شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:32 منتشر شده در مورخ: 1399/03/02 شناسه خبر: 1611667
برگزیده جشنواره بین المللی "قدس میراث ما" مطرح کرد؛

هنر مقاومت، ثبت کننده آرمان خواهی و مقابله با ظلم است

هنر مقاومت، ثبت کننده آرمان خواهی و مقابله با ظلم است
احسان چراغی گفت: شما شاید کمتر وصیت نامه شهیدی را دیده باشید که در آن از عشق به خدا و آرمان خواهی وجود نداشته باشد این ویژگی در انسان وجود داشته و حالا در هنر مقاومت و انسان انقلابی بروز یافته و گذشته را معنا کرده و به امروز امید بخشیده و آینده را تغییر می دهد که همان هنر مقاومت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از "تیتریک احسان چراغی هنرمند کاریکاتوریست البرزی که از سال 82 با راهنمایی های استاد صفی منش در شهرستان دماوند به هنر کاریکاتور علاقه مند شد و تا به امروز در این هنر فعالیت می کند.

هنرمندی که حایز رتبه سوم جشنواره "قدس میراث ما" از استانبول ترکیه در دی ماه سال 1398 شد.

وی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" در خصوص اثر برگزیده خود در این جشنواره گفت: اثری که بنده ترسیم کردم یک اثر کمیک (چند مرحله ای) بود که به صورت طنز حرکتی را در فریم اول انجام می داد و در فریم دوم تمام می شد و برای جشنواره بین المللی "قدس میراث ما" بود که مقام سوم را بدست آورم.

چراغی ادامه داد: هنر طنز و کلا هنر کاریکاتور به معنی بیان اغراق آمیز از یک سوژه در قالب طنز می باشد و راحتر بگویم قدس را به شکل یک درخت قطور و تنومند کشیدم که یک صهیونیست قصد دارد با تبر آن را قطع کند که در فریم دوم درخت به هوا می پرد و اصطلاحا جا خالی می دهد و صهیونیست همزمان با پرتاب تبر تعادل خودش بهم می خورد و به زمین می افتد.

وی تصریح کرد:زبان هنر بسیار بسیار می تواند تاثیرگذارتر از هزاران کتاب و سخنرانی و میزگرد باشد چه بسا تاثیری که یک کتاب چندین صفحه ای می تواند روی مخاطب بگذارد یک اثر هنری بخصوص کاریکاتور فقط با یک صفحه می تواند به راحتی معنی و مفهوم سوژه مورد نظر را برساند.

این هنرمند البرزی افزود: شما شاید کمتر وصیت نامه شهیدی را دیده باشید که در آن از عشق به خدا و آرمان خواهی وجود نداشته باشد این ویژگی در انسان وجود داشته و حالا در هنر مقاومت و انسان انقلابی بروز یافته و گذشته را معنا کرده و به امروز امید بخشیده و آینده را تغییر می دهد که همان هنر مقاومت است.

چراغی تاکید کرد: هنر مقاومت به طور کلی هنری است که برای ثبت رشادت جوانمردی و پایداری و استقامت در مقابل ظلم، هجوم و حمله شکل گرفته است وهیچ فرقی میان این هنر و هنرهای دیگر وجود ندارد چرا که به طور کلی هنر در جستجوی حقیقت است.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: هنر دفاع مقدس، امروز از یک سو وظیفه انتقال پیام‌های مقاومت را به مخاطبانش دارد، از سوی دیگر می‌بایست روز به روز در جهت تکامل و نزدیک شدن به تکنیک‌ها و شگردهای جدید و متناسب با این هنر گام بردارد اما هیچ یک از اینها جز با سیاست‌گذاری کلان فرهنگی در این زمینه صورت نمی‌گیرد و سخن ارزشمند رهبر هنرمند و بصیرمان را که بارها می‌فرمایند: مفاهیم ارزشمند تنها درقالب هنر به ماندگاری خواهند رسید را آویزه گوشمان قرار دهیم.

در زیر آثار برگزیده این هنرمند استانی در جشنواره "قدس میراث ماندگار" را ببینید:

 

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1611667
ارسال نظر
نظرات