شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:40 منتشر شده در مورخ: 1399/01/17 شناسه خبر: 1596563
استاد دانشگاه:

تولید دانش بنیان نباید در اسارت بروکراسی های اداری و تفکرات مدیریت سنتی بماند/تحقق تولید دانش بنیان یکی از لازمه های «جهش تولید» است

تولید دانش بنیان نباید در اسارت بروکراسی های اداری و تفکرات مدیریت سنتی بماند/تحقق تولید دانش بنیان یکی از لازمه های «جهش تولید» است
صفی خانی استاد دانشگاه گفت: امیدواریم تفکر دانش بنیان و حرکت به سمت محصولات دانش بنیان در چارچوب بروکراسی های اداری و تفکرات مدیریت سنتی، از بین نرود و باعث نشود که دانشمندان و پژوهشگران کشور انگیزه شان را از دست بدهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حامد صفی خانی استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه اقتصاد مقاومتی در گفتگو با دیارآفتاب؛ در خصوص اهمیت جهش تولید و تاثیر تولید دانش محور بر این مهم، گفت: به طور کلی موضوع حرکت تولید چه با نام رونق و یا نام جهش، یک راهکار چند وجهی برای مشکلات اقتصادی کشور است که منجر به اشتغال زایی، کاهش تورم، ارزشمند شدن پول ملی، کاهش آسیب های اجتماعی خواهد شد.

صفی خانی راهکارهای حرکت به سمت رونق تولید را متعدد و مفصل دانست و عنوان کرد: راهکار تولید را می توان به موضوعاتی مانند کنترل قاچاق کالا، درمان بیماری های داخلی اقتصاد، توجه به اقتصاد و تولید روستایی، توجه به اقتصاد و تولید دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی، بهبود شرایط کسب و کار و هدایت نقدینگی و جلوگیری از سوداگری در اقتصاد و خیلی مسائل این چنینی که ارتباط مستقیم با بحث جهش تولید دارد، ارتباط داد.

وی ضمن بیان اینکه انتخاب شعار سال از سوی رهبر معظم انقلاب به معنی عملی بودن عنوان مطرح شده است، اظهار کرد: جهش و رونق تولید شدنی است و این تولید با باز شدن گره اقتصاد کشور پیوند خورده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این که برخی از افراد گاها در فضای مجازی و یا حقیقی اشاره می کنند که اقتصاد و تولید کشور به بن بست رسیده و امکان باز کردن گره تولید وجود ندارد، قطعا این طور نیست. رونق و جهش تولید شدنی است؛ منتهی به شرط تلاش شبانه روزی مسئولین و توجه به ظرفیت های داخلی کشور که اگر این اتفاق رقم بخورد گره اقتصادی کشور باز خواهد شد.

وی تحقق تولید دانش بنیان را یکی از لازمه های جهش تولید دانست و تصریح کرد: گام دوم انقلاب، گام حرکت به سمت محصولات دانش بنیان است. گام حرکت به سمت محصولات با ارزش افزوده زیاد است و در کُل گام جدا کردن بودجه از نفت خام؛ چرا که نفت را همان طور که می بینیم می توان به آسانی تحریم کرد اما محصولات دانش بنیان را نمی توان به این سادگی تحریم کرد.

صفی خانی به ذکر نمونه ای پرداخت و بیان کرد: به عنوان مثال می توان گفت که در حوزه اقتصادی، علی رغم جابه‌جایی های چند سال اخیر، به طور متوسط رتبه ۲۰ دنیا را دارا هستیم. حال می توانیم ارزش این اقتصاد را با اقتصاد یک دانشگاه مانند Mit مقایسه کرد. سوال اینجاست که چطور می شود ارزش اقتصادی یک دانشگاه با ارزش اقتصادی یک کشور برابر باشد. اگر این موضوع واکاوی شود متوجه می شویم که این دانشگاه به واسطه محصولات دانش بنیان به این جا رسیده است.

