شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: دین و اندیشه
ساعت: 23:46 منتشر شده در مورخ: 1399/02/04 شناسه خبر: 1602566
آیت الله اعرافی:

برای بازگشایی اماکن مذهبی تابع پروتکل‌های وزارت بهداشت هستیم

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه حوزه نهایت همکاری با ستاد ملی مبارزه با کرونا را دارد، گفت: در بازگشایی اماکن مذهبی و زیارتی کاملاً تابع آرای تخصصی و پروتکل‌های وزارت بهداشت هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم و برخی از معاونانش که در دفتر مدیر حوزه برگزار شد، ضمن تبریک قرار گرفتن در آستانه ماه مبارک رمضان و همچنین هفته سلامت، گفت: همه باید قدردان مردم باشیم که همکاری و تعاون خوبی داشتند، همچنین باید تقدیر و تشکر کرد از شما و از همه کادر درمانی استان و پزشکان، پرستاران، بهیاران و همه کسانی که در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا بودند و به خصوص باید تشکر کرد از جوانان و گروه‌های جهادی و بسیجی و خصوصاً از نهادهای انقلابی و به ویژه از طلاب و روحانیون جهادی که در این ایام به خوبی ایثار و از خودگذشتگی خویش را به نمایش گذاشتند.

وی افزود: در این ایام تلاش شد، ستاد بحران و حوادث حوزه جهت خدمت رسانی به مجاهدین عرصه سلامت، بیماران و داغداران و آسیب دیدگان این بلیّه فعال شود و در این راه قدم‌های خوبی برداشته شد و این ستاد به صورت شبانه‌روزی فعال بوده است.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان داشت: فرزندان ملت در حوزه‌های علمیه چون همیشه، در این ابتلای همگانی نیز در کنار ارائه خدمات به مردم در جهت ابلاغ و تحقق مطالبات و دغدغه‌های مردم شریف ایران کوشیده‌اند و همچنین ضمن مشارکت در مجاهده نورانی در تأمین مایحتاج مردم و خدمت رسانی از محله تا بیمارستان و از بیمارستان تا آرامستان‌ها تلاش کرده‌اند تا پاسدار حریم شریعت مقدس باشند و در این راستا ضمن تبیین مبانی دینی، پاسخگوی صدها سوال پرتکرار و ارائه دهنده هزاران مشاوره روزانه بوده‌اند. حوزه علمیه مفتخر است که با اعتماد جامعه ایمانی و خیرین توانسته در تأمین بخشی از نیازهای بهداشتی و معیشتی مردم در این ایام عسرت گام‌هایی در خور بردارد.

آیت الله اعرافی خاطرنشان ساخت: من در دو ماه گذشته همه فعالیت‌های خود را کنار گذاشتم و همه اوقاتم را صرف دو کار مهم کردم، اول ساماندهی و تقویت آموزش مجازی حوزه که در این طرح مهم و در سطوح پایه حوزه قریب به صد درصد فعالیت‌های آموزشی را به فضای مجازی بردیم و به لحاظ پیشرفت در محدوده‌های آموزشی از سال‌های دیگر جلوتر هستیم و خوشبختانه در این عرصه گام بزرگی در جهت مجازی سازی و بهره گیری از فناوری نو برداشته شد که در شرایط عادی شاید میسر نمی‌شد.

وی افزود: کار دومی که بنده در این دو ماه اخیر دنبال می‌کردم ارتباط با این بلای اجتماعی بود که بتوانیم در این رابطه یک نقش درست، عاقلانه و منطقی مبتنی بر مبانی ایفا نمائیم.

امام جمعه قم خاطر نشان ساخت: اولاً با عنایتی که رهبری معظم انقلاب و مراجع معظم تقلید داشتند، واقعاً از نهاد عالی حوزه که مرجعیت باشد، یک موضع یکدست و یک صدا از حوزه شنیده شد و همه نهادهای حوزوی در این رابطه هماهنگ عمل کردند و بحمدالله از حوزه یک صدای واحد بلند شد و سعی شد اساتید و فضلا در یک مسیر قرار گیرند و کار به سامان خوبی رسید و تلاش شده است این روند نیز ادامه داشته باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به مکاتبات اخیر خود با رهبران دینی جهان گفت: در این مدت بیش از ۱۰۰ مکاتبه با رهبران دینی جهان صورت گرفت که بازتاب‌های وسیعی نیز داشت.

