شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 09:57 منتشر شده در مورخ: 1399/03/03 شناسه خبر: 1611990

رقابت شدید عراق و عربستان بر سر فروش نفت به هند

رقابت شدید عراق و عربستان بر سر فروش نفت به هند
آمار شرکت کپلر نشان داد که عربستان در آوریل ۰۸۴. ۱ میلیون بشکه نفت در روز به هند صادر کرد و عراق را که ۷۶۰ هزار بشکه در روز صادرات داشت، مغلوب کرد و به جایگاه صادرکننده شماره یک نفت به هند دست یافت. عراق از سال ۲۰۱۷ پس از تحریم نفت ایران و ونزوئلا از سوی آمریکا، به صادرکننده بزرگ نفت به هند تبدیل شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آمار شرکت کپلر نشان داد که عربستان در آوریل ۰۸۴. ۱ میلیون بشکه نفت در روز به هند صادر کرد و عراق  را که ۷۶۰ هزار بشکه در روز صادرات داشت، مغلوب کرد و به جایگاه صادرکننده شماره یک نفت به هند دست یافت. عراق از سال ۲۰۱۷ پس از تحریم نفت ایران و ونزوئلا از سوی آمریکا، به صادرکننده بزرگ نفت به هند تبدیل شد.

این کشور در مارس ۹۶۹ هزار بشکه در روز و عربستان سعودی ۷۱۶ هزار بشکه در روز نفت به هند صادر کرده بود. ثامر غضبان، وزیر نفت سابق عراق در آوریل گفته بود که این کشور برای عرضه نفت به هند به دلیل قرنطینه و تقاضای کمتر از سوی این کشور دچار مشکل شده است.
 
به گفته تام کنیسون، تحلیلگر نفتی خاورمیانه در شرکت FGE Energy، شرکت بازاریابی نفت دولتی عراق (سومو) ناچار خواهد بود قیمت فروش نفت سبک و سنگین بصره در ژوئن به مقصد آسیا را به میزان کمتری از قیمت‌های فروش عربستان سعودی عرضه کند.
 
همچنین پالایشگاه‌های هندی ممکن است بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از نفتی را که بر اساس قراردادشان قرار بود در ژوئن دریافت کنند، تحویل بگیرند که به معنای دشوارتر شدن رقابت میان دو صادرکننده خاورمیانه‌ای خواهد بود. شرکت سومو قیمت فروش رسمی نفت برای تحویل در آوریل به مقصد آسیا را در رقابت با کاهش قیمت نفت عربستان سعودی، کاهش داد. عربستان سعودی تلاش کرده است برتری خود در بازار هند را با مجموعه قراردادهایی نظیر توافق اولیه برای خرید ۲۰ درصد سهام در کسب و کار نفت و مواد شیمیایی شرکت ریلاینس اینداستریز و ساخت یک پالایشگاه به ظرفیت ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز با شراکت شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) دوباره کسب کند.
 
انتهای پیام/
https://newsromm.dana.ir/1611990
ارسال نظر
نظرات