شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 13:03 منتشر شده در مورخ: 1399/02/23 شناسه خبر: 1608686

تب بالای بازار مسکن و عدم توجه مسئولین به اجاره نشین ها

تب بالای بازار مسکن و عدم توجه مسئولین به اجاره نشین ها
این روزها شاهد حال بد و نابسامانی عجیبی در بازار مسکن هستیم و در مقابل، مستاجرانی که در این فضا دچار سردرگمی و مشکلات عدیده ای شده اند و سکوت دولتمردانی که تاکنون نتوانسته در این مورد قدمی بردارند و راهکاری برای قیمت های سر به فلک کشیده و اجاره بهاهای افسار گسیخته پیدا کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کردتودی،این روزها با توجه به رکود حاکم بر بازار مسکن متاسفانه شاهد جهش قیمت های عجیبی در این باره هستیم، قیمتهای سر به فلک کشیده ای که شنیدن آن عقل و هوش را از سر هر کسی خواهد برد.

بازار داغ گرانی مسکن باعث شده است تا افراد زیادی این روزها مغازه های خود را به بنگاه مشاور املاک تبدیل کنند، به طوری که در هر خیابان در هر ۱۰ الی ۱۵ متری می‌توان یک مغازه بنگاه مشاور املاک مشاهده کرد.

از یک سو قیمت اجاره و خرید مسکن به شدت افزایش داشته و از سوی دیگر مالکین در این روزها کرونایی تمایلی برای اجاره خانه‌هایشان به دلیل شرایط حاکم ندارند و همین مساله باعث افزایش بی‌دلیل اجاره مسکن شده است.

حضور در اولین بنگاه و نگاه کردن به قیمت رهن خانه‌ها و فروش ملک در قاب تابلو هر بنگاه دار بدون شک خواب یاران اصحاب کهف را یاداور می شود گویی سیصد سال گذشته که این چنین قیمت‌ها سر به فلک کشیده‌اند وگرنه مگر می‌شود در طی کمتر از یک‌سال قیمت خرید یک خانه تبدیل به قیمت رهن همان مسکن شود.

آقای فاتح احمدی یکی از مستاجرانی است که در یکی از بنگاه‌های مشاور املاک شهر  در پی خانه‌ای با قیمت مناسب بنگاه ها را یکی پس از دیگری پشت سر می گذارد آقای احمدی می گوید امروز این بیستمین بنگاهی است که برای پیدا کردن خانه به آن سر زده است.

وی از وضعیت نابسامان اجاره خانه‌های مسکن و بی انصافی برخی مالکان و حمایت مشاوران املاک از صاحبان ملک دل پر خونی داشت.

اقای احمدی در ادامه می گوید: نزدیک به 4 ماه است که  به دنبال یک واحد آپارتمان با اجاره بهای مناسب هستم اما آنقدر اجاره ‌بها نسبت به ارزش واقعی خانه‌ها بالا است که در نهایت مجبور می‌شوم هر چه صاحب خانه می‌گوید، قبول کنم و این امر به دور از انصاف و توان مالی من است.

آقای محمودی دیگر مستاجری بود که او نیز این روزها به دنبال خانه می گردد.

وی به خبرنگار ما می گوید: اگر به خانه هایی که مالک به قصد اجاره دادن آن را می سازد سری بزنید خواهید دید که نقشه اکثر  این واحد های مسکونی چقدر بد ساخته شده است و صاحب ملک تنها به دنبال ساختن چهار دیواریست که بتواند به اسم خانه به مستاجر بدهد و بالاترین قیمت را برای اجاره بها تعیین کند.

عدم نظارت مسولین بر بازار مسکن

سعیدی یکی از بنگاه‌داران شهر سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار کردتودی، می گوید: صاحبخانه ها افراد بدی نیستند و به دلیل شرایط بد اقتصادی جامعه اجاره بهای مسکن را گران می کنند.

وی عنوان کرد: این افراد کسانی هستند که وقتی اتفاقی برای هم‌وطنشان  میفتد همان طوری که در روزهای کرونایی شاهد آن بودیم در کنار هموطنانشان ایستادند  و حتی از  اجاره بهای چند ماه خود گذشتند اما در این روزهای بد اقتصادی انصافا از صاحبان ملک انتظار می رود که نسبت به اجاره بهای خانه گذشت داشته باشند تا همگی از این بحران اقتصادی بدون ضرر عبور کنیم.

این بنگاه دار در خصوص وضعیت  نابسامان مسکن عنوان کرد: این روزها بازار مسکن به معنای واقعی رها شده و هیچ نظارت و سختگیری در این مورد  وجود ندارد و همین دلیل باعث شده بسیاری از کسانی که خانه‌هایشان را برای فروش یا اجاره گذاشته‌اند قیمت‌هایی بسیار بالاتر از ارزش واقعی ملک به مشتری را بگویند.

وی با اشاره به مراجعه بسیاری از مستاجران  برای پیدا کردن ملکی  که هم در منطقه خوبی باشد و هم اجاره بهای مناسبی داشته باشد، گفت: مستاجر این را باید بداند که نه تنها چنین مواردی پیدا نمی‌کنیم بلکه حتی در مناطق پایین‌ شهر هم چنین خانه‌هایی وجود ندارد.

این بنگاه‌دار  در ادامه  می گوید: به عنوان مثال اگر کسی تا همین امسال در منطقه‌ای مانند بهاران با پول پیش 15 میلیون و اجاره ماهانه یک میلیون زندگی می‌کرد اگر حالا بخواهد به منطقه پایین‌تر برود باید حداقل پول پیش 35 میلیونی و اجاره مثلا 800  هزار تومانی پرداخت کند؛ و این به معنای وجود نداشتن کاهش است.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در این روزها و تاثیر آن بر اجاره بها و قیمت ملک گفت: شیوع این ویروس  از دلایل عدم تمایل صاحبان ملک برای اجاره دادن خانه‌هایشان می باشد چرا که بسیاری از صاحب خانه‌های که زمان مستاجرشان تمام شده و به توافق نرسیده‌اند یا از قبل خانه‌هایشان خالی بوده در حال حاضر تمایلی به اجاره ملکشان ندارند و همین دلیل باعث شده که عده ای قیمت‌ اجاره را بالاتر از حد واقعی خود در بازار مسکن اعلام کنند.

این بنگاه‌داراز نبود نظارت بر مسکن گلایه  دارد و می گوید:  اگر وضعیت به  همین شکل پیش برود رکود کامل همراه با افزایش عجیب و غریب قیمت در خرید و فروش املاک و افزایش قیمت بی‌دلیل در اجاره خانه پیش خواهد آمد.

رویای خانه دار شدن اقشار ضعیف برای داشتن یک سقف

در شرایط پیش آمده و با توجه به وضعیت فعلی قیمتها در بازار مسکن در یک سال گذشته، آرزوی خانه‌دار شدن برای اقشار ضعیف و حتی متوسط به رویایی دست نیافتنی تبدیل شده است.

وی با اشاره به نظر کارشناسان در این باره افزود: رکود چند ساله بر بازار مسکن از یک طرف و از سوی دیگر عدم نظارت بر جهش‌های قیمتها باعث به وجود آمدن چنین آشفتگی در بازار مسکن شده است.

روزگاری اجاره نشینی به خوش نشینی معروف بود اما این روزها با افزایش قیمت اجاره بها و  متاسفانه به دلیل عدم وجود قانون خاصی بر قیمت مسکن اجاره نشینی به معضلی دردناک تبدیل شده است.

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1608686
ارسال نظر
نظرات