شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 11:16 منتشر شده در مورخ: 1399/01/13 شناسه خبر: 1595595

عملکرد ناامیدکننده سازمان خصوصی‌سازی در سال ۹۸

عملکرد ناامیدکننده سازمان خصوصی‌سازی در سال ۹۸
در حالی که در بودجه سال ۹۹ از محل واگذاری‌ها مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان برای تحقق بودجه در نظر گرفته شده، در سالی که گذشت سازمان خصوصی‌سازی تنها ۲ هزار میلیارد تومان واگذاری را در کارنامه خود ثبت کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بر اساس اصل 44 قانون اساسی، سال 93 آخرین مهلت قانونی برای واگذاری شرکت‌های دولتی تعیین شده است. با وجود این واگذاری‌های دولت به دلایل مختلف در این مدت به پایان نرسید و با تصویب نمایندگان مجلس این مهلت در سال‌های 94، 95، 96، 97 و 98 نیز تمدید شد و به دلیل عدم اتمام واگذاری‌ها، خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی باید در سال 99 هم ادامه پیدا کند.

این در حالی است که در بودجه سال 99 نیز از محل واگذاری‌های دولت مبلغ 50 هزار میلیار تومان برای تحقق بودجه در نظر گرفته شده است، که با توجه به عملکرد ناامیدکننده سازمان خصوصی‌سازی در سال گذشته، بعید است این میزان واگذاری در سال جدید تحقق یافته و خصوصی‌سازی در کشور پایان پذیرد.

بر این اساس نگاهی به کارنامه سازمان خصوصی‌سازی نشان می‌دهد در سالی که گذشت تنها 26 هزار و 707 میلیارد ریال سهم و اموال دولتی توسط این سازمان واگذار شده که این میزان واگذاری در فرابورس ایران انجام شده است.

همچنین از این میزان سهام واگذار شده، 26 هزار و 694 میلیارد ریال به‌صورت بلوکی و 13 میلیارد ریال هم به‌صورت تدریجی بوده است. به علاوه اینکه 26 هزار و 707 میلیارد ریال سهم و اموال دولتی واگذار شده مربوط به شرکت‌های گروه یک واگذاری‌ها است.

این گزارش می‌افزاید: به‌استناد ماده دو فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی دولت مکلف است تا 100 درصد سهام شرکت‌های «گروه یک» را تا پایان سال 89 به بخش خصوصی واگذار کند.

همچنین در تبصره‌های ماده 3 فصل 2 این قانون در خصوص شرکت‌های «گروه 2» آمده که دولت مجاز است به‌منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه 2 ماده 2، همچنان 20 درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه 2 را در اختیار داشته باشد و مکلف است 80 درصد باقی‌مانده را تا پایان سال 93 به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند.

 

انتهای پیام/ط

https://newsromm.dana.ir/1595595
ارسال نظر
نظرات