شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 13:17 منتشر شده در مورخ: 1399/01/07 شناسه خبر: 1593897
رونق اقتصادى، انتظار به حق ملت‌؛

چرا "تولید" دغدغه چند ساله مقام معظم رهبری است؟/اقتصاد مقاومتى، راهکار جهش تولید

چرا "تولید" دغدغه چند ساله مقام معظم رهبری است؟/اقتصاد مقاومتى، راهکار جهش تولید
شعار "جهش تولید" هر چند شعار محورى سال 99 است ولى نباید فراموش کرد که مسأله تولید و رونق آن از چنان اهمیتى برخوردار است که رهبر معظم انقلاب در طول سال‌هاى گذشته مکرر بر آن تأکید داشته‌اند اما چرا رهبر معظم انقلاب در این چند سال همواره بر تولید تأکید می‌کنند؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، رهبر معظم انقلاب اسلامى همواره با نگاه راهبردى خود به مسائل کشور در این چند سال، مهم‌ترین مسأله کشور را رشد تولید به عبارت دقیق رونق یا جهش تولید دانستند. معظم‌له در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی به گزارشهای موثق از بازگشت به کار برخی از کارخانه‌های راکد یا تعطیل، افزایش ظرفیت تولید بعضی از واحدها، به میدان آمدن شرکتهای دانش‌بنیان و برداشتن گام‌های جدی در پژوهش و تحقیق به‌عنوان سرچشمه تولید اشاره کردند. ایشان همچنین در سال 98 نیز در مورد مسئله تولید فرمودند: «مسأله‌ى تولید به نظر من مسأله‌ى محورى امسال است؛ لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند.»

شعار "جهش تولید" هر چند شعار محورى سال 99 است ولى نباید فراموش کرد که مسأله تولید و رونق آن از چنان اهمیتى برخوردار است که رهبر معظم انقلاب در طول سال‌هاى گذشته مکرر بر آن تأکید داشته‌اند. سحنان رهبر معظم انقلاب در ابتداى سال 1394، تأکید بر رونق تولید به‌عنوان آرمان اسلامى در دیدار با شرکت‌کنندگان اجلاس بانک توسعه اسلامى در 25 شهریور 1383یا معرفى اقتصاد مقاومتى به‌عنوان راهکار رونق تولید در دیدار با سران قوا در ششم اسفند1392 گویاى توجه ویژه ایشان به شعار امسال است. اما چرا رهبر معظم انقلاب در این چند سال همواره بر تولید تأکید می کنند؟
 
 
* رونق اقتصادى، انتظار به حق ملت‌
اولین ملاحظه آن است که این انتظار ملت که کشور از رونق اقتصادى برخوردار بوده و دولت بتواند بر اقتصاد کشور سوار بوده و آرامش و ثبات را بر عرصه اقتصاد حکام کند، انتظارى نامعقول و غیرمنصفانه‌اى نیست. به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامى؛ «انتظار به‌حقّ مردم ما، این است که از یک اقتصاد شکوفا برخوردار باشند، رفاه عمومى باشد، طبقه‌ى ضعیف از وضعیت غیرقابل قبول خارج بشود، از مشکلات نجات پیدا کند؛ این‌ها انتظارات مردم ما است و این انتظارات به‌حق است.»

این انتظار برآمده از بضاعتى مادى و استعدادهاى معنوى است که سرزمین پهناور ایران از آن برخوردار است و این برخوردارى هم در عرصه کشاورزى و منابع زیرزمینى و هم در عرصه نیروى انسانى خودنمایى مى‌کند.
 
