شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 13:40 منتشر شده در مورخ: 1398/09/13 شناسه خبر: 1552132
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر، ناشی از فضای روانی بازار است

افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر، ناشی از فضای روانی بازار است
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر ناشی از فضای روانی و هیجانی بازار بوده و غیر تخصصی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ محمدرضا پور ابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ارتباط با افزایش نرخ دلار، سکه و طلا در روزهای اخیر، گفت: پس از افزایش قیمت بنزین، تورمی شامل تورم محاسباتی و تورم انتظاری شکل می‌گیرد.

وی افزود: از افزایش 500 تومانی قیمت بنزین 2 درصد تورم مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود و در اثر افزایش قیمت بنزین از هزار تومان به 3 هزار تومان نیز تورم 3.2 درصد ایجاد خواهد شد که مجموع آن ها تورم محاسباتی 5.2 درصدی را تشکیل می دهد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با بیان اینکه در کنار تورم محاسباتی، تورم انتظاری نیز شکل می‌گیرد، تصریح کرد: هرچه دولت نظارت خود را افزایش دهد و فضای عمومی به سمت نظارت همگانی رود اثر تورم انتظاری کاهش پیدا می کند.

پورابراهیمی یادآور شد: اثر تورمی در میان مدت و بلند مدت می تواند برابری ارزش پول ملی در مقایسه با ارزهای خارجی را تحت تاثیر قرار دهد، رشد نرخ ارز در اثر افزایش قیمت بنزین در میان مدت انجام می‌گیرد بدین معنی که افزایش نرخ ارز در کوتاه مدت مبنای منطقی ندارد.

وی ادامه داد: در صورت عدم کنترل تورم و حذف تورم انتظاری در میان مدت، در 2 سال آینده برابری ارزش پول ملی تحت تاثیر قرار گرفته و نرخ ارزهای خارجی افزایش یابد.

تزریق 36 هزار میلیارد تومان نقدینگی به چرخه تقاضای کشور به دنبال توزیع درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تاثیر افزایش حجم نقدینگی در بالا رفتن نرخ ارز، عنوان کرد: دولت ادعا می کند تمام درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین را میان مردم توزیع می کند این تصمیم به معنای تزریق 36 هزار میلیارد تومان نقدینگی به چرخه تقاضای کشور است که در میان مدت و بلند مدت موجب اثر تورمی می شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه دولت می‌تواند منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین را از طریق حمایت‌های بیمه ای و غیرنقدی در اختیار مردم قرار دهد، بیان داشت: افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر ناشی از فضای روانی و هیجانی بازار بوده و غیر تخصصی است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با بیان اینکه اگر تورم در میان مدت مدیریت نشود ارزش پول ملی تحت تاثیر قرار گیرد، گفت: منشا تغییرات قیمتی سایر دارایی‌ها به وسیله نرخ ارز تعیین می‌شود از این رو تغییراتی که در سکه، خودرو و طلا در روزهای اخیر ایجاد شده به واسطه نرخ ارز است، اگر قیمت ارز مدیریت شود نرخ آن ها نیز مدیریت می‌شود.

انتهای پیام/

https://newsromm.dana.ir/1552132
ارسال نظر
نظرات