شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 09:46 منتشر شده در مورخ: 1398/11/05 شناسه خبر: 1566726
بر خلاف نظر رویترز؛

کاهش واردات برنج به ایران به خاطر انبارهای پر است نه تحریم!

کاهش واردات برنج به ایران به خاطر انبارهای پر است نه تحریم!
صادرات برنج باسماتی هند به ایران، در ۸ ماهه ابتدایی امسال به ۶۰۰ هزار تن رسید که نسبت به ۹۰۰ هزار تن سال گذشته ۳۳ درصد کاهش داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رویترز اخیراض در گزارشی نوشته است که بی میلی تاجران هندی برای صادرات برنج باسماتی به ایران باعث کاهش شدید صادرات بزرگترین تامین کننده غلات دنیا شده است. تحریم‌های آمریکا مانع پرداخت پول برنج توسط ایران شده است.

 صادرات برنج هند بین ماه های آوریل تا نوامبر 2019 -  8 ماه اول سال شمسی -  بیش از 25 درصد کاهش یافت و به 5.5 میلیون تن رسید. هند سال گذشته در همین دوره 7.5 میلیون تن برنج صادر کرده بود. به گفته منابع، صادرات برنج این کشور 19 درصد کاهش یافته و به 3.8 میلیارد دلار رسیده است که کمتر از 4.7 میلیارد دلار سال گذشته است.

 غلات بزرگترین منبع درآمد ارزی هند در کشاورزی است. هند در سال مالی 2018/19  ، 7.75 میلیارد دلار از این صادرات درآمد داشت.

 صادرات برنج باسماتی هند به ایران،  بزرگترین خریدار غلات این کشور، به 600 هزار تن رسید که نسبت به 900 هزار تن سال گذشته کاهش داشت ولی تاجران که نگران تأخیر پرداخت توسط ایران هستند هیچ قرارداد جدیدی با تهران طی 5 روز گذشته امضا نکرده اند.

 با توجه به بدهی 20 میلیارد روپیه ای (281.41 دلار) ایران به هند به خاطر تأثیر تحریم‌های آمریکا بر توانایی ایران در پرداخت پول کالاهای وارداتی، انتظار نمی رود صادرات به ایران افزایش قابل توجهی داشته باشد.

 خریداران ایرانی بخشی از این پول را در نوامبر پرداخت کردند که باعث شد تاجران هندی قراردادهای جدید ببندند.

 از 4.4 میلیون تن برنج باسماتی که هند در سال مالی گذشته صادر کرده، 1.4 میلیون تن آن متعلق به ایران بوده است.

 علاوه بر کاهش صادرات به ایران، صادرات برنج غیر باسماتی هند به اروپا هم کاهش یافته است. مقامات تجارت و صنعت بقایای بالای آفت کش ها را در محموله های هند یافته‌اند که باعث کاهش خرید اتحادیه اروپا از این کشور شده است.

رویترز در حالی مدعی کاهش واردات برنج هندی به ایران به خاطر تحریم ها شده است که پیش از این هم ایران بابت برنج های وارداتی از برنج هیچگونه پولی پرداخت نمی کرده و ما به ازای فروش نفت خود به هند، برنج خریداری می کرده است.

در چنین شرایطی که واردات برنج از هندوستان و پاکستان کاهش یافته اما به خاطر بارندگی های سال گذشته و افزایش تولید برنج، میزان تولید برنج در کشور به رقم نسبتاً مطلوبی رسیده و از طرف دیگر انبارهای استراتژیک ایران پر از برنج است.

 

انتهای پیام/ط

https://newsromm.dana.ir/1566726
ارسال نظر
نظرات