وی افزود: Mit با پژوهشگران، مردم و دانشجویان آمریکایی این چنین نشد چرا که جوانان آمریکایی در حال و هوای این چنینی نیستند. این دانشگاه را جوانان ایرانی، چینی و دیگر کشورها به این شرایط رساندند. اگر این ظرفیت فراهم شود که این جوانان پرتوان و پراستعداد در کشور بمانند مطمئنا در آن زمان دانشگاه صنعتی شریف ما تبدیل به دانشگاه Mit خواهد شد. دانشگاهی که بتواند با ارزش افزوده و شرکت های دانش بنیان فراوان فعالیت کند.

این پژوهشگر حوزه اقتصاد با تاکید براینکه نگاه ما به محصولات دانش بنیان و فناوری نگاهی تزیینی است، تصریح کرد: امروز نگاه ما خلاصه شده در اختراعات، مقالات و جشنواره ها است این در حالی است که محصولات دانش بنیان باید به زندگی مردم برسد و جاری در اقتصاد کشور و در راستای اشتغال زایی باشد و مطمئنا این نگاه تزیینی کنونی به هیچ عنوان صحیح نیست.

وی در بیان نمونه ای ضمن اشاره به اینکه امروزه داشتن نفت و گاز به خودی خود مزیت نیست، عنوان کرد: این نفت و گاز باید تبدیل به ارزش افزوده و تبدیل به اشتغال برای جوانان شود که متاسفانه طی این سال ها در این حوزه بسیار ضعیف کار کردیم. یک زمانی نگاه در کشور این بود که وقتی نفت وگاز داریم نیازی نیست که توجه به محصولات و ایده های جدید و دانش بنیان داشته باشیم و حتی در حال حاضر هم این نوع نگاه وجود دارد که نفت را می فروشیم و هر چیزی را که نیاز داریم وارد می کنیم اما در سال های اخیر دیدیم که این ایده قطعا اشتباه است و با تحریم ساده نفت و گاز کشور به بن بست قطعی می رسد.

صفی خانی ادامه داد: گاهی اوقات افکار عمومی فکر می کنند که داشتن پتروشیمی های فعلی مانند پتروشیمی شازند خیلی خوب است. باید گفت که این ها هم خوب نیست. اگر به خروجی پتروشیمی های موجود در کشور نگاه کنیم می بینیم که محصولات پایه پتروشیمی است. این محصولات صادر می شود و تبدیل به صدها و هزاران محصولات پایین دستی دیگر می گردد که در زندگی مردم جاری هست و با ده بیست برابر قیمت به کشور وارد می شوند. بنابراین صرف داشتن پتروشیمی های این چنین که محصولات پایه پتروشیمی تولید کنند هنر نیست. ما باید از این ظرفیت ها استفاده کنیم و این افزایش ده بیست برابری قیمتی را در داخل کشور نگاه داریم تا برای مردم و جوانان اشتغال داشته باشد.

وی ضمن بیان اینکه حرکت به سمت خروجی های دانش بنیان شدنی است، اظهار کرد: به عنوان نمونه در خصوص ریزگردها که در جنوب کشور مردم را اذیت می کند می توان گفت راهکاری که در حال حاضر اجرا می شود؛ یعنی پاشیدن مالچ نفتی، آسیب های متعددی به محیط زیست وارد می کند و هزینه زیادی در بر دارد. در همان زمان که این مشکل ایجاد شده بود دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان با تلاش شبانه روزی به یک مالچ زیستی رسیده بودند که هم خاک را تثبیت می کرد و هم به آن آسیب نمی رساند و این ایده با قیمت بسیار ناچیز شدنی بود. متاسفانه این ایده و محصول در بروکراسی های اداری فراموش شد و مورد استفاده قرار نگرفت. از این مصادیق این چنینی شاید صدها مورد را بتوان مورد اشاره قرار داد.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: امیدواریم تفکر دانش بنیان و حرکت به سمت محصولات دانش بنیان در چارچوب بروکراسی های اداری و تفکرات مدیریت سنتی، از بین نرود و باعث نشود که دانشمندان و پژوهشگران کشور انگیزه شان را از دست بدهند.

انتهای پیام/

 

https://newsromm.dana.ir/1596563
ارسال نظر
نظرات