شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:34 منتشر شده در مورخ: 1399/02/17 شناسه خبر: 1606580
گزارشی از ناوگان پیر درون شهری جنوب شرق؛

سیستم اتوبوس رانی سیستان و بلوچستان؛ پشت دست انداز توقف تولید/ مشکلات اتوبوسی جنوب شرق ایستگاه پایان ندارد!

سیستم اتوبوس رانی سیستان و بلوچستان؛ پشت دست انداز توقف تولید/ مشکلات اتوبوسی جنوب شرق ایستگاه پایان ندارد!
این روزها حمل و نقل عمومی در جنوب شرق در میان دست اندازهای توقف تولید گیر کرده و منتظر دست یاری متولیان و تولیدکنندگان است تا رخت نو بر تن کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، سیستم اتوبوس‌ رانی که بخش عمده ای از ناوگان حمل و نقل شهری را به خود اختصاص داده، این روزها در سیستان و بلوچستان و به ویژه کلان شهر زاهدان معضلاتی همچون فرسوده بودن اتوبوس‌ها، تاخیرهای فراوان و نبود امکانات مناسب در فضای اتوبوس‌ها را با خود یدک می کشد، مشکلاتی که به دغدغه ای جدی برای شهروندان تبدیل شده است.

 
علاوه بر این مشکلات، این روزها که مردم سیستان و بلوچستان در کنار روزه داری هوای گرمی را تجربه می کنند یکی از گلایه های اصلی شان خاموشی سیستم سرمایشی در بسیاری از اتوبوس های درون شهری است، به گونه ای که استفاده از اتوبوس به عنوان اصلی ترین وسیله حمل و نقل عمومی در برخی خطوط بسیار سخت و طاقت فرسا شده است.

ناوگان فرسوده و قدیمی

یکی از شهروندان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: در زاهدان بسیاری از مردم برای رفت و آمد از اتوبوس استفاده می کنند، اما برخی از اتوبوس ها قدیمی و فرسوده است که باید از چرخه خارج شود ولی باز هم از آن در خطوط استفاده می شود، به عنوان شهروند یک کلان شهر توقع داریم از وسیله نقلیه ای استفاده کنیم که شرایط قابل قبولی داشته باشد، نه این که به دلیل فرسودگی خودرو مسیر را با سختی طی کنیم.

 شهرکی اضافه کرد: این در حالی است که مسئولان برای رفت و آمد مردم را به استفاده از ناوگان عمومی توصیه می کنند، اما این مهم در صورتی امکان پذیر است که این ناوگان به روز باشد و به دلیل فرسودگی توان کار کردن را از دست نداده باشد، اما بسیاری از این اتوبوس ها به اندازه ای فرسوده شده اند که عاملی برای آلودگی هوا هستند.
 

ایستگاه های انتظار

یکی دیگر از هم استانی ها بیان کرد: برای رفت و آمد به محل کارم ناچار هستم از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنم، اما با وجود گرمای هوا و در شرایط روزه داری هر روز بیش از نیم ساعت منتظر می مانم تا شاید اتوبوس بیاید، اما گاهی آنقدر تاخیر دارد که مجبور به استفاده از تاکسی دربست می شوم، در حالی که حقوقم به اندازه ای نیست که بتوانم از تاکسی استفاده کنم.

 زاهدی ادامه داد: علاوه بر این با وجود گرمای هوا به ویژه در ساعات ظهر، کولر اتوبوس ها خاموش است و رانندگان هم دلیلش را خرابی آن اعلام می کنند، در حالی که حق شهروندان است که از سیستم حمل و نقل عمومی با کیفیت برخوردار باشند و دقایق طولانی در ایستگاه ها منتظر اتوبوس نمانند، مسئولان امر برای رفع این مشکل تدبیری بیندیشند.

 وی اضافه کرد: متاسفانه در ایام رمضان برخی رانندگان اقدام به کشیدن سیگار می کنند، هنگامی هم که تذکر می دهیم برخورد تند و نامناسبی دارند.
 
