شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:37 منتشر شده در مورخ: 1399/01/14 شناسه خبر: 1595758
مدیر حوزه های علمیه استان مرکزی عنوان کرد

صبر فعال؛ بهترین شیوه برای مواجهه با کرونا و مشکلات اجتماعی

صبر فعال؛ بهترین شیوه برای مواجهه با کرونا و مشکلات اجتماعی
سپاسی مدیر حوزه های علمیه استان مرکزی صبر فعال را به عنوان صبری که در آن به دنبال راهکار باشیم برشمرد و گفت: در مواجهه با مشکلات باید هم راهکار عادی و مادی را دنبال کنیم و هم با دعا دراین زمینه فعال باشیم و بدانیم که این دو با هم منافاتی ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام و المسلمین کاظم سپاسی مدیر حوزه های علمیه استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب، در خصوص نقش صبر در مواجهه جامعه با مشکلات، با اشاره به جایگاه ویژه صبر در آیات و روایات گفت: در روایات از صبر نسبت به ایمان مانند نسبت سر به جسد نام برده شده است. اگر جسدی تماما سالم باشد ولی سر نداشته باشد این جسد کارایی و حیات ندارد و اگر همه چیزِ ایمان مانند نماز، روزه و ... سالم باشد اما صبر در کنار آن تعریف نشده باشد این مانند جسد بدون سر می ماند و این نشان از اهمیت جایگاه صبر دارد.

سپاسی با اشاره به آیه «اسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ»، ضمن تاکید بر توجه ویژه قرآن به مقوله صبر، عنوان کرد: این دست آیات نشان می دهد که ممکن است مشکلاتی در مسیر زندگی هر کس پیش بیاید که مواجهه با آنها نیاز به صبر و استقامت دارد و اگر صبر و استقامت نباشد، نمی توان مواجهه مناسبی با مشکلات داشت.

وی افزود: با صبر است که می توانیم تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و می توانیم از درون مشکلات مسیری برای پیشرفت و هدایت بیابیم.

مدیر حوزه های علمیه استان مرکزی به مسئله حال حاضر کشور یعنی ویروس کرونا پرداخت و با اشاره به سوء استفاده برخی رسانه های معاند از این بحران برای ضربه زدن به مبانی فکری جامعه، بیان کرد: امروز رسانه های بیگانه و معاند سعی می کنند که تمام مبانی فکری اسلام را به واسطه کرونا زیر سوال ببرند. آنها طوری برخورد می کنند که گویا اگر کسی مسلمان و شیعه بود، نباید با مشکلی مواجه شود.

وی ادامه داد: این یک تصور غلط است چرا که در یک دنیای علی و معلولی هستیم و بر همین اساس امراض و علت ها کار خود را انجام می دهند. البته مسائل فرا علیِ ظاهری وجود دارند که حتی آنها هم علت دارد اما علتش برای ما ناشناخته است ولی بارها دیده ایم که این موارد به مدد آمده و کار انجام داده است.

سپاسی تصریح کرد: زندگی عادی ما با همین مسائل علی و معلولی پیش می رود و ما باید این‌ها را تعقیب کنیم و با صبر و استقامت سعی کنیم که مشکلات و این مشکل مشخص را از سر راه خودمان برداریم.

وی با تاکید بر اینکه به واسطه صبر می توان تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد، افزود: در تاریخ دیده شده است که از این دست بیماری های واگیر و فراگیر در گذشته هم پیش آمده و میلیون ها انسان را به کام مرگ برده است ولی با تلاش و جدیت داروی آن ساخته شده و گاهی منشا پیشرفت های بزرگی هم شده است.

مدیر حوزه های علمیه استان مرکزی با تقسیم صبر به دو بخش فعال و منفعل، اظهار کرد: صبر منفعل به این معنا که ما بنشینیم و دست روی دست بگذاریم تا ببینیم که آیا معجزه ای خواهد شد یا خیر و کاری انجام ندهیم؛ در حالی که خدای متعال همیشه ما را به صبر فعال فراخوانده است.

وی صبر فعال را به عنوان صبری که در آن به دنبال راهکار باشیم برشمرد و گفت: در مواجهه با مشکلات باید هم راهکار عادی و مادی را دنبال کنیم و هم با دعا دراین زمینه فعال باشیم و بدانیم که این دو با هم منافاتی ندارد.

سپاسی نشستن و زانوی غم در بغل گرفتن و منتظر یک مدد غیبی بودن را خلاف وظیفه دانست و عنوان کرد: این نوع برخورد با مشکلات، خلاف مبانی اسلامی است چرا که مبانی اسلام ما را به صبر فعال فرا می خواند.

وی تصریح کرد: به عنوان نمونه در خصوص بیماری کرونا صبر فعال یعنی اینکه در دو جهت تلاش کنیم؛ هم مسائل بهداشتی و پزشکی را مورد توجه قرار دهیم و هم دعا، تضرع و توسل را دنبال کنیم. البته این صبر فعال نه تنها در مواجهه با بیماری بلکه در تمامی ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی صادق است.

انتهای پیام/

 

https://newsromm.dana.ir/1595758
ارسال نظر
نظرات