* جهش و رونق تولید، آرمانى اسلامى‌

گاه این‌گونه القاء مى‌گردد که گویا بین رونق اقتصادى و تلاش و کوشش در عرصه تولید اقتصادى، با روح و جوهره و جهت‌گیرى دین تطابقى ندارد! دین براى آبادانى آخرت آمده است و توجه و برخوردارى و رونق بخشى به دنیا در هدفگذارى‌هاى دین و آموزه‌هاى انبیاء الهى جایگاهى ندارد. اما حقیقت آن است که چنین برداشتى از دین برداشتى انحرافى و تحریف شده است. اتفاقا در آموزه‌هاى اسلامى، مفاهیمى چون کار و کوشش و تلاش و تولید به‌شدت توصیه شده و با مثابه مقولات ارزشى مورد توجه قرار گرفته است. در سیره عملى ائمه اطهار(ع) نیز به عینه تجلى یافته است. لذا تولید ثروت در اسلام امرى مقدس است و محدودیت‌ها و مزمت‌ها نه در عرصه تولید که در عرصه مصرف و اسراف بیان گردیده است.
اسلام شناس بزرگ زمانه ما سال‌ها پیش در دیدار با شرکت‌کنندگان در اجلاس بانک توسعه اسلامى تأکید داشتند: «آرمان‌هاى اسلامى، رشد اقتصادى، رشد و توسعه اقتصادى، رونق اقتصادى، امت اسلامى، جهان اسلام تلاش براى رشد و توسعه و اعتلاى جنبه‌ى اقتصادى دنیاى اسلام، از کارهایى است که بلاشک جزو هدف‌هاى اسلامى است» (25/6/83)
معظم له تأکید دارند: «آنچه مهم است این است که اگر دنیاى اسلام با ظرفیت‌هاى فراوانى که دارد، سر و سامانى به اقتصاد خود ندهد، در این حرکت اقتصادى جهانى، بلاشک طعمه‌ى دیگران خواهد شد.»
 
*عدالت؛ جهت‌گیرى اصلى رونق تولید

رونق تولید به‌مثابه موتور تحقق رونق اقتصادى، باید در مسیرى حرکت کند که حاصل آن تحقق آبادانى و پیشرفت، همراه با عدالت باشد. عدالت شاقولى است که نشان مى‌دهد آیا رونق تولید در مسیر صحیحى حرکت مى‌کند یا خیر! که اگر چنین نبود، بدون‌شک مسیر انحرافى در پیش گرفته شده است! به‌واقع تحقق عدالت غایت نهایى رونق تولید و اقتصاد است، وگرنه اگر توسعه در خدمت نابرابرى و به توزیع نابرابر ثروت ملى بینجامد، نه تنها مولفه ارزشمندى به‌حساب نمى‌آید که در نقش عامل انحراف و انحطاط جامعه عمل کرده است. به‌واقع عدالت در مرحله توزیع ثروت بدست آمده از تولید باید بکار گرفته شود تا همه جامعه از حداقلى از ثروت و نعمت برخوردار باشند.
از همین منظر رهبرى معظم انقلاب اسلامى تأکید دارند که «رشد اقتصادى باید همپاى عدالت پیش برود؛ برنامه‌ریزى کنند و راهش را پیدا کنند.» و در دیدار با دانشجویان دانشگاه‌هاى شیراز مى‌فرمایند: «فعالیت اقتصادى و کار اقتصادى و تلاش اقتصادى حتما باید با شاخص و شاقول عدالت باشد.»

معظم له یادآورى مى‌کنند که: «نوآورى نظام ما همین است که مى‌خواهیم عدالت را با توسعه و با رشد اقتصادى در کنار هم و با هم داشته باشیم و این‌ها با هم متنافى نیستند.»
 
 
* اقتصاد؛ اولویت اول تهاجم دشمن‌

نکته قابل ملاحظه دیگرى که باید بدان توجه نمود این حقیقت است که این اولویت‌بندى نه فقط مخصوص نظام اسلامى است که دشمن نیز عرصه اقتصاد را میدان نبرد خود برابر جمهورى اسلامى قرار داده است و این همان چیزى است که از آن با عنوان «جنگ تمام عیار اقتصادى یا تروریسم اقتصادی» یاد کرده‌اند. رهبر معظم انقلاب دو سال پیش در بیانات خود در حرم مطهر رضوى تأکید داشتند: «توجّه کنید که اولویت دشمن هم مسأله‌ى اقتصادى است؛ یعنى امروز دشمنان جمهورى اسلامى براى این‌که بتوانند اهداف خودشان را در مورد ایران و ایرانى و جمهورى اسلامى محقّق کنند، دنبال راهکارهاى اقتصادى، و یا به تعبیر درست‌تر، دنبال ضربه‌زدن اقتصادى به ملّت ایرانند. هدف دشمن این است که بتواند با فشار اقتصادى، ملّت ایران را نسبت به نظام اسلامى و جمهورى اسلامى دلسرد و دلزده کند و بین ملّت ایران و نظام اسلامى فاصله بیندازد و هدف‌هاى خودش را از این‌راه دنبال کند.» (1/1/96)
 
* رونق اقتصادى با رونق تولید

وقتى سخن از رونق یا جهش اقتصادى به میان مى‌آید، بعید است که مخالفینى داشته باشد و همه تفکرات بدون‌شک همراه خواهند بود. اما مسأله چگونگى این جهش است که در رابطه با آن، دیدگاه‌هاى گوناگون خواهد بود. در یک تقسیم‌بندى مى‌توان از دو رویکرد و دو منظر یاد کرد که یکى بر جهش اقتصادى از طریق وابستگى و تبعیت از الگوى توسعه وابسته و حمایت‌هاى خارجى تأکید دارد و دیگرى توسعه ملى مبتنى بر خودکفایى و خوداتکایى را پیشنهاد مى‌دهد.

