printlogo


کد خبر: 1587693تاریخ: 1398/12/13 20:12
توصیه‌های پنج‌گانه آیت‌الله مکارم شیرازی در برابر شیوع کرونا
توصیه‌های پنج‌گانه آیت‌الله مکارم شیرازی در برابر شیوع کرونا
آیت الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در پیامی در خصوص شیوع بیماری در جامعه ضمن بیان 5 توصیه تاکید کرد: ان شاءالله به حول و قوۀ الهی و با همکاری و بسیج عموم مردم آگاه و فهیم، جامعۀ پزشکی، مراکز دولتی و دیگر نهادها شاهد غلبه بر این ویروس باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در پیام آیت الله مکارم شیرازی آمده است: بلاها و حوادث دردناک طبیعی اسباب و عواملی است برای بیداری و آگاهی انسان‌ها. بلای اخیر، بیماری واگیرداری است که جامعه ما را به خود مشغول و کام ملت عزیز ایران را تلخ ساخته است. اینجانب ضمن طلب عافیت و شفای بیماران و نیز تسلیت به خانواده‌های مصیبت دیده و داغدار، صبر و اجر بازماندگان و غفران الهی درگذشتگان را از درگاه خداوند منان خواستارم. ان شاءالله به حول و قوۀ الهی و با همکاری و بسیج عموم مردم آگاه و فهیم، جامعۀ پزشکی، مراکز دولتی و دیگر نهادها شاهد غلبه بر این ویروس باشیم.

در ادامه این پیام تصریح شده است: در اینجا ذکر اموری لازم است:

نخست: این که حفظ نفس از دیدگاه اسلام واجب است و همگان موظف هستند ضمن رعایت اصول سلامت و بهداشت از وجود خویش مراقبت کنند، ازاین رو اگر متولیان و کادر پزشکی کشور که اهل خبره هستند اموری را دراین جهت لازم بدانند باید به آنان اعتماد نموده، آن دستورات را رعایت کرد.

دوم: شناسایی بیماران و مداوای به موقع، کنترل شیوع و راهکارهای مناسب در ریشه کن کردن این ویروس، اهتمام و تلاش مضاعف وزارت بهداشت، جامعۀ پزشکی و نهادهای مرتبط را می‌طلبد. اینجانب از تلاش دلسوزانۀ پزشکان، پرستاران و مجموعۀ خدمات درمانی و تمامی آنان که شبانه روز فداکاری می‌کنند و برای نجات بیماران از هیچگونه خدمتی مضایقه ندارند، تشکر نموده و همواره به آنان دعا می‌کنم. ان شاءالله در کار خود موفق باشند.

سوم: بر آحاد مردم ایران لازم است که دست به دست هم داده ازهرگونه کوششی در این راه کوتاهی نکنند، زیرا رهایی از این بیماری بدون همکاری و مسؤولیت پذیری تمامی افراد جامعه امکانپذیر نخواهد بود. آن گونه که اطلاع یافتیم گروهی از طلاب جوان و بسیجیان در بیمارستان‌های مربوط به این بیماری حضور یافته و زیر نظر پزشکان و کادر درمانی همکاری می‌کنند، این کار به راستی مایۀ تقدیر فراوان است. از طرف دیگر به گوش می‌رسد که متأسفانه کسانی با احتکار و گران فروشی اقلام مورد نیاز، سبب نگرانی مردم شده اند که بر مسؤولان لازم است با قاطعیت و جدیت با آنان برخورد نموده و با رفع نگرانی‌های مردم، آرامش بازار را مدیریت نمایند.

چهارم: لازم است موازین شرعی در انجام غسل، کفن، نماز و دفن مرحومین تا آنجا که امکان دارد، صورت گیرد و تنها در مواردی که ضرورت اقتضا می‌کند، تغییراتی پیدا کند.

پنجم: خیرین مجاز هستند از یک سوم سهم مبارک امام(ع) برای کمک به نجات بیماران و خانواده‌های کسانی که عزیزانشان را در اثر این بیماری از دست داده اند، استفاده کنند.

در پایان این پیام آمده است: توجه به این نکته نیز ضروری است که در کنار تدابیر مادی، باید از پشتوانه‌های معنوی نیز بهره برد و با دعاها، زیارت‌ها و توسل به ذیل عنایت ائمۀ معصومین(ع) ضمن تقویت روحیه و پرهیز از تخریب افکار و ترویج اخبار نگران کننده که باعث خوشحالی بدخواهان و دشمنان می‌گردد، پایان سریع این بلای فراگیر را از خداوند کریم و مهربان استدعا نموده و با توکل و امید به رحمت واسعۀ الهی بر این بیماری پیروز و آن را ریشه کن کنیم.

انتهای پیام/


لینک مطلب: https://newsromm.dana.ir/News/1587693.html