کد خبر: 1595942
مدیرکل مدیریت بحران استان قم:
جشن نیمه شعبان مجازی برگزار می‌شود
اروجی، مدیرکل مدیریت بحران استان قم با تأکید بر ادامه قرنطینه خانگی در استان قم و کشور گفت: برای حفظ جان شهروندان امسال جشن نیمه شعبان به‌صورت مجازی در قم برگزار می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محسن اروجی ظهر امروز در جلسه شورای اطلاع‌رسانی  استان، به ارائه گزارشی از حوادث چهارشنبه سوری پرداخت و اظهار داشت: حوادث امسال در مقایسه با سال‌های گذشته قابل‌مقایسه نبوده و بسیار کمتر ثبت‌شده است.

وی چگونگی اطلاع‌رسانی درباره عدم حضور مردم در روز طبیعت و 13 فروردین را بیان کرد و افزود: ماشین‌های هلال‌احمر، سپاه و ماشین‌های آتش‌نشانی شهرداری و همچنین دانشگاه علوم پزشکی در کل شهر اطلاع‌رسانی لازم را انجام دادند.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم ادامه داد: بیش از 60 خودرو، 30 اذان‌گو در سطح شهر به‌صورت مستمر اطلاع‌رسانی کردند، اذان‌گوها در سطح شهر نقش بسیار مؤثری در اطلاع‌رسانی داشته و باید تعداد آن‌ها افزایش پیدا کند تا بتوانیم در شرایط بحرانی از آن استفاده کنیم.

وی با تشکر از اعضای ستاد بحران و شورای اطلاع‌رسانی بیان کرد: اطلاع‌رسانی از عملکرد همه دستگاه نقش بسیار مهمی داشته و فصل مهم و قابل‌توجه این شورا است، از ابتدای تشکل ستاد بحران 30 جلسه مستمر با بیش از 300 مصوبه برگزارشده که تمامی مصوبات فوری اجرایی شده و مابقی ادامه داشته و در جریان است.

اروجی حوادث مدیریت‌شده در سطح استان را در این مدت موردبررسی قرارداد و گفت: یکی از اتفاقات امسال سیل بوده که مدیریت واحد فرمانداری در کشور فقط در استان قم اجراشده و در مورد کرونا نیز مدیریت واحد واقعی در بحران در استان قم به‌خوبی در حال اجرا است.

وی به تصمیمات و مصوبات ستاد بحران برای برگزاری جلسات با کمترین افراد اشاره و تصریح کرد: باوجودآنکه تمام مصوبات ستاد بحران برای همه دستگاه‌ها قابل‌اجرا بوده اما به علت مدیریت جلسات، استان قم کمترین آمار مبتلایان را در حوزه مدیریت را ثبت کرده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم ادامه داد: مدیریت بحران استان قم در بسیاری از استان‌ها الگوبرداری شده و بعضی از دستورالعمل‌های اجراشده در استان معیار دستورالعمل‌های کشوری شده و در حال اجرا است و این مدیریت در حوزه درمان نیز اتفاق افتاده و الگوی کشوری شده است.

وی اتفاقات و عملکرد مراکز بهداشت را قابل‌تقدیر دانست و خاطرنشان کرد: در حوزه درمان اتفاقات خوبی در استان افتاد اما عملکرد مراکز بهداشت قابل‌تقدیر بوده و باید برای مردم اطلاع‌رسانی شود.

اروجی ادامه داد: عملکرد خوب و مدیریت صحیح مراکز بهداشت سبب کاهش ورودی بیماران به بیمارستان‌ها شده و بسیاری از مشکلات واحد درمان کاهش پیداکرده و باید موردتقدیر و تشکر قرار گیرد.

وی به عملکرد سازمان‌های مردم‌نهاد پرداخت و ابراز کرد: طرح بسیج مبارزه با کرونا با چهار کارگروه باهدف پیشگیری، شناسایی و غربالگری و درمان بیماران در خانه همچنین شناسایی زودهنگام با محوریت مراکز بهداشت انجام‌شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم ادامه داد: همچنین ضدعفونی خیابان‌ها و محله‌ها که به کمک سپاه، ارتش، شهرداری و جهاد کشوری انجام شد و گروه‌های جهادی نیز بعضی از منازلی که افراد آن کرونای مثبت داشتند در کشور مثال‌زدنی بود.

وی ستاد مردمی را مکمل عملکرد ستاد بحران استان دانست و تصریح کرد: کارهای بزرگی در این ستاد در حال انجام است که مدیریت بحران جامعه‌محور در این ستاد به‌خوبی اجرا شد و باید تمام فعالیت‌های این ستاد مستندسازی شود که قابل‌تقدیر است و باید در مدیریت تمام بحران‌ها از آن بهره‌مند شویم.

اروجی از آموزش بحران 88 هیئت مذهبی در سال‌های گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: در این حادثه همه هیئت‌های مذهبی با توجه به دستورالعمل‌هایی که داشته‌اند و با همکاری جهاد دانشگاهی فعال بوده و کارهای بسیار خوبی در حال انجام است که می‌توانند بازوی قدرتمندی برای جامعه باشند.

وی قطع زنجیره انتقال با اجرای قانون فاصله‌گذاری اجتماعی را موردتوجه قرارداد و افزود: این طرح با موفقیت در استان قم و کشور اجرا شد و به‌زودی طرح فاصله‌گذاری هوشمند تدوین و اجرایی می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم به مراسم نیمه شعبان نیز اشاره کرد و گفت: باید هر چه سریع‌تر طرح‌های لازم برای نیمه شعبان نیز تدوین و اجرایی شود تا بتوانیم به‌موقع جلوی گسترش ویروس کرونا را گرفته و دچار بحران جدیدی در  استان و کشور نشویم.

وی با تأکید بر ادامه تعطیلی مراکز عمومی خاطرنشان کرد: مراسم و جشن نیمه شعبان امسال برای حفظ سلامت شهروندان به‌صورت مجازی برگزارشده و امیدواریم با رعایت مردم و ادامه قرنطینه خانگی هر چه سریع‌تر از این بحران خارج شویم.