در طول سال‌هاى اخیر این دو نگاه در برابر هم صف آرایى کرده‌اند. نگاهى که توسعه را در وابستگى و تنظیم روابط با قدرت‌هاى برتر دنبال مى‌کند آزمایش خود را در سال‌هاى اخیر پس داده است. بخش عمده مشکلات امروز اقتصاد نیزبى‌توجهى به الگوى اقتصاد درون زا و دلخوش کردن به الگوى توسعه وابسته است. رهبر معظم انقلاب اسلامى تأکید دارند که: «رونق اقتصادى با تولید حاصل مى‌شود، با فعّال کردن ظرفیت‌هاى درونى کشور حاصل مى‌شود، نه با چیز دیگر.»
 
*اقتصاد مقاومتى، راهکار جهش تولید

اقتصاد درون‌زا، اقتصادى نیست که تنها بر حرف و شعار متکى باشد. تئوریسین این تفکر و متفکرین معتقد به آن در طول سال‌هاى اخیر سیاست‌هاى کلى این نگرش را در قالب «اقتصاد مقاومتى» تئوریزه کرده‌اند. و معتقدند «اگر سیاست‌هاى کلى اقتصاد مقاومتى، به‌طور جدى پیگیرى و اجرا شوند، امید زیادى وجود دارد که رونق اقتصادى و اصلاح پایه‌هاى اقتصادى کشور در میان‌مدت محقق و بخشى از مشکلات مردم حل شود.» این تعبیرى است که حکیم انقلاب اسلامى در دیدار با سران قوا در تاریخ اسفند سال 92 به آن تأکید داشته‌اند. معظم له معتقدند که «اقتصاد مقاومتى یعنى آن اقتصادى که به یک ملت امکان مى‌دهد و اجازه مى‌دهد که حتى در شرائط فشار هم رشد و شکوفائى خودشان را داشته باشند.»
 
* رونق اقتصادى و بازاریابى جهانى‌

اولویت یافتن «رونق تولید» به‌مثابه یکى از ارکان تحقق اقتصاد مقاومتى به‌معناى آن نیست که کشور نیازمند تقویت تعامل و ارتباطات بین‌المللى در اقتصاد نیست. تقویت تولید نیازمند تقویت بازار مصرف است و جهش تولید نیازمند آن است که در زمینه بازاریابى جهانى نیز تلاش ویژه و در خورى انجام شود. لذا از درون اقتصاد مقاومتى سیاست انزواگرایى حاصل نمى‌آید، و چنین برچسبى محصول جنگ رسانه‌اى دشمنانى است که از نهادینه شدن اقتصاد مقاومتى در کشور نگرانند! رهبر معظم انقلاب اسلامى سال‌ها پیش تأکید کرده‌اند که «بازاریابى جهانى، یکى از مهم‌ترین وظایف براى رونق اقتصادى کشور است.»
 
به گزارش بلاغ، فراموش نباید کرد که اگر یک ارزش و ضرورت به گفتمان فراگیر جامعه بدل نگردد، نمى‌تواند در روند کلان کشور اثرگذار باشد. لذا طبیعى است که شعار سال باید به مطالبه‌اى عمومى جامعه اعم از مردم و مسؤولین و کارگران و کارفرمایان بدل شود. مسؤولین باید با همه توان تلاش کنند که موانع تولید، آسیب‌شناسى و مرتفع گردد.

سرمایه گذاران و صاحبان ابزار تولید باید با خودباورى و از خودگذشتگى و شجاع و روحیه ریسک پذیرى، وارد میدان تولید شده و با کنارگذاشتن روحیه کاسبکارى، در خدمت افزایش و یا جهش تولید و اقتصاد قرار بگیرند. بدین شکل همه توان کشور در خدمت تحقق شعار سال قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1593897
ارسال نظر
نظرات