آیت الله اعرافی با اشاره به لزوم پرهیز از خرافه گرایی و انحراف در مواجه با حوادث و بلایا گفت: ما به لحاظ مکتبی و فلسفی و کلامی در این گونه حوادث، نباید در دام تفکرات غلط و انحرافی بیفتیم، و حوزه باید بتواند در این گونه حوادث یک فکر منسجم به جامعه ارائه دهد که ما نیز این نکته کلیدی را دنبال می‌کنیم.

وی افزود: در عرصه پاسخ به سوالات و شبهات مربوط به کرونا، حرکت‌های خوبی صورت گرفت و در شبکه‌های مجازی به بیش از ۱۰۰ سوال مطرح، به خوبی پاسخ داده شد و یک منطق درست و عقلانی به مردم ارائه گردید و در بحث مشاوره نیز فضلای حوزه که در زمینه مشاوره تخصص کافی داشتند به خوبی ورود کردند و در این زمینه نیز خدمات خوبی به مردم و متقاضیان ارائه شد.

امام جمعه قم با انتقاد از کسانی که در این ایام به حوزه و نهاد روحانیت نسبت‌های ناروا می‌دادند، گفت: این‌گونه اتهاماتِ دور از واقع آنقدر واضح‌البطلان هستند که حتی نیازی به تکذیب نیست و ملت فهیم ایران و حتی مخاطبان بین‌المللی شاهد نقش‌آفرینی مثبت و تبلور گفتمان عقلانیت در قاطبه تصمیم‌سازی‌های نهاد حوزه بوده‌اند ولی به عنوان کسی که در جریان همه جزئیات بوده عرض می‌کنم که از سوی حوزه و روحانیت و نهادهای دینی هیچ گونه فشاری وجود ندارد، مطلقاً چنین چیزی که ستاد ملی مبارزه با کرونا تحت فشار حوزه برای باز کردن اماکن زیارتی و مذهبی است صحت ندارد و مطلقاً چنین چیزی وجود نداشته است، ما نهایت همکاری را با ستاد ملی مبارزه با کرونا داریم و در اینکه اماکن زیارتی باز شود یا نشود ما کاملاً تابع پروتکل‌های وزارت بهداشت هستیم و نظر کارشناسی را اصل و مبنایی فقهی و دینی می‌دانیم.

وی افزود: روشن است که این موضع رسمی کل حوزه است که ما نگاه کارشناسی و علمی را اصل می‌دانیم و اکنون نیز در ادامه کار در کنار وزارت بهداشت و نهادهای متولی قرار داریم و زین پس نیز در پیامدهای اقتصادی و آثار اجتماعی پسا کرونا، نهاد حوزه و روحانیت، با تقرب به خدای متعال، برای مردم و در کنار مردم و دوشادوش خادمین ملت خواهند بود.

آیت الله اعرافی با اشاره به جایگاه ویژه و ممتاز قم در کشور و جهان اسلام گفت: قم باید در عرصه بهداشت و فرهنگ عمومی سرآمد باشد و مسئولین بهداشتی کشور باید در کنار توجه به سلامت جسمی مردم به سلامت معنوی و روانی مردم نیز توجه کافی داشته باشد و برای تحقق این امر مهم ما آماده همکاری با وزارت بهداشت هستیم.

وی افزود: در عرصه طب سنتی نیز باید از هر کار افسار گسیخته و ناروایی پرهیز شود و با تکیه بر فرایندهای علمی و دانشی از هر تجربه‌ای برای کاستن آلام مردم و مداوای بیماران بهره برد.

https://newsromm.dana.ir/1602566
ارسال نظر
نظرات