اتوبوس های بی رمق
 
شهروند دیگری اذعان کرد: سال ها است از آن اتوبوس های نو و تازه نفس در زاهدان خبری نیست و مردم این شهر به دیدن اتوبوس هایی که رنگی به روی شان نمانده است، عادت کرده اند.
 
جهانتیغی وضعیت اتوبوس های زاهدان را اسفبار دانست و افزود: وضعیت ناوگان عمومی زاهدان به دلیل فرسودگی و نداشتن امکانات برای شهروندان بسیار آزار دهنده است، اما خیلی ها چاره ای جز استفاده از آن را ندارند.

وی افزود: برای رهایی از معضل اتوبوس، مدت ها است ترجیح می دهم با خودروی شخصی تردد کنم، اما باز هم گرفتار مشکلات این ناوگان فرسوده می شوم، چرا که در بیشتر مسیرها حضور دارند و به دلیل فرسودگی رمقی برای حرکت ندارند، در بسیاری از روزها باید دقایق طولانی پشت این اتوبوس ها در ترافیک شهر گرفتار شویم تا شاید بتوانیم به مقصد برسیم.
 
 
8 سال بدون نوسازی
 
معاون سازمان مدیریت حمل و نقل و مسافر شهرداری زاهدان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی زاهدان یکی از برنامه های این سازمان است، ولی از سال 90 هیچ نوسازی در زمینه اتوبوس صورت نگرفته است، تا این که اسفند سال گذشته از طریق اعتبارات شهرداری زاهدان 18 دستگاه خریداری و به خطوط اضافه شد.
محمد قاسمی ادامه داد: برای امسال هم اعتبار خیلی خوب مدنظر است، ولی در کشور اتوبوس تولید نمی شود که بخواهیم خریداری کنیم، این مشکل در کل کشور وجود دارد و فقط مختص زاهدان نیست.

وی تاکید کرد: در این راستا برنامه داریم و مشکل تامین اعتبار هم نداریم و در حال رایزنی و پیگیری هستیم تا در صورت تولید اتوبوس خریداری و جایگزین  ناوگان فرسوده کنیم.

معاون سازمان مدیریت حمل و نقل و مسافر شهرداری زاهدان اضافه کرد: با توجه به این که یارانه دولتی از سال 90 تاکنون جهت نوسازی اتوبوس های عمومی به شهرداری تزریق نشده و خیلی از اتوبوس های فرسوده بدون داشتن جایگزین از خط خارج شده است، با کمبود اتوبوس در این شهر مواجه هستیم.
 
 
تعطیلی برخی خطوط

قاسمی اضافه کرد: حتی به دلیل نبود و کمبود اتوبوس خیلی از خطوط که تقاضای کمتری داشت تعطیل شده است، از طرفی هم سعی کردیم اتوبوس هایی را که سن فرسودگی را رد کرده اما هنوز قابل استفاده است و معاینه فنی دارد، همچنان در خطوط حفظ کنیم.

وی در خصوص گلایه شهروندان مبنی بر تاخیر اتوبوس ها نیز بیان کرد: گشت شهرداری از سال گذشته فعال شده است و مدام تردد اتوبوس ها را رصد می کند، از طرفی رانندگان موظف به ثبت ساعت هستند و زمان بندی مشخصی دارند، اگر شهروندان در این رابطه شکایتی دارند با مراجعه به سازمان یا تماس تلفنی با شماره 137 موضوع را اعلام کنند تا پیگیری های لازم انجام شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: البته با توجه به فاصله بین ایستگاه ها و طول خطوط، زمان بندی برای تردد اتوبوس ها هم در مسیرهای مختلف متفاوت است، اما شهروندان در صورتی که بیشتر از نیم ساعت منتظر اتوبوس بمانند می توانند موضوع را به شهرداری اعلام کنند تا رسیدگی شود.

قاسمی در خصوص سیگار کشیدن برخی رانندگان نیز گفت: این موضوع تخلف است، ابلاغیه آن به رانندگان اعلام شده است و توسط نیروهای گشت مرتب رصد می شوند، در صورت مشاهده یا دریافت گزارش مردمی در این رابطه، با متخلفان برخورد جدی خواهیم داشت.
 
انتهای پیام/
https://newsromm.dana.ir/1606580
ارسال نظر
نظرات