گروه : دین و اندیشه
چرا عید غدیر، بالاترین عید اسلام است؟
امام هادی(ع)؛ مظهر کرم و بخشش/ مردم در روزهای کرونایی از مواسات "باب الحرم" الگو بگیرند
اهمیت نمایش بازسازی واقعه غدیرخم در میدانی برگزار شدنش است نه در سالن اجرا/ عدم حمایت از روایتگری مذهبی، شبه خوابی و هنرهای سنتی باعث رنگ باختن این هنر می شود

برنامه هیأت‌های مذهبی کشور در روز عید غدیر

همزمان با فرارسیدن ۱۸ ذی‌الحجه مصادف با عید غدیر، عید ولایت و امامت، مراسم جشن و شادی در اماکن متبرکه، مساجد و هیأت‌های مذهبی برگزار می‌شود.
مسئول جمعیت مردمی امام رضایی‌ها:

هر هیأت می‌تواند کمک‌رسان یک محله و استان باشد

حسین یکتا، مسئول جمعیت مردمی امام رضایی‌ها گفت: تجربه کمک‌رسانی در سیل و زلزله و همچنین کرونا نشان داد که هیأتی‌ها پای کار هستند. هر هیأت می‌تواند کمک‌رسان یک محله و استان از کشور باشد.
غدیر در بیان آیت‌الله بهجت؛

چرا عید غدیر، بالاترین عید اسلام است؟

رسول خدا صلی‌الله علیه و آله می‌فرمود: «مقام و منزلت علی علیه‌السلام نسبت به من، همانند منزلت من نسبت به پروردگارم است.»
ستاد مردمی بازسازی واقعه غدیرخم طی اطلاعیه ای اعلام کرد

تغییر برنامه های ستاد مردمی بازسازی واقعه غدیرخم به دلیل بیماری کرونا/یک دهه اجرای نمایش بازسازی غدیرخم در 1107 شهر

ستاد بازسازی واقعه غدیرخم طی انتشار اطلاعیه ای، به ابعاد مختلف تغییر نحوه برگزاری نمایش های بازسازی واقعه غدیرخم در شرایط حاد کرونایی کشور اشاره کرد.
نظر جدید ترامپ درباره آمار قربانیان کرونا در آمریکا:

«همینه که هست»!

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای چالشی با وبگاه «اکسیوس» مدعی شد دولتش همه تلاش خود را برای تحت کنترل درآوردن کرونا انجام داده و درباره قربانیان گفت اوضاع همین است.
پژوهشگر موسیقی آیینی:

شعرا نخستین هنرمندانی بودند که باعث ترویج فرهنگ غدیرخم شدند/ اهمیت غدیرخم به دلیل اهمیت معارف الهی، رسالت پیامبر و قرآن است

نویسنده و پژوهشگر موسیقی آیینی با بیان اینکه شعرا از میان هنرمندان نخستین کسانی بودند که به تبلیغ واقعه غدیر و نشر و گسترش پیام آن پرداختند، گفت: ما باید چنانکه گذشتگان ما به دستور پیامبر عمل کردند نخست معارف علی ابن ابیطالب و عصمت و طهارت را که همان معارف قرآنی است بیاموزیم و به آن عمل کنیم و به آیندگان منتقل کنیم.
هیئات مذهبی پیش قدم مبارزه با کرونا؛

حفظ جان مردم اولویت اول مداحان اهل بیت(ع) در محرم/ امسال چگونه عزاداری کنیم؟

جامعه مداحان اهل بیت روزهای گذشته در توییت ها و پست های جداگانه ای بر اصل بودن حفظ جان مردم تاکید کردند و نظر ستاد ملی مقابله با کرونا را فصل الخطاب دانستند تا همانند مرحله قبل و موج همیاری که برای مقابله با کرونا پرچم دار آن بودند، در این برهه هم با تاکید بر عقلانیت شیعی مسیر را برای تصمیمات درست هموار کنند. هم اکنون این وظیفه برعهده ستاد ملی کرونا است تا پروتکل های کامل و جامعی در وقت مناسب برای عزاداری محرم مشخص کنند تا عزادارای های امسال مبتنی بر آن پروتکل ها و با کم ترین ریسک برگزار شود.
یک کارشناس دینی:

عید مؤمن زمانی است که اطاعت پروردگار عالم را می‌کند/ زدودن وابستگی های نفس به دنیا

یک کارشناس دینی گفت: عید قربان، روز قربانی کردن مصادیق نفس‌پرستی و هوی و هوس، ذبح تمام رذائل اخلاقی، ذبح باورهای نادرست در حوزه اعتقادات و عید زدودن وابستگی های نفس به دنیاست.
کارشناس مسائل دینی مطرح کرد؛

مهمترین اعمال روز عرفه چیست؟

کارشناس مسائل دین با اشاره به اینکه دعای عرفه حقیقت وجودی انسان را بیان می کند گفت: روز عرفه روز مخصوص دعا است پس باید این روز را غنیمت شمرد و به مهمترین محور این روز یعنی دعا مخصوصا دعای عرفه پرداخت .
ناگفته های پزشک ایرانی شاهد فاجعه منا؛

فاجعه منا، فراموش شدنی نیست/ نمی‌خواستند کسی زنده خارج شود/ اجساد در 14 طبقه روی هم انباشه شدند

حسین حقیقی گفت: هوا بسیار گرم بود و دمای هوا تا 52 درجه رسیده بود، حجاج که از ساعت9 صبح روی زمین بودند درست تا 12:30 آن روز یک نفر از شرطه ها به نجات ما نیامد. درست 4 ساعت این جمعیت با مرگ دست و پنجه نرم می کردند .

وقوف حجاج بیت‌الله الحرام در عرفات آغاز شد

از صبح امروز وقوف تعداد محدود حجاج بیت‌الله الحرام در عرفات آغاز شده است.

نماز عید قربان در حرم حضرت معصومه(س) اقامه می‌شود

گروه استان‌ها ـ نماز عید سعید قربان با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، به امامت آیت الله سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) در حرم بانوی کرامت اقامه می شود.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:

امام باقر(ع) زمینه نهضت بزرگ علمی را ایجاد کرد/نشر فرهنگ اسلامی توسط تربیت شاگردان فراوان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه امام باقر(ع) با تربیت شاگردان بسیار فرهنگ اسلامی را در جوامع اسلامی نشر داد، گفت: امام باقر(ع) زمینه سازی ایجاد نهضت بزرگ علمی را فراهم کردند.

برنامه عزاداری شهادت امام باقر(ع) در هیأت‌ها

مراسم عزاداری مسلمیه هرساله از شهادت امام محمد باقر(ع) آغاز و سه روز عزاداری مسلمیه، به عنوان طلیعه عزاداری‌های ماه محرم در هیأت‌ها برگزار می‌شود که امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا رنگ‌ و بوی دیگری دارد.
غلامرضا سازگار عنوان کرد:

فرصتی برای احیای روضه‌های خانگی/ روضه نباید تعطیل شود

سازگار، شاعر و مداح پیشکسوت اهل بیت با اشاره به تأثیر و برکت برگزاری هیئت بر جامعه گفت: روضه نباید تعطیل شود و با رعایت نکات بهداشتی که از سوی ستاد کرونا اعلام شده می توان عزاداری کرد.