات آن با تاخیر زیادی گرفته شد.

وی با بیان اینکه برای جهش تولید باید موانع آن شناسایی و رفع شود، بیان کرد: دولت تاکنون کدام یک از موانع را شناسایی کرده و اقدامی برای رفع آن انجام داده است البته دولتمردان از آن سخن می‌گویند ولی در عمل شاهد «هیچ» هستیم و انگار جهش و رونق تولید مسئله دولت نیست.

 

تولید توان پرداخت سود بانکی را ندارد/ رقابت به صنف‌ها سپرده شده نه بازار/ مجلس یازدهم کار سختی دارد

این کارشناس اقتصادی در مورد نرخ بهره بانکی، گفت: تسهیلات بانکی گیر تولید نمی‌آید و اگر به کسی برسد تولید نمی‌تواند سودهای بالای بانک‌ها (25 درصد) را پرداخت کند؛ زیرا حاشیه سود در صنعت و تولید بالا نیست که بتواند نرخ سود وام را هم بدهد. بازار پول دچار هرج و مرج است و بانک‌ها به هرکسی که بخواهند وام می‌هند.

به گفته وی، یکی از مشکلات اقتصاد ایران، وجود انبوهی از قوانین در بخش کسب و کار و خلع قانونگذاری در بخش پولی است؛ در حالی که کشورها دیگر برعکس ایران، برای بخش پولی، قانونگذاری و برای حوزه کسب و کار مقررات زدایی را انجام می‌دهند اما در ایران هر روز یک قانون برای بخش کسب و کار وضع می‌شود.

بهرامی با اشاره به انحصارات و امضاهای طلایی، گفت: امروز خیلی از صنوف برای اینکه کسی در حوزه فعالیت‌شان وارد نشود و آن را انحصاری داشته باشند، شرایط سختی برای صدور مجوز تعیین کردند، مثل دفاتر اسناد رسمی که درآمدهای بسیار بالایی دارد و حتی مجوز آن خرید و فروش می‌شود اما اگر همه افراد صاحب صلاحیت بتوانند مجوز بگیرند و فعال شوند علاوه بر ایجاد اشتغال، باعث رقابت شده و سود آن هم معقول خواهد شد اما رقابت را به صنف‌ها و اتحادیه سپرده شده است نه بازار.

این کارشناس اقتصادی در مورد آغاز فعالیت مجلس یازدهم و تحقق جهش تولید، اظهار کرد: نمایندگان مجلس آینده باید در جهت ایجاد اقتصاد شفاف، رفع مقررات زائد تولید، حذف امضاهای طلایی و سامان دادن به بازار پول اقدام کنند؛ زیرا اقتصادی می‌تواند رشد کند که شفاف باشد.

وی با اشاره به اینکه مجلس جدید کار سختی در پیش‌رو دارد؛ تاکید کرد: مجلس جدید باید برای بازار هرج و مرج زده پول قانون گذاری کند زیرا در بخش پولی کشور هیچ قاعده خاصی وجود ندارد.

بهرامی با بیان اینکه مجلس یازدهم باید قوانین را شفاف کند، اضافه کرد: در کشور ما ضمانت اجرایی برای قوانین وجود ندارد؛ از سوی دیگر با تورم قانون مواجه هستیم یعنی 2.5 برابر دیگر کشورها قانون داریم و مجلس جدید باید در این راستا گام بردارد.

انتهای پیام

https://newsromm.dana.ir/1612114
ارسال نظر